Miasto Gdańsk ogłasza międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - technicznej zwodzonej kładki pieszej przez rzekę Motławę na wyspę Ołowiankę. Kładka ma być funkcjonalna i estetyczna, przyjazna zarówno dla żeglarzy, jak i pieszych.
Ma ona także szybko i sprawnie się otwierać i zamykać, by nie przysłaniać panoramy Gdańska od strony Polskiego Haka oraz nadal umożliwiać ruch pływających jednostek, jak jachtów czy statków pasażerskich Żeglugi Gdańskiej. Usytuowanie kładki ma się znajdować na wysokości 2,5 m w świetle toru wodnego Motławy. Są to podstawowe oczekiwania stawiane projektantom w ogłoszonym właśnie międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-technicznej zwodzonej kładki pieszej przez rzekę Motławę na wyspę Ołowiankę.
Kładka, poprowadzona w okolicy ul. Grodzkiej 9, ma skomunikować Główne Miasto z Ołowianką, ma także zapewnić łatwiejszy dostęp do instytucji kultury oraz dać możliwość łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej Filharmonii i Centralnego Muzeum Morskiego. Poprzez stworzenie nowego dojścia ma ona również stworzyć nową trasę spacerową i atrakcyjny akwen dla turystów morskich oraz ma zwiększyć atrakcyjność rejonu Szafarnia. W ocenie organizatorów konkursu, są to zasadnicze argumenty, które przemawiają za budową kładki.
„Mosty łączą narody, zbliżają ludzi, ułatwiają życie. Most to symbol pokoju. W czasach pokoju mosty budowano, w czasach wojen burzono. Kładka piesza to szczególny rodzaj mostu. Kładka zwodzona to most szczególny podwójnie. Może stać się dodatkową atrakcją - niejako wartością dodaną, podobnie jak historyczny Tower Bridge w Londynie, czy współczesna otwierana kładka o konstrukcji łukowej w Newcastle. Wyspa Spichrzów połączona jest z Głównym Miastem aż trzema mostami. Teraz chcemy połączyć z miastem Ołowiankę. Przybliżymy do miasta mieszkańców rejonu Angielskiej Grobli i Długich Ogrodów, ułatwimy dostęp do Filharmonii i Muzeum Morskiego, zaktywizujemy rejon dawnych zakładów mięsnych. Nawet dla żeglarzy otwierane mosty są atrakcją. Ten projekt jest dla wszystkich” - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Zastosowana technologia ma umożliwić wykonanie konstrukcji o najmniejszych wymaganych przekrojach i masie, tak by uzyskała ona wrażenie lekkości; kładka powinna tworzyć jak najmniejszą barierę wizualną w korytarzu widokowym rzeki Motławy; utrzymywać rangę miejsca przez walory stylowe noszące cechy najwyższej klasy i jakości; kreować ma nowy element tożsamości miasta; zapewniać ma wygodę i ułatwiać dostęp, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych; otwierać i zamykać ma się w czasie krótszym niż dwie minuty; znajdować się ma na wysokości 2,5 m w świetle toru wodnego Motławy - to niektóre z wymogów konkursowych określonych na podstawie analizy wariantowej dla budowy przeprawy przez Motławę sporządzonej na zlecenie miasta.
Teren opracowania konkursowego objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego oraz ochroną archeologiczną. Maksymalny planowany łączny koszt wykonania zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Wyspę (wraz z budynkiem do obsługi kładki i zagospodarowaniem terenu przyległego) wynosi 13 mln zł.
Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Gdańska.
Skład Sądu Konkursowego:
· inż. arch. Wiesław Bielawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej,
· inż. arch. Ryszard Comber, Prezes Pomorskiej Izby Architektów,
· dr inż. arch. Wiesław Czabański, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska
· inż. arch. Andrzej Duch, Dyrektor WUAiOZ Urzędu Miejskiego w Gdańsku,
· dr Marian Kwapiński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
· dr hab. Beata Szymańska, Akademia Sztuk Pięknych,
· inż. mech. Józef Chrostowski, ekspert od maszyn dźwigowych,
· prof. dr hab. inż. Jacek Chróścielewski, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska,
· prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, Politechnika Gdańska, senator RP
· prof. dr hab. inż. Henryk Zobel, Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Warszawska
Jak informuje Anna Dobrowolska, z Biura Prasowego UM Gdańsk, wyniki konkursu poznamy w październiku tego roku. Autor zwycięskiej koncepcji niezależnie od nagród pieniężnych, otrzyma nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej kładki.
Więcej informacji i regulamin konkursu: http://www.gdansk.pl/zamowienia,827,22221.html
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 17/05/2012 14:18 - Lenin dostał jajkami z czerwoną farbą
- 17/05/2012 13:23 - Prom wywrócił gigantyczną suwnicę w Gdyni. Trzej portowcy ranni
- 17/05/2012 12:58 - Gdański samorząd honoruje - medale Św. Wojciecha i księcia Mściwoja II przyznane
- 17/05/2012 12:35 - Polki na bursztynowym szlaku w Gdańsku
- 17/05/2012 08:13 - Z trzewi Palikota do SLD
- 16/05/2012 13:51 - Lenin wrócił do Stoczni Gdańskiej
- 16/05/2012 12:42 - Toksyczny HCB w ziemi z Ukrainy nad Bałykiem
- 16/05/2012 09:00 - Anarchistyczna Noc Muzeów w IPN
- 15/05/2012 17:20 - Gdańsk przejął stadion PGE ARENA GDAŃSK
- 15/05/2012 11:13 - UE da 500 mln złotych na Pomorską Kolej Metropolitalną