Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na terenie Gedanii

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 14 sierpnia 2020 17:25

Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na temat zabudowę terenu klubu Gedania w Gdańsku. Opinia Komisji na temat budowy boiska przez dewelopera Robyg i ocenę wpływu tej inwestycji na wartości historyczne terenu dawnego klubu sportowego może być przyczyną do uchylenia pozwolenia na budowę.  To pierwszy i niezbędny krok do tego, by minister, po rozważeniu tego stanowiska, mogła wydać decyzję, uchylającą pozwolenie na budowę - poinformował Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.


- Spotykamy się, bo mam państwu do zakomunikowania nareszcie długo wyczekiwane dobre wieści – powiedział Kacper Płażyński, poseł PiS. - Dość dawno temu wydano pozwolenie na budowę dla dewelopera Robyg, który zajmuje teren święte dla Polaków w Gdańsku miejsce historycznego stadionu Klubu Sportowego Gedania. Gdy dowiedzieliśmy się, że to pozwolenie zostało wydane niezwłocznie poinformowaliśmy o tym odpowiednie służby, również centralne, Główną Konserwator Zabytków, panią minister Gawin. Trochę czekaliśmy, ale w końcu się udało. Mimo trudnego czasu covidowego zebrała się za pomocą wideokonferencji tak zwana Główna Komisja Konserwatorska, która składa się z niewątpliwych autorytetów w dziedzinie ochrony zabytków. Opinia tego ciała jest niezbędna aby móc rozważyć uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę, którą aktualnie posiada deweloper. To kompleksowa opinia, która pokazuje, że wszystko to, o czym mówiliśmy my, społecznicy i mieszkańcy Wrzeszcza przez ostatnie lata, znajduje swoje uzasadnienie. W paragrafie trzecim czytamy, że "Komisja negatywnie zaopiniowała założenie inwestycji, w szczególności w zakresie dowolnego ustalenia miejsca i wymiarów projektowanego boiska do piłki nożnej. Projekt nie respektuje oryginalnych założeń układu kompozycyjnego terenu klubu sportowego. W konsekwencji realizacji inwestycji dojdzie do zafałszowania historycznego sposobu zagospodarowania terenu klubu sportowego KKS Gedania oraz czytelności historycznej funkcji i znaczenia tego terenu w układzie przestrzennym tzw. kolonii polskiej". Główna Komisja Konserwatorska zwróciła też uwagę, że zakres ochrony konserwatorskiej terenu dawnej Gedanii powinien być szerszy, a ochrona prawna wzmocniona. To pierwszy i niezbędny krok do tego, by minister, po rozważeniu tego stanowiska, mogła wydać taką, a nie inną decyzję, uchylającą pozwolenie na budowę.

alt


alt


alt


alt


Poseł Płażyński poinformował również, że uruchomiony został adres mailowy koniecrepublikideweloperów@gmail.com. - Zbieramy informacje od osób pokrzywdzonych i tych, którzy mają wiedzę na temat nieprawidłowości, związanych z działaniem lobby deweloperskiego. Zapraszamy mieszkańców Pomorza do zgłaszania i informowania – powiedział poseł.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież