Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 15 sierpnia 2015 19:33

Kilkaset osób, w tym wielu polityków, pojawiło się na uroczystości odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz, który stanął na skwerze im. Anny Walentynowicz przy ul. Waryńskiego we Wrzeszczu.Datę 15 sierpnia wybrano na odsłonięcie pomnika nie przypadkowo. To dzień urodzin Anny Walentynowicz.


alt
Na uroczystości pojawiło się kilkaset osób. Wiele z nich przybyło z biało-czerwony flagami i transparentami z hasłami dotyczącymi m.in. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. W uroczystości udział wzięli syn Anny Walentynowicz Janusz oraz wnuczka Katarzyna i wnuk Piotr, a także m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, poseł Antoni Macierewicz, Piotr Duda, lider NSZZ „Solidarność”, pomorscy politycy PiS - Danuta Sikora, Jolanta Szczypińska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk oraz Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", z żoną Joanną.


alt


alt- Przyjmijcie panią Anię jak własną sąsiadkę. Opiekujcie się tym miejscem, tym pomnikiem, tak jak ona opiekowała się niegdyś wami - powiedział Paweł Adamowicz, który podziękował również Stowarzyszeniu "Godność", od którego wyszła inicjatywa wzniesienia pomnika, a także jego głównemu fundatorowi Romanowi Rojkowi, Radzie Miasta Gdańska oraz radzie dzielnicy.


alt

Od lewej: Piotr Walentynowicz, Janusz Walentynowicz i Katarzyna Walentynowiczalt
- Mieszkała obok tego placu. Uznaliśmy więc, że miejsce nadaje się idealnie, by upamiętnić panią Annę - powiedział Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność. - Odtąd pomnik ten jest własnością miasta, własnością gdańszczan - zakończył Nowak przekazując akt własności pomnika na ręce prezydenta Adamowicza.


altOdsłonięcia pomnika dokonali syn Janusz i wnuczęta Katarzyna i Piotr. - Bardzo dziękuję państwu za liczne przybycie - wyznał Janusz Walentynowicz. - Nie spodziewałem się, że państwa hojność będzie tak wielka. Chciałbym, żeby ten pomnik był symbolem czegoś, co potocznie można nazwać "normalnością". Symbolem tego, że obok nas są ludzie, którzy w życiu niekoniecznie kierują się własnymi korzyściami, ale też troską o innych ludzi. Tak postępowała moja mama.


alt

Na skwerze można obejrzeć wystawę poświęconą Annie Walentynowicz


- 5 lat czekaliśmy na pomnik Anny Walentynowicz. Tyle samo czasu czekamy na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. I wciąż nie możemy się go doczekać - powiedział abp. Sławoj Leszek Głódź po poświęceniu pomnika.


Maciej Łopiński odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent napisał w nim m.in. że "dotąd jej zasługi nie były należycie eksponowane" a jako pierwszy z "zapomnienia wydobył ją prezydent Lech Kaczyński" nadając najwyższe odznaczenie Order Orła Białego.


alt

Maciej Łopiński składa wiązankę od prezydenta Andrzeja Dudy


Antoni Macierewicz odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale także - w swoim przemówieniu - odniósł się do niewyjaśnionej jego zdaniem śmierci Walentynowicz. Jej śmierć jest nie mniej istotna dla Polski i Polaków niż jej życie. Jej śmierć, której wszystkich okoliczności do dzisiaj nie znamy. Jej śmierć, w której zawiera się także tajemnica miejsca, gdzie znajduje się ciało Anny Walentynowicz. Aniu, przyrzekamy, iż prawda zostanie wyjaśniona - stwierdził Macierewicz.


alt- Dziś chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć: nie byłoby Solidarności bez Anny Walentynowicz - powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież