Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oddział udarowy otwarty po remoncie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 16 sierpnia 2017 19:14

Po 12 miesiącach remontu, a właściwie budowy od nowa, otwarto oddział udarowy Szpitala im. Mikołaja Kopernika, będącego częścią Copernicus Sp. z o.o.W środę 16 sierpnia w obecności przedstawicieli sejmiku województwa, Pawła Orłowskiego i Hanny Zych-Cisoń, oraz wiceprezydenta Piotra Kowalczuka, otwarto po 12 miesięcznym remoncie oddział udarowy w szpitalu im. Mikołaja Kopernika.


altRemont, a właściwie budowa oddziału od nowa, kosztował sześć i pół miliona złotych a pieniądze w połowie pochodziły z rezerwy budżetowej Ministerstwa Zdrowia. Pozostała kwota to środki samorządu województwa i szpitala.


altNa oddziale leczeni będą mieszkańcy Gdańska oraz okolicznych powiatów. Placówka będzie się zajmować również profilaktyką, diagnostyką oraz rehabilitacją.


alt- Udary to obecnie nie tylko problem medyczny, ale i społeczny - powiedział dr Waldemar Fryze, kierownik oddziału neurologicznego. - W Polsce mamy 75 tysięcy udarów rocznie. Jest to trzecia przyczyna zgonów, a główna przyczyna niepełnosprawności po 40 roku życia. Na naszym oddziale przyjęliśmy około 650 pacjentów, z których 20 procent potrzebuje najnowocześniejszego leczenia jakim jest leczenie trombolityczne. To najwyższy odsetek w województwie pomorskim i jeden z lepszych w kraju. Przygotowujemy się do trombektomii czyli mechanicznego udrażniania tętnic mózgowych. - Wykonaliśmy w poprzednim miesiącu jedną taką procedurę. Liczymy, że procedura ta będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż na razie jest finansowana przez zarząd naszej spółki. A procedura jest dość droga, bo jedna kosztuje 25 tysięcy złotych.


Wyremontowany oddział zapewni większe bezpieczeństwo i jakość naszej pracy - powiedziała Stanisława Hirsz-Lemke, pielęgniarka oddziałowa. - Wyposażenie to dla pacjenta istotna rzecz. Dla nas sprzęt jest pomocą. Opieka nad pacjentem po udarze to duża praca i bardzo duża odpowiedzialność.


altNa dyżurze dziennym ma być 6 pielęgniarek, a na nocnym 4. Oddział ma 20 łóżek - Jeśli będzie potrzeba więcej to się znajdą - zapewniła Stanisława Hirsz-Lemke.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież