Końcówka lata i początek jesieni to czas korzystania z ofert last minute. Polacy coraz chętniej miesiące letnie spędzają w Polsce, a na urlop zagraniczny wybierają się u schyłku sezonu. Kupno wycieczki w ostatniej chwili zmusza do szybkiej organizacji wyjazdu, podczas której łatwo zapomnieć o ubezpieczeniu. Niestety biura podróży w swej ofercie najczęściej gwarantują tylko podstawową ochronę tj. zwrot kosztów leczenia i odszkodowanie w ramach Następstw Nieszczęśliwych Wypadków z niskimi sumami ubezpieczenia. Nie są to jedyne ryzyka, o które należy zadbać przed wylotem. O tym, na co warto zwrócić uwagę porozmawialiśmy z Agnieszką Madziar, ekspertem ERGO Hestii ds. ubezpieczeń podróżnych.
- Co roku rośnie między innymi liczba zgłoszeń dotyczących zaginionego bagażu. Średnio na świecie linie lotnicze gubią 9 walizek na 1000 pasażerów. Czy od tego można się ubezpieczyć?
Agnieszka Madziar: Wiemy, że zagubienie bądź kradzież bagażu mogą skutecznie popsuć nawet najlepsze wakacje, dlatego w takim przypadku należy pamiętać, aby szkodę zgłosić przewoźnikowi, który odpowiadał za jego transport. Dokument potwierdzający fakt dokonania zgłoszenia będzie stanowił podstawę do rozpatrzenia roszczeń z tytułu ubezpieczenia bagażu.
- Od czego przede wszystkim powinno nas chronić ubezpieczenie podróżne?
Agnieszka Madziar: W przypadku wyjazdów zagranicznych musimy przede wszystkim zabezpieczyć się na wypadek konieczności skorzystania z transportu medycznego. Koszty pomocy medycznej uzależnione są od kraju w którym przebywamy podczas wakacji. Wizyta lekarza w Europie to koszt od 100 Euro, a to dopiero początek kosztów, które musi ponieść poszkodowany przebywający za granicą. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrana polisa pozwala na korzystanie z usług zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych.
- A co się dzieje, jeśli konieczny jest transport chorego do kraju?
Agnieszka Madziar: Operatorzy Centrum Alarmowego są gotowi na przyjęcie szkody 24h/ 7 dni w tygodniu ponieważ wypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Posiadacz polisy podróżnej może liczyć na pokrycie kosztów za przewiezienie karetką, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy Euro. Koszt repatriacji za pomocą air-ambulansu, podobnie jak w przypadku karetki również zależny jest od pokonywanego dystansu. Przykładowo opłata za transport air-ambulansem z Włoch do Polski to około 40 tysięcy, z Hiszpanii 35 tysięcy, a z Francji minimum 22 tysiące złotych.
- Według ostatniego raport Mondial Assistance coraz więcej osób spędza urlop aktywnie.
Agnieszka Madziar: Widzimy, że na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się forma spędzania wolnego czasu przez Polaków. Coraz chętniej poświęcamy go na sport, zarówno amatorski jak i wyczynowy. Trend ten widoczny jest także w trakcie letnich podróży. Raport, o którym Pan wspomniał wskazuje, że podczas wyjazdów zagranicznych aż niemal 90% procent osób planuje spędzać czas na wycieczkach i zwiedzaniu, a co trzecia ankietowana osoba zamierza uprawiać sport. Leżenie na plaży przestaje być wystarczającą atrakcją turystyczną.
- Czy w takim przypadku powinniśmy się specjalnie ubezpieczyć?
Agnieszka Madziar: Musimy pamiętać, że w ramach wariantu podstawowego nie wszystkie rodzaje sportów objęte są ochroną ubezpieczeniową. Większość z nich widnieje na liście wyłączeń np. wyścigi motorowe. Często jednak wystarczy za dopłatą rozszerzyć zakres ubezpieczenia, aby bez trosk móc poświęcić się aktywnościom, które lubimy – nawet sportom ekstremalnym.
- Mówi Pani o ubezpieczeniu osób, a co ze sprzętem?
Agnieszka Madziar: Oczywiście sprzęt sportowy, który zabieramy ze sobą w podróż, nierzadko przedstawia dużą wartość, dlatego warto zadbać o zapewnienie sobie zwrotu kosztów np. w przypadku jego rabunku. Nasi klienci kupując polisę ERGO Podróż ubezpieczenie sprzętu sportowego do wartości 10 tysięcy złotych mają już za 3 złote dziennie, a za niecałe 5 złotych dziennie chronią sprzęt warty 25 tysięcy złotych.
- Czy można powiedzieć, że ochrona ubezpieczeniowa przestała być luksusem?
Agnieszka Madziar: Liczba klientów kupujących ubezpieczenia podróżne wskazuje, że wśród Polaków zwiększa się świadomość, jak ważna jest ochrona ubezpieczeniowa nawet podczas krótkiego wyjazdu. Znajduje to również odzwierciedlenie w liczbie zgłaszanych roszczeń. W sezonie letnim zawieramy ponad 20 tys. ubezpieczeń podróżnych miesięcznie. W ciągu roku pomagamy naszym klientom, którzy wykupili ubezpieczenie podróżne 5 tysięcy razy. Rok rocznie tylko w ciągu czterech urlopowych miesięcy nasi klienci potrzebują pomocy w ok. 2 tysiącach wypadków. To oznacza, że w tym czasie każdego dnia wpływa do nas kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata.
- To pokazuje, że rośnie świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń…
Agnieszka Madziar: Zdecydowanie! Zaczynamy rozumieć także, że koszt ubezpieczenia podróżnego w porównaniu do kwoty wydawanej na całość wakacji nie jest wielki. Według wspomnianego już raportu Mondial Assistance przeciętnie na podróż zagraniczną Polacy wydadzą w 2017 roku niecałe 3 tysiące, na urlop w Polsce około 1500 złotych. Zagwarantowanie sobie spokoju oraz rekompensaty w razie wypadku w postaci ubezpieczenia podróżnego to zaledwie kilka procent tej kwoty.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych
w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA powstało 26 lat temu
i w warunkach wolnorynkowej gospodarki rozwinęło się do jednego z trzech największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce. ERGO Hestia wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywała uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód.
Grupie zaufało 3,2 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały
i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W 2016 roku pomogliśmy
w ponad 600 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.
- 21/08/2017 15:09 - "Mieszkańcy dla Sopotu" zbierają podpisy w sprawie referendum o odwołanie prezydenta Karnowskiego
- 20/08/2017 08:12 - Konwent przy sutych stołach: Jedli i pili, co uradzili?
- 17/08/2017 16:25 - Tajemnica spotkania w Blue City. Karnowski-SKT z ABW w tle
- 16/08/2017 19:14 - Oddział udarowy otwarty po remoncie
- 16/08/2017 17:19 - Społeczność Ormiańska ma swoją siedzibę w Gdańsku
- 15/08/2017 13:35 - Sportowe Twarze Gdańska - Twarzami AWFiS
- 12/08/2017 16:18 - Nocne burze nad Polską. Trójmiasto szczęśliwie bez ofiar, pomorskie najbardziej poszkodowanym województwem
- 11/08/2017 11:37 - "Drużba" Karnowskiego
- 10/08/2017 19:39 - „Cud nad Martwą Wisłą” w CSW ŁAŹNIA 2
- 10/08/2017 19:26 - Daniel Obajtek: 3 milionowy klient, 448 milionów zysku