Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stowarzyszenie "Godność": Przeciw niszczeniu IPN!

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 stycznia 2024 08:53

altProtest więźniów politycznych stanu wojennego i osób represjonowanych w latach 1981-89.


Obecny rząd i koalicja w Sejmie zaaprobowały zmiany w budżecie państwa. W dokumencie tym przewiduje się zmniejszenie dotacji na działalność Instytutu Pamięci Narodowej o 68 mln zł. Jest to prawdopodobnie pomysł na "zagłodzenie", a w dalszej kolejności likwidację tej niezwykle pożytecznej pod każdym względem instytucji. Zdecydowanie protestujemy przeciw takim zamiarom!

Dorobek Instytutu w zakresie przywracania Polakom prawdziwej wiedzy i pamięci o naszej najnowszej historii jest niepodważalny. IPN wydał setki wartościowych książek i publikacji, a z okazji ważnych rocznic organizował uroczystości, wystawy i spotkania, szczególnie z młodzieżą, przez co umacniał patriotyczne wychowanie. Przyczynił się do odkrycia i powstania wielu miejsc upamiętnień, ze słynną "Łączką’" na czele, honorujących nieznanych lub zapomnianych bohaterów. Nie trzeba przekonywać nikogo, kto troszczy się o przyszłość Polski, w tym jej bezpieczeństwo geopolityczne, jak ważne staje się obecnie takie wychowanie i taka działalność.

Stowarzyszenie "Godność", od lat blisko współpracujące z IPN, wielokrotnie podnosiło znaczenie tej instytucji dla spójności państwa, polityki historycznej czy edukacji kolejnych pokoleń. Wszak naród "bez pamięci", wydziedziczony z własnej historii przestaje istnieć! Kilkakrotnie stawaliśmy już w obronie IPN przed rozmaitymi "likwidatorami". To powtarzalna obsesja po dojściu do władzy! Pamiętamy, że takie zamiary miał od razu rząd postkomunistów w budżecie na 2004, ale również pierwszy rząd Donalda Tuska - w budżecie na 2008 rok. Metoda "na likwidację" była taka, jak dzisiaj: obciąć dotację. Obecnie dochodzą jeszcze pomysły nowej minister edukacji o zredukowaniu lekcji historii oraz - skandaliczne i obraźliwe dla nas, ludzi "Solidarności" - przywrócenie dawnych emerytur byłym SB-kom. Tak właśnie ma wyglądać "polityka historyczna" obecnej koalicji.

Byłby to niebywały skandal i rzecz sprzeczna z polską racją stanu, do której nie można dopuścić. Zwracamy się więc z kolejnym apelem, tym razem w 2024 roku - do NSZZ "Solidarność", do wszystkich polskich organizacji kombatanckich, w kraju i za granicą, a także do rodaków rozumiejących znaczenie istnienia IPN, o jego obronę. Zachowanie tej instytucji, a przede wszystkim wspieranie jej stabilnej działalności, to zarazem zachowanie szacunku dla tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, często oddając za nią życie. Brońmy naszych bohaterów, brońmy Polski przed podważaniem jej podmiotowości! Hańbą okryją się ci posłowie i senatorowie, którzy podniosą rękę za likwidacją Instytutu Pamięci Narodowej.

Solidaryzujemy się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem

Zarząd Stowarzyszenia ‘Godność’


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież