W sobotnie przedpołudnie w Sopocie odbyło się doroczne zebranie Stowarzyszenia „Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego”, które w tym roku było jednocześnie okazją do uświetnienia 60. rocznicy powstania Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Kół Młodzieży Wojskowej.
Okrągła rocznica zmobilizowała członków Stowarzyszenia „Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego” oraz byłych członków tych organizacji w nim niezrzeszonych do licznego udziału w spotkaniu. W Sopocie stawiło się ponad 100 osób, w tym goście specjalni: były premier Leszek Miller oraz były ambasador w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Federacji Rosyjskiej Stanisław Ciosek, którzy byli związani ze Związkiem Młodzieży Socjalistycznej w początkach swojej aktywności społecznej i politycznej, a także obecny przewodniczącego Krajowego Stowarzyszenia Pokolenia Marek Klimczak.
– W gronie ponad 100 uczestników spotkania znaleźli się założyciele i działacze tych organizacji. W nich obecni byli prof. Barbara Krupa-Wojciechowska, prof. Jerzy Przybylski, prof. Rajmund Rybiński. W spotkaniu uczestniczyli również byli prezydenci Gdańska, mianowicie Kazimierz Rynkowski i Jerzy Pasiński oraz Starogardu Gdańskiego w osobie Edmunda Stachowicza, a także członkowie i liderzy historycznych organizacji między innymi Jerzy Tarasiewicz, Bogdan Burdak i Józef Łacmański – przekazał Andrzej Różański, przewodniczący „Pokoleń Wybrzeża Gdańskiego”.
Jak miało to miejsce w poprzednich latach, spotkanie poprowadzone przez Andrzeja Różańskiego obfitowało w liczne wspomnienia i dyskusje na temat działalności organizacji młodzieżowych z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, którymi dzieli się z uczestnikami pierwsi liderzy ZMS, ZMW i KMW z Pomorza. – Wystąpienia gości przeplatane także ich własnymi doświadczeniami z tamtego okresu uczestnicy przyjęli z dużym zainteresowaniem – dodał Andrzej Różański.
Wspomnienia starych, dobrych czasów poprawiały humor i wprowadzały w retrospekcyjny nastrój nie tylko organizatorów i osób zabierających głos, ale również większość uczestników. – Miło było posłuchać Cioska, który nie tylko wspomniał o swoich działaniach z czasów, kiedy był młodzieżowcem, ale parę zdań poświęcił również okresowi, w którym był bym ambasadorem w Moskwie. Również Miller ciekawie wspomniał stare dzieje, opowiadając pry okazji o pracach pezetpeerowskich rządów, a także o tym jak partia odnosiła się w tamtych latach do młodzieży – powiedział pan Zenon, jeden z uczestników spotkania, zapytany o swoją ocenę wystąpień. – Mnie natomiast najbardziej zainteresowały opowieści dotyczące młodzieży w strukturach wojskowych, w jaki sposób była sfederowana. Sam byłem w KMW, do tej pory mam legitymację i znaczek – dodał siedzący obok pan Marian.
W trakcie spotkania medalem pamiątkowym wyróżniono zostały osoby, które wniosły istotny wkład w budowanie i utrwalanie pamięci i dziedzictwa organizacji młodzieżowych tamtego okresu.
Patryk Bukowski
Inne artykuły związane z:
- 19/06/2017 19:56 - Prawie 900 uczniów nagrodzonych w Wielkim Maratonie Czytelniczym
- 14/06/2017 19:54 - Hotel Central Gdańsk otwarty - nowe życie zabytkowego budynku
- 14/06/2017 18:06 - 9. urodziny Filii Gdańskiej
- 14/06/2017 07:52 - Adamowicz skąpany w Madrycie
- 14/06/2017 07:11 - Leszek Miller dla wybrzeze24.pl: Gaz norweski - krótka historia kontraktu
- 12/06/2017 19:34 - Benefis 50-lecia pracy zawodowej Franciszka Potulskiego
- 12/06/2017 15:42 - O „Zorzy II” i propagandzie PRL wobec papieskiej pielgrzymki w 1987 roku
- 11/06/2017 20:11 - 12. Piknik na Zdrowie
- 10/06/2017 20:22 - „Wikingowie. Musical Nieletni” - przed premierą
- 10/06/2017 19:51 - Uczniowie SP 11 pochwalili się swoimi talentami