Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowe muzeum nad Motławą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 kwietnia 2012 23:02

Nowy obiekt Centralnego Muzeum Morskiego, usytuowany tuż nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia w Gdańsku, zostanie oficjalnie otwarty 26 kwietnia. Natomiast podczas weekendu 28-29 kwietnia w godzinach 12-20, nieodpłatnie zostanie udostępniony dla zwiedzających. W programie – jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor CMM Jerzy Litwin – planowane są liczne atrakcje, w tym sobotni pokaz światło i dźwięk.

W znakomicie zaprojektowanym i wybudowanym od podstaw muzeum urządzono ok. 60 stanowisk multimedialnych, na których można będzie zapoznać się z kierowaniem statkiem, w tym też z podstawami astronomii i nawigacji, budową pływających jednostek, pracą w porcie czy codziennym życiem na morzu. Stanowiska przygotowano głównie z myślą o dzieciach, bo najmłodsi będą mogli przebrać się w stroje marynarskie, popróbować swoich sił w wiązaniu węzłów marynarskich, wejść do batyskafu czy nauczyć się alfabetu Morse'e. Na ekspozycji znajduje się także model zbudowany na wzór XV-wiecznego żaglowca, skonstruowany tak, by odwiedzający mogli choćby na chwilę poczuć się średniowiecznymi marynarzami. W specjalnych basenach będzie można też samodzielnie wywołać zjawisko tsunami i zobaczyć jego niszczycielskie skutki, a także spróbować swoich sił w sterowaniu modelami statków pływających.


altW nowym CMM obejrzeć będzie można również ponad 40 oryginalnych łodzi niemal z całego świata oraz około 80 modeli. Część z nich prezentowana jest nietypowo, gdyż są podwieszone za przeszklonymi, podświetlanymi w nocy fasadami muzeum.


Część ekspozycji poświęcona jest archeologii podwodnej. Będzie tu można zobaczyć filmy z badań podwodnych prowadzonych przez zespół muzealnych specjalistów. Zaprezentowane zostaną także przedmioty wydobyte z leżących na dnie Bałtyku wraków, w tym beczki czy naczynia. Oddzielne stanowisko pozwoli poczuć  nie zawsze przyjemną woń przedmiotów, które wyciągnęli z wody archeolodzy po 200 latach zalegania na dnie morza.


altNowy Ośrodek Kultury Morskiej powstał w miejscu dotychczasowej placówki CMM, którą z uwagi na niespełnianie podstawowych wymogów muzealnych trzeba było rozebrać, bo wcześniej mieściła się w nim kotłownia. Obecnie jest to sześć kondygnacji, o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. m kw., trzy sale wystawowe, w tym sala interaktywna, pracownie np. plastyczna i konserwatorska, laboratoria oraz sale do praktycznych zajęć.

Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Koszt inwestycji to 40 mln zł, z czego większość pozyskano z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który stworzyły trzy kraje Islandia, Lichtenstein i Norwegia, a część tj. 4 mln zł - w formie dotacji - przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz - w formie nieoprocentowanej 2 mln zł pożyczki - przyznało miasto Gdańsk.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież