Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe muzeum nad Motławą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 kwietnia 2012 23:02

Nowy obiekt Centralnego Muzeum Morskiego, usytuowany tuż nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia w Gdańsku, zostanie oficjalnie otwarty 26 kwietnia. Natomiast podczas weekendu 28-29 kwietnia w godzinach 12-20, nieodpłatnie zostanie udostępniony dla zwiedzających. W programie – jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor CMM Jerzy Litwin – planowane są liczne atrakcje, w tym sobotni pokaz światło i dźwięk.

W znakomicie zaprojektowanym i wybudowanym od podstaw muzeum urządzono ok. 60 stanowisk multimedialnych, na których można będzie zapoznać się z kierowaniem statkiem, w tym też z podstawami astronomii i nawigacji, budową pływających jednostek, pracą w porcie czy codziennym życiem na morzu. Stanowiska przygotowano głównie z myślą o dzieciach, bo najmłodsi będą mogli przebrać się w stroje marynarskie, popróbować swoich sił w wiązaniu węzłów marynarskich, wejść do batyskafu czy nauczyć się alfabetu Morse'e. Na ekspozycji znajduje się także model zbudowany na wzór XV-wiecznego żaglowca, skonstruowany tak, by odwiedzający mogli choćby na chwilę poczuć się średniowiecznymi marynarzami. W specjalnych basenach będzie można też samodzielnie wywołać zjawisko tsunami i zobaczyć jego niszczycielskie skutki, a także spróbować swoich sił w sterowaniu modelami statków pływających.


altW nowym CMM obejrzeć będzie można również ponad 40 oryginalnych łodzi niemal z całego świata oraz około 80 modeli. Część z nich prezentowana jest nietypowo, gdyż są podwieszone za przeszklonymi, podświetlanymi w nocy fasadami muzeum.


Część ekspozycji poświęcona jest archeologii podwodnej. Będzie tu można zobaczyć filmy z badań podwodnych prowadzonych przez zespół muzealnych specjalistów. Zaprezentowane zostaną także przedmioty wydobyte z leżących na dnie Bałtyku wraków, w tym beczki czy naczynia. Oddzielne stanowisko pozwoli poczuć  nie zawsze przyjemną woń przedmiotów, które wyciągnęli z wody archeolodzy po 200 latach zalegania na dnie morza.


altNowy Ośrodek Kultury Morskiej powstał w miejscu dotychczasowej placówki CMM, którą z uwagi na niespełnianie podstawowych wymogów muzealnych trzeba było rozebrać, bo wcześniej mieściła się w nim kotłownia. Obecnie jest to sześć kondygnacji, o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. m kw., trzy sale wystawowe, w tym sala interaktywna, pracownie np. plastyczna i konserwatorska, laboratoria oraz sale do praktycznych zajęć.

Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Koszt inwestycji to 40 mln zł, z czego większość pozyskano z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który stworzyły trzy kraje Islandia, Lichtenstein i Norwegia, a część tj. 4 mln zł - w formie dotacji - przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz - w formie nieoprocentowanej 2 mln zł pożyczki - przyznało miasto Gdańsk.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież