TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Medale św. Wojciecha i ks. Mściwoja II wręczone - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 maja 2012 13:42

Z wielką pompą w Dworze Artusa po raz kolejny wręczono we wtorek wieczorem medale Św. Wojciecha i księcia Mściwoja II, honorowe odznaczenia Rady Miasta Gdańska za wybitne zasługi dla kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki i pracy na rzecz miasta. Te prestiżowe, przyznawane po raz 14. wyróżnienia laureaci otrzymali podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.


GALERIA


Wśród wyróżnionych jest znakomity architekt Wojciech Grabianowski oraz dwaj profesorowie gdańskiej ASP. Kapituła, w której zasiadają m.in. prof. Jerzy Młynarczyk, Mistrz Kapituły, Andrzej Januszajtis, Kanclerz Kapituły, abp. Tadeusz Gocłowski, dziennikarka Barbara Szczepuła i Bogdan Oleszek, przewodniczący RMG zdecydowała się w tym roku na nagrodzenie głównie ludzi sztuki.
- Tak oto rodzi się tradycja nagradzania ludzi, którzy kształtują historię naszego tysiącletniego miasta. To jest prawo mówienia dobrze o innych – mówił podczas sesji Młynarczyk.


Pierwszy Medal Św. Wojciecha we wtorek wręczono Wojciechowi Grabianowskiemu, architektowi nagrodzonemu za stworzenie wizji i projektu stadionu PGE Arena Bałtycka w Gdańsku, „Bursztynowego Stadionu”, uważanego za jeden z najpiękniejszych na świecie. To - obok Medalu księcia Mściwoja II i honorowego obywatelstwa - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez gdański samorząd od 1997 r. Medal św. Wojciecha otrzymują instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów na rzecz Gdańska musi sięgać poza granice kraju.


PGE Arena w Gdańsku zwyciężyła w plebiscycie Stadium Business Awards. Jego wyniki ogłoszono 15 maja w Turynie (Włochy). Gdański stadion nagrodzono w kategorii obiektu o najlepszej architekturze. 68-letni Wojciech Grabianowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracował przez dwa lata na tej uczelni jako asystent. Decydującym momentem w jego przyszłej karierze zawodowej stała się podróż do Hiszpanii i Portugalii, w którą wyruszył w celu poznania tamtejszej sztuki i architektury. W 1971 r. wraz z żoną wyemigrował i osiadł w Niemczech.


Jest współwłaścicielem biura architektonicznego RKW (Rhode-Kellermann-Wawrowsky) w Duesserdolfie.  Kolejnym nagrodzonym był prof. Władysław Jackiewicz, nestor malarstwa, jeden z najwybitniejszych gdańskich malarzy współczesnych, mistrz kobiecego aktu – za całokształt twórczości, a także za zasługi w kształceniu pokoleń absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nestor gdańskich malarzy był w latach 1969–1981 rektorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych).


Trzeci Wojciechowy medal przypadł zaś prof. Maciejowi Świeszewskiemu, profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości plastycznej i promocję Gdańskiej sztuki za granicą - sławę uzyskała m.in. jego „Ostatnia Wieczerza”, w której sportretował wybrane gdańskie osobistości jako apostołów, a także za charytatywne ozdobienie wraz ze studentami pomieszczeń I Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego malowanymi postaciami z bajek.


alt


Medale Księcia Mściwoja II przypadły zaś red. Bohdanowi Sienkiewiczowi (pracownik Telewizji Polskiej O. Gdańsk) – za stworzenie w 1967 roku i prowadzenie przez 26 lat programu „Latający Holender”, promującego sprawy morza, oraz za organizację akcji letnich i rejsów dla młodych miłośników morza, współautorstwo pomysłu Bractwa Żelaznej Szekli i budowy barkentyny „Pogoria”.


Drugi medal Mściwoja II pośmiertnie przyznano red. Tadeuszowi Skutnikowi - za całokształt pracy twórczej – felietony, recenzje, oraz antologie poezji i opracowaną wspólnie z Andrzejem Drzycimskim książkę „Gdańsk, Sierpień ’80 – zapis rozmów”. To były opozycjonista w latach PRL. Po napisaniu w 1981 r. oskarżycielskiego artykułu o „różowej burżuazji” stracił pracę. Później współtworzył „Tygodnik Gdański”, a od 1992 r. związał się z „Dziennikiem Bałtyckim, gdzie pisywał felietony i recenzje z wydarzeń kulturalnych.  W jego imieniu nagrodę odebrała żona Grażyna.


Mściwój II towarzyszy też Janowi Zarębskiemu – za działalność w okresie „Solidarności”, za wybitne sukcesy zawodowe i działalność charytatywną, a także za zdolności koncyliacyjne, jakimi się wyróżniał sprawując funkcję marszałka województwa pomorskiego. Dr nauk chemicznych, jest znany jako przedsiębiorca z rodzinnymi tradycjami, współwłaściciel znanych gdańskich firm "Lonza" i "Nata", do niedawna przewodniczący Gdańskiego Związku Pracodawców, prezes gdańskiego Klubu Biznesu. Na początku lat 90. w imieniu środowiska rzemieślników toczył zacięte spory z bankowcami o cenę kredytu. Były prezes Stoczni Remontowej, Piotr Soyka, dobry kolega Zarębskiego, skorzystał więc z okazji, by w trwającej kwadrans laudacji nie szczędzić słów pochwał dla zdolności menadżerskich i zareklamować jego firmy.


Medal pomorskiego księcia trafił też do Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk" – za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy Gdańska, zwłaszcza w ochronę i pomnażanie historycznego piękna, pielęgnowanie i popularyzowanie dawnych tradycji, upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, a także za efektywne pobudzanie aktywności mieszkańców Gdańska, m.in. w przygotowywaniu wyborów do Rad Dzielnic. Stowarzyszenie, apolityczne, kierowane przez Andrzeja Januszajtisa,  istniejące od roku 1994, szczególną wagę przywiązuje do poznania i popularyzowania wszystkiego, co było cenne w historii i tradycjach miasta.
ASG
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież