Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 maja 2022 19:49

Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów skarbu państwa uważał za ideologiczny obowiązek. Że im państwa mniej, a rynku więcej, tym lepiej. Lepiej czyli wygodniej. Tylko komu? Nie stawiał barier nikomu, nawet firmom typu Gazprom.


Jego minister Aleksander Grad, oraz przyszły minister Mikołaj Budzanowski, działając m.in. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z lutego 2009 roku - prezes rady ministrów wtedy to właśnie D. Tusk - o sprzedaży akcji spółek skarbu państwa podpisali 18 października 2011 umowę z zarządem Grupy Lotos, a nie z jego kierowcami, obowiązującą najpóźniej do grudnia 2012 roku. Ze strony Lotosu PODPISY złożyli prezes Paweł Olechnowicz i wiceprezes Mariusz Machajewski. To była konsekwencja wystosowanego we wrześniu 2010 roku zaproszenia rozesłanego do firm z sektora paliwowego do zakupu akcji Lotosu, w której minister Tuska wkomponował spółkę w sprzedaż jej akcji.

alt


Minęła dekada i Pawła Olechnowicza zawodzi najwyraźniej pamięć. Mówi: "Miałem negatywne stanowisko w sprawie publicznej sprzedaży Lotosu. Żadne rozmowy nie były jednak ze mną prowadzone, nikt nie pytał co myślę na ten temat. Byłem przekonany, że sprzedaż Lotosu nie powinna dojść do skutku. Takie działanie byłoby mało odpowiedzialne zważywszy na ekonomikę procesu. Główny właściciel (skarb państwa - red.), który poczynił nakłady (program 10+ szacowany na ponad 6 mld zł) teraz chce je sprzedać w sytuacji, kiedy trzeba poczekać na dobrą wartość aktywów.


P. Olechnowicz podpisał więc umowę z którą się fundamentalnie wtedy nie zgadzał i... zgadzał się z ministrem, że zamiarem skarbu państwa jest sprzedaż 53,19 proc. akcji Lotosu w najlepszy możliwy sposób. Zarząd Grupy Lotos zadekretował swoimi podpisami czynne zaangażowanie w przygotowaniach do transakcji.

alt


Wpisana ręcznie na stronie tytułowej data umowy to 18 października 2011 roku, kilka dni po tym jak koalicja PO-PSL ponownie wygrała wybory. O rosyjskiej transakcji, co ujawnił Paweł Gras, premier Tusk niezobowiązująco pogawędził z prezydentem D. Miedwiediewem. Nie ma nigdzie informacji, by sprzeciw P. Olechnowicza wobec propozycji głównego akcjonariusza doprowadził do rezygnacji prezesa z zajmowanej funkcji.


Donald Tusk wnet przeniósł się do Brukseli, gdzie z czasem rekomendacja polska zamienił na maltańską, a P. Olechnowicz pilnował eksploatacji udziałów Lotosu w złożu Yme w Norwegii, co inaczej rzutowało na dochody spółki a inaczej na wynagrodzenie prezesa w Lotos Norge.

alt


Dziś Tusk i Olechnowicz omamiają publiczność swoją opowieścią. Jest ona jednak inna niż zapisana w dokumentach.

GG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież