Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 maja 2022 19:49

Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów skarbu państwa uważał za ideologiczny obowiązek. Że im państwa mniej, a rynku więcej, tym lepiej. Lepiej czyli wygodniej. Tylko komu? Nie stawiał barier nikomu, nawet firmom typu Gazprom.


Jego minister Aleksander Grad, oraz przyszły minister Mikołaj Budzanowski, działając m.in. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z lutego 2009 roku - prezes rady ministrów wtedy to właśnie D. Tusk - o sprzedaży akcji spółek skarbu państwa podpisali 18 października 2011 umowę z zarządem Grupy Lotos, a nie z jego kierowcami, obowiązującą najpóźniej do grudnia 2012 roku. Ze strony Lotosu PODPISY złożyli prezes Paweł Olechnowicz i wiceprezes Mariusz Machajewski. To była konsekwencja wystosowanego we wrześniu 2010 roku zaproszenia rozesłanego do firm z sektora paliwowego do zakupu akcji Lotosu, w której minister Tuska wkomponował spółkę w sprzedaż jej akcji.

alt


Minęła dekada i Pawła Olechnowicza zawodzi najwyraźniej pamięć. Mówi: "Miałem negatywne stanowisko w sprawie publicznej sprzedaży Lotosu. Żadne rozmowy nie były jednak ze mną prowadzone, nikt nie pytał co myślę na ten temat. Byłem przekonany, że sprzedaż Lotosu nie powinna dojść do skutku. Takie działanie byłoby mało odpowiedzialne zważywszy na ekonomikę procesu. Główny właściciel (skarb państwa - red.), który poczynił nakłady (program 10+ szacowany na ponad 6 mld zł) teraz chce je sprzedać w sytuacji, kiedy trzeba poczekać na dobrą wartość aktywów.


P. Olechnowicz podpisał więc umowę z którą się fundamentalnie wtedy nie zgadzał i... zgadzał się z ministrem, że zamiarem skarbu państwa jest sprzedaż 53,19 proc. akcji Lotosu w najlepszy możliwy sposób. Zarząd Grupy Lotos zadekretował swoimi podpisami czynne zaangażowanie w przygotowaniach do transakcji.

alt


Wpisana ręcznie na stronie tytułowej data umowy to 18 października 2011 roku, kilka dni po tym jak koalicja PO-PSL ponownie wygrała wybory. O rosyjskiej transakcji, co ujawnił Paweł Gras, premier Tusk niezobowiązująco pogawędził z prezydentem D. Miedwiediewem. Nie ma nigdzie informacji, by sprzeciw P. Olechnowicza wobec propozycji głównego akcjonariusza doprowadził do rezygnacji prezesa z zajmowanej funkcji.


Donald Tusk wnet przeniósł się do Brukseli, gdzie z czasem rekomendacja polska zamienił na maltańską, a P. Olechnowicz pilnował eksploatacji udziałów Lotosu w złożu Yme w Norwegii, co inaczej rzutowało na dochody spółki a inaczej na wynagrodzenie prezesa w Lotos Norge.

alt


Dziś Tusk i Olechnowicz omamiają publiczność swoją opowieścią. Jest ona jednak inna niż zapisana w dokumentach.

GG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież