Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Listy do redakcji: O wstrętnym braku myślenia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 marca 2011 14:11

altOdpowiedź na felieton "O wstrętnych cyklistach"


Nareszcie zaczyna się wiosna... Sugeruje w początku swojego felietonu Pan Jacek Pauli. Jednocześnie ostrzega nas przed okropnymi cyklistami terroryzującymi miasto. Potrzebnie?


Rozumiem doskonale postawę Pana Jacka, zapewne któryś z piratów drogowych zajechał mu drogę i dlatego teraz mści się on na całej reszcie fanów dwóch kółek. W taki sam sposób reagują środowiska, które miały kontakt z pseudo-kibicami. Dla nich teraz każdy człowiek z szalikiem Lechii czy Arki to bandyta. W taki sam sposób reagują antysemici, rasiści, nacjonaliści - ogólnie rzecz ujmując - osoby nietolerancyjne i ksenofobiczne.

Sam posiadam rower, za kilka dni będę jeździł własnym samochodem. Znam doskonale obydwa środowiska. Na drogach pełno jest osób nieodpowiedzialnych, zarówno kierowców samochodów, jak i rowerzystów. Poruszając się rowerem trzeba uważać na wszystkich, szczególnie na kierowców samochodów, którzy uważają, że świat należy do nich i tylko do nich. Kierując samochodem trzeba uważać na rowerzystów, którzy myślą, że skoro jadą rowerem, to wszyscy muszą uważać na nich, a oni na nikogo. Jadąc rowerem albo samochodem trzeba uważać na pieszych, którzy myślą, że przejście dla pieszych jest wszędzie.

Pytanie. Co łączy te wszystkie wyżej wymienione przypadki? Jedna wspólna cecha. Skrajny brak myślenia oraz często krańcowa głupota. Myśleć należy w wszystkich wypadkach, nie ważne czy poruszamy się rowerem, czy samochodem, piechotą. Nie zwalnia nas to z obowiązku uważania na otoczenie w jakim się poruszamy.

Pan Jacek Pauli - redaktor naczelny serwisu wybrzerze24 zdaniem bardzo wielu ludzi posunął się troszkę za daleko. To co miało być w jego oczach śmieszne i dowcipne - swoim poziomem przebiło dno i leci do tej pory. Mówię głównie o fragmencie: "fanatyk - noszący dumnie specjalne obcisłe ciuchy, podkreślające w przypadku mężczyzn drobne genitalia" w którym Pan Jacek większy nacisk i zainteresowanie kładzie na wielkość genitaliów przeciętnego rowerzysty niż na realne zagrożenie, jakie stanowią pseudo rowerzyści.

W dalszej części tekstu dowiadujemy się o pieniądzach topionych w błoto na kolejne ścieżki rowerowe, ale jednocześnie protestuje przeciwko rowerzystom na chodnikach. Czytamy dalej o rowerzystach fanatykach, którzy twierdzą, że na drogach mają takie samo prawo jak samochody. No i niestety Panie Jacku - mają takie samo prawo. Cytując artykuł z portalu moto.onet.pl:

"Teraz rowerem po chodniku można jechać tylko, gdy: prędkość dozwolona na jezdni obok wynosi ponad 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości; jeśli opiekujesz się dzieckiem w wieku do 10 lat (np. wieziesz je w foteliku). Choć za złamanie przepisów grozi 100 zł mandatu, strażnicy miejscy, czy policjanci raczej nie egzekwują tego prawa. Efekt: piesi skarżą się, że nie czują się na chodnikach bezpiecznie, bo muszą uskakiwać przed rowerzystami. Jednak posłowie jeszcze szerzej otwarli chodniki dla cyklistów. W uchwalonej w piątek nowelizacji prawa o ruchu drogowym postanowili, że rowerzysta będzie mógł jechać trotuarem także, gdy "warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni". I wymienili te warunki: śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, mgła."

Podsumowawszy: rowerzysta ma OBOWIĄZEK jazdy po ulicy jeżeli prędkość dozwolona na ulicy nie przekracza 50km/h, oraz nie ma prawa jechać po ulicy gdy prędkość dozwolona przekracza 50km/h.

Jeszcze inna sprawa - zielona strzałka. O czym dokładnie informuje? Z pomocą przychodzi interia: "Zielona strzałka pod czerwonym światłem na sygnalizatorze - można jechać, ale najpierw trzeba stanąć. Zasada banalna i powinna być znana wszystkim kierowcom. Jak się jednak okazuje, przepis ten bardzo często nie jest przestrzegany." Czego dowiedzieliśmy się z tego fragmentu? O tym, że przed zieloną strzałką trzeba się zatrzymać. Ilu kierowców tego nie robi? No ale najlepiej obwiniać rowerzystę, który jadąc ścieżką rowerową ma prawo wjechać na pasy, czym zmusza bezmyślnych kierowców do hamowania. Inną sprawą jest fakt, że wielu rowerzystów nadużywa tego prawa.

Na koniec apel: Myślmy za kierownicą i nie ważne czy jest to kierownica samochodu, motoru, skutera, czy roweru. Obowiązek myślenia dotyczy WSZYSTKICH ludzi.

Wojciech Pitra

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież