Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rosja zakręca nam gazowy kurek. Jesteśmy gotowi. Bez paniki!

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2022 13:13

W środę 27 kwietnia br. Rosja (Gazprom), od godziny 8.00, wstrzymała całkowicie dostawy gazu ziemnego do Polski. Spełni się to, przed czym obóz troski o budowę suwerenności energetycznej przestrzegał od 30 lat. Mamy na szczęście gazoport, kawerny, rewers, interkonektory i własne wydobycie.


Polska odmówiła płatności za błękitne paliwo rublami zamiast USD. W odwecie Rosjanie zakręcają kurek. To szykana wobec naszego kraju i straszak wobec innych państw, ale też element gry na obniżenie wiodącej pozycji dolara amerykańskiego w światowym systemie rozliczeń.


Nasze magazyny mają pojemność 3 mld metrów sześc. Gazu. Są zapełnione w 76 proc. Rocznie zużywamy do 20 mld metrów sześc. Połowę gazu kupujemy w Rosji. Rosjanie otrzymywali z Unii Europejskiej po 24 lutego br. ok. 700 mln euro dziennie za gaz i za ropę. Mimo to Rosja użyła straszaka energetycznego i od 27 kwietnia br. wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Polski. Gaz przestaje płynąć do nas gazociągiem jamalskim. Dlaczego? 23 kwietnia br. upłynął termin ultimatum, jaki Rosja dała Polsce na przestawienie się na płatności za gaz wyłącznie w rublach. Rubli za gaz nie będzie.
– Otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu w sprawie wstrzymania dostaw gazu. Polska przygotowywała się do dywersyfikacji dostaw gazu. Ochronimy Polskę przed tym krokiem Rosji – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


PGNiG zapewnia, że dostawy gazu do naszego kraju są zabezpieczone dzięki połączeniom rurociągami z sąsiadami, terminalowi LNG oraz prawie zapełnionym kawernom a także potencjalnym dostawom rewersowym (te były prowadzone np. w 2014 r. z Polski na Ukrainę, ale wówczas… Węgry i Austria odmówiły odwrotnego przesyłu gazu).


Od 2004 roku przerw w dostawach było co najmniej siedem. Nie będzie więc przedłużania wygasającego z końcem 2022 r. kontraktu jamalskiego.  Ale uwaga – opłaty za kwietniowe dostawy przypadają w maju. Dopiero wtedy można będzie stwierdzić, czy ktoś realizuje marcowy dekret (ukaz) Putina o płaceniu za gaz w rublach od 1 kwietnia br. I jeszcze jedno – do Europy płynie gazociągiem Nord Stream 1 na rynek niemiecki. Surowca nie braknie na tym rynku, a to stąd na giełdzie możemy kupować gaz i importować go do Polski dzięki możliwości tłoczenia gazu via gazociąg jamalski z kierunku zachodniego poprzez interkonektory.


Do tej pory Polska sprowadzała na postawie kontraktu jamalskiego 9 mld mᶟ gazu rocznie. Zakręcony kurek pozbawia nas połowy zapotrzebowania rocznego na ten surowiec. Mimo to polski rynek jest bezpieczny. Krajowe magazyny są wypełnione w 76 proc. Zabezpieczają one Polskę – w zależności od wielkości zapotrzebowania do ok. 70 dni. Z kolei terminal LNG może od początku roku przyjmować średnio jeden gazowiec więcej miesięcznie. W maju zostanie uruchomiony gazociąg Polska–Litwa. Dzięki niemu PGNiG będzie mógł importować surowiec do Polski dzięki pływającemu litewskiemu terminalowi LNG.
– Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach – napisała na Twitterze Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska. Jej zapewnienia wzmacnia Piotr Naimski, człowiek znający się na geopolityce od lat 70 jak mało kto, jeden z inżynierów” polskiej polityki.


Groźba odcięcia dostaw gazu miała dużo silniejszy wydźwięk jeszcze miesiąc lub dwa miesiące temu. Trwał wtedy sezon grzewczy. Nawet całkowite wstrzymanie importu gazu z Rosji nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Polska wytwarza 11 proc. energii elektrycznej z gazu ziemnego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gaz-system od dwóch tygodni uspokajają, że Polska jest gotowa na odcięcie gazu z Rosji. Premier Morawiecki, pytany o dostawy gazu 26 kwietnia br. podczas konferencji w Berlinie, przypomniał, że mamy interkonektory z Niemcami i Czechami. To połączenia, dzięki któremu możemy sprowadzać gaz z tych państw. Tyle, że jest to gaz…rosyjski. Nasz rachunek jest zatem oparty na ciągłości dostaw do Europy.


Polska liczy na import gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii. Baltic Pipe zostanie oddany do pełnego użytku w październiku br. Gazociąg może przekazywać 10 mld metrów sześc. gazu. Obyśmy tylko zabezpieczyli kontrakty. Przypomnijmy też, że terminal przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu (gazoport) otwarty w 2015, pozwolił na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Budowa terminalu LNG została uznana w 2006 r. za inwestycję strategiczną dla Polski. Po ukończeniu prac nominalna moc regazykacyjna terminalu wzrośnie do 7,5 mld m³ rocznie, m.in. z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Artur S. Górski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież