Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rosja zakręca nam gazowy kurek. Jesteśmy gotowi. Bez paniki!

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2022 13:13

W środę 27 kwietnia br. Rosja (Gazprom), od godziny 8.00, wstrzymała całkowicie dostawy gazu ziemnego do Polski. Spełni się to, przed czym obóz troski o budowę suwerenności energetycznej przestrzegał od 30 lat. Mamy na szczęście gazoport, kawerny, rewers, interkonektory i własne wydobycie.


Polska odmówiła płatności za błękitne paliwo rublami zamiast USD. W odwecie Rosjanie zakręcają kurek. To szykana wobec naszego kraju i straszak wobec innych państw, ale też element gry na obniżenie wiodącej pozycji dolara amerykańskiego w światowym systemie rozliczeń.


Nasze magazyny mają pojemność 3 mld metrów sześc. Gazu. Są zapełnione w 76 proc. Rocznie zużywamy do 20 mld metrów sześc. Połowę gazu kupujemy w Rosji. Rosjanie otrzymywali z Unii Europejskiej po 24 lutego br. ok. 700 mln euro dziennie za gaz i za ropę. Mimo to Rosja użyła straszaka energetycznego i od 27 kwietnia br. wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Polski. Gaz przestaje płynąć do nas gazociągiem jamalskim. Dlaczego? 23 kwietnia br. upłynął termin ultimatum, jaki Rosja dała Polsce na przestawienie się na płatności za gaz wyłącznie w rublach. Rubli za gaz nie będzie.
– Otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu w sprawie wstrzymania dostaw gazu. Polska przygotowywała się do dywersyfikacji dostaw gazu. Ochronimy Polskę przed tym krokiem Rosji – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


PGNiG zapewnia, że dostawy gazu do naszego kraju są zabezpieczone dzięki połączeniom rurociągami z sąsiadami, terminalowi LNG oraz prawie zapełnionym kawernom a także potencjalnym dostawom rewersowym (te były prowadzone np. w 2014 r. z Polski na Ukrainę, ale wówczas… Węgry i Austria odmówiły odwrotnego przesyłu gazu).


Od 2004 roku przerw w dostawach było co najmniej siedem. Nie będzie więc przedłużania wygasającego z końcem 2022 r. kontraktu jamalskiego.  Ale uwaga – opłaty za kwietniowe dostawy przypadają w maju. Dopiero wtedy można będzie stwierdzić, czy ktoś realizuje marcowy dekret (ukaz) Putina o płaceniu za gaz w rublach od 1 kwietnia br. I jeszcze jedno – do Europy płynie gazociągiem Nord Stream 1 na rynek niemiecki. Surowca nie braknie na tym rynku, a to stąd na giełdzie możemy kupować gaz i importować go do Polski dzięki możliwości tłoczenia gazu via gazociąg jamalski z kierunku zachodniego poprzez interkonektory.


Do tej pory Polska sprowadzała na postawie kontraktu jamalskiego 9 mld mᶟ gazu rocznie. Zakręcony kurek pozbawia nas połowy zapotrzebowania rocznego na ten surowiec. Mimo to polski rynek jest bezpieczny. Krajowe magazyny są wypełnione w 76 proc. Zabezpieczają one Polskę – w zależności od wielkości zapotrzebowania do ok. 70 dni. Z kolei terminal LNG może od początku roku przyjmować średnio jeden gazowiec więcej miesięcznie. W maju zostanie uruchomiony gazociąg Polska–Litwa. Dzięki niemu PGNiG będzie mógł importować surowiec do Polski dzięki pływającemu litewskiemu terminalowi LNG.
– Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach – napisała na Twitterze Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska. Jej zapewnienia wzmacnia Piotr Naimski, człowiek znający się na geopolityce od lat 70 jak mało kto, jeden z inżynierów” polskiej polityki.


Groźba odcięcia dostaw gazu miała dużo silniejszy wydźwięk jeszcze miesiąc lub dwa miesiące temu. Trwał wtedy sezon grzewczy. Nawet całkowite wstrzymanie importu gazu z Rosji nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Polska wytwarza 11 proc. energii elektrycznej z gazu ziemnego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gaz-system od dwóch tygodni uspokajają, że Polska jest gotowa na odcięcie gazu z Rosji. Premier Morawiecki, pytany o dostawy gazu 26 kwietnia br. podczas konferencji w Berlinie, przypomniał, że mamy interkonektory z Niemcami i Czechami. To połączenia, dzięki któremu możemy sprowadzać gaz z tych państw. Tyle, że jest to gaz…rosyjski. Nasz rachunek jest zatem oparty na ciągłości dostaw do Europy.


Polska liczy na import gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii. Baltic Pipe zostanie oddany do pełnego użytku w październiku br. Gazociąg może przekazywać 10 mld metrów sześc. gazu. Obyśmy tylko zabezpieczyli kontrakty. Przypomnijmy też, że terminal przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu (gazoport) otwarty w 2015, pozwolił na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Budowa terminalu LNG została uznana w 2006 r. za inwestycję strategiczną dla Polski. Po ukończeniu prac nominalna moc regazykacyjna terminalu wzrośnie do 7,5 mld m³ rocznie, m.in. z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Artur S. Górski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież