Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po spotkaniu prezydenta Adamowicza w Oliwie: Jak sprytnie rozmydlić problem

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2017 20:34

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przez lata urzędowania doszedł do pełnej biegłości w rozprowadzaniu spotkań z obywatelami, a raczej mydleniu im oczu. Spotkanie po latach z mieszkańcami Oliwy i zadawanie przez nich niewygodnych pytań mogło być trudne, ale pan prezydent nie dopuścił do żadnej dyskusji. Zastosował od lat wypracowany przez siebie fortel, cedowania wszelkich pytań do swoich zastępców, a pytań do pana prezydenta nazbierało się. Skoro nie, to właściwym rozmówcą dla naszej redakcji okazał się Andrzej Osipów przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa.


- Był pan jednym z dwóch oliwskich radnych, którzy od początku nie zgadzali się wprowadzeniu opłat parkingowych w Oliwie.
Andrzej Osipów: Zawsze wsłuchuje się w głos społeczeństwa, większość Oliwian była przeciwko płatnemu parkowaniu. Gmina sprzedając tereny, powinna zagwarantować razem z inwestorami miejsca parkowania, zdecydowanie tu nie ma żadnych wątpliwości. To nie jest sprawa mieszkańców. Cieszę się że nasza Oliwa tak się rozwija, ale nie można jej tak „zajeżdżać”. Dzielnica była zawsze kameralna, z dużą przeszłością historyczną z wyjątkowo krystalicznym powietrzem. Ktoś, kiedyś wyliczył, że w Oliwie żyje się o 10 lat dłużej niż w innych dzielnicach Gdańska. Trzeba to uhonorować i gmina powinna wcześniej o to zadbać. Trzeba było rozmawiać i dogadać różne scenariusze rozwiązania tej sprawy, teraz będzie już bardzo trudno, niech właściciele miejsc parkingowych w tych wieżowcach obniżą ceny miejsc postojowych w swoich garażach. Oliwianie w swojej dzielnicy tak jak było to od wielu lat, dalej przed swoimi domami powinni parkować za darmo. Deweloperzy wraz z gminą ten ciężar powinni przenieść na siebie.


alt

Andrzej Osipów


- Co poza parkingami stanowi największy problem dla mieszkańców Oliwy?
Andrzej Osipów: Jest dużo problemów, ale rewitalizacja jest poważnym problemem, który ciągnie się od wielu, wielu lat. Uznano kiedyś, że jest to bogata dzielnica i ludzie sami jakoś sobie poradzą. Są jednak zaniedbane miejsca, gdzie tych remontów nie ma, bo po prostu nie ma środków. Wiele wspólnot bierze kredyty i odnawiają swoje domy. Gmina jednak w większym stopniu powinna pomagać. Problem parkowania omówiłem. Rada miasta przegłosowując ten wniosek wykazała brak zrozumienia dla dzielnicy starszych ludzi. Oliwa powinna być chroniona, jest skarbem w naszym mieście, a może już raczej była. Pamiętam inne spotkania z prezydentem naszego miasta. One wyglądały kiedyś zupełnie inaczej. Można było twarzą w twarz z panem prezydentem Adamowiczem rozmawiać, a co było dzisiaj, widział pan. Ta nowa formuła tych spotkań nie ma nic wspólnego z bezpośrednią demokracją obywatelską.


altalt


- Jak skomentuje pan te korki które zaczynają tworzyć się w okolicach godziny 14 w Oliwie.
Andrzej Osipów: To jest rzeczywiście wynik tych budowli, ale również Oliwa powinna być pozbawiona ciężkiego taboru i mimo wszystko wybudowanie tunelu pod Pachołkiem jest pewnego rodzaju wyjściem. Tym sposobem można wyprowadzić ruch z dzielnicy. Można również zastanowić się nad wprowadzeniem w niektórych sektorach ruchu jednokierunkowego, ale ostrożnie.


alt


- Jaka przyszłość czeka Oliwę?
Andrzej Osipów: Myślę, że będzie wszystko dobrze pod warunkiem, że tę rewitalizacje weźmiemy w swoje ręce. Nasze trzy uczelnie: Uniwersytet, AWF i Seminarium postawiły nas w centrum naukowo-kulturalnym Wybrzeża, jest jednak ta obawa olbrzymiej biznesowej industrializacji, która może zniszczyć dzielnicę. Jako Rada Dzielnicy walczymy oto aby tak się nie stało.

Rozmawiał: Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież