Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Medale za wkład w Pamięć

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 24 lutego 2024 10:13

W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów, którzy mają wkład w utrwalaniu pamięci o Ojczyźnie i Jej bohaterach.


W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum, przygotowana przez oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki tym razem udekorował 5 bohaterów i patriotów z naszego regionu. Medalami, zostali uhonorowani: Andrzej Adamczyk, Czesław Nowak, Andrzej Osipów, prof. Janusz Trupinda - medale złote oraz Kazimierz Socha Borzestowski, Piotr Czerepuk i Małgorzata Sokołowska - medale brązowe.

alt


IPN Gdańsk i nieobecnego prezesa Nawrockiego reprezentowali: dyrektor oddziału dr Marek Szymaniak oraz zastępca dyrektora Waldemar Szulc.
Wśród gości obecni byli także dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt oraz dyrektor oddziału okręgowego Narodowy Bank Polski w Gdańsku Wiktor Kamiński.


Podczas swojego wystąpienia dyrektor Szymaniak, w imieniu Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego podziękował odznaczonym i zwrócił się do nich, mówiąc m.in.:
- Państwo dbając o pomyślność naszej Ojczyzny, dbając o pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej, robicie to dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu przyjmijcie Państwo wyrazy najgłębszego szacunku, wyrazy podziękowania, jeszcze raz chciałbym podziękować za pracę, którą Państwo wykonujecie z Instytut Pamięci Narodowej. W imieniu Prezesa IPN, w imieniu własnym kłaniam się Państwu nisko i za całego serca Państwu dziękuję.

alt

Prof. Janusz Trupinda (w środku)


Medalami Reipublicae Memoriae Meritum honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.


Po ceremonii wręczania medali głos w imieniu wyróżnionych zabrał Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność". Powiedział m.in. - Nastały trudne czasy dla naszej ojczyzny, szczególnie dla jej młodego pokolenia. Szalone pomysły dzisiejszych władz edukacyjnych o kardynalnym okrojeniu nas z naszej tradycji i historii wołają o pomstę do Boga. W tym miejscu zwracam się do obecnego tutaj profesora Trupindy, dyrektora malborskiego muzeum. Mamy już się nie uczyć o bitwie pod Grunwaldem. Panie profesorze niech Pan stoi na straży zamku w Malborku, aby go Panu nie rozebrano...

alt

Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność" (w środku)


Uroczystość zakończyła się recitalem piosenek Henryka Warsa, w wykonaniu aktora teatrów muzycznych Tomasza Bacajewskiego.

M.P.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież