W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów, którzy mają wkład w utrwalaniu pamięci o Ojczyźnie i Jej bohaterach.
W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum, przygotowana przez oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki tym razem udekorował 5 bohaterów i patriotów z naszego regionu. Medalami, zostali uhonorowani: Andrzej Adamczyk, Czesław Nowak, Andrzej Osipów, prof. Janusz Trupinda - medale złote oraz Kazimierz Socha Borzestowski, Piotr Czerepuk i Małgorzata Sokołowska - medale brązowe.
IPN Gdańsk i nieobecnego prezesa Nawrockiego reprezentowali: dyrektor oddziału dr Marek Szymaniak oraz zastępca dyrektora Waldemar Szulc.
Wśród gości obecni byli także dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt oraz dyrektor oddziału okręgowego Narodowy Bank Polski w Gdańsku Wiktor Kamiński.
Podczas swojego wystąpienia dyrektor Szymaniak, w imieniu Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego podziękował odznaczonym i zwrócił się do nich, mówiąc m.in.:
- Państwo dbając o pomyślność naszej Ojczyzny, dbając o pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej, robicie to dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu przyjmijcie Państwo wyrazy najgłębszego szacunku, wyrazy podziękowania, jeszcze raz chciałbym podziękować za pracę, którą Państwo wykonujecie z Instytut Pamięci Narodowej. W imieniu Prezesa IPN, w imieniu własnym kłaniam się Państwu nisko i za całego serca Państwu dziękuję.
Prof. Janusz Trupinda (w środku)
Medalami Reipublicae Memoriae Meritum honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Po ceremonii wręczania medali głos w imieniu wyróżnionych zabrał Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność". Powiedział m.in. - Nastały trudne czasy dla naszej ojczyzny, szczególnie dla jej młodego pokolenia. Szalone pomysły dzisiejszych władz edukacyjnych o kardynalnym okrojeniu nas z naszej tradycji i historii wołają o pomstę do Boga. W tym miejscu zwracam się do obecnego tutaj profesora Trupindy, dyrektora malborskiego muzeum. Mamy już się nie uczyć o bitwie pod Grunwaldem. Panie profesorze niech Pan stoi na straży zamku w Malborku, aby go Panu nie rozebrano...
Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność" (w środku)
Uroczystość zakończyła się recitalem piosenek Henryka Warsa, w wykonaniu aktora teatrów muzycznych Tomasza Bacajewskiego.
M.P.
Inne artykuły związane z:
- 27/02/2024 18:03 - KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańszczan
- 27/02/2024 12:05 - Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika
- 26/02/2024 10:29 - W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole
- 26/02/2024 10:24 - Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny
- 24/02/2024 14:39 - Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole
- 23/02/2024 19:27 - Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu"
- 23/02/2024 14:55 - Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika
- 22/02/2024 17:29 - Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
- 22/02/2024 17:22 - Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie...
- 21/02/2024 18:21 - 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej