Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Medale za wkład w Pamięć

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 24 lutego 2024 10:13

W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów, którzy mają wkład w utrwalaniu pamięci o Ojczyźnie i Jej bohaterach.


W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum, przygotowana przez oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki tym razem udekorował 5 bohaterów i patriotów z naszego regionu. Medalami, zostali uhonorowani: Andrzej Adamczyk, Czesław Nowak, Andrzej Osipów, prof. Janusz Trupinda - medale złote oraz Kazimierz Socha Borzestowski, Piotr Czerepuk i Małgorzata Sokołowska - medale brązowe.

alt


IPN Gdańsk i nieobecnego prezesa Nawrockiego reprezentowali: dyrektor oddziału dr Marek Szymaniak oraz zastępca dyrektora Waldemar Szulc.
Wśród gości obecni byli także dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt oraz dyrektor oddziału okręgowego Narodowy Bank Polski w Gdańsku Wiktor Kamiński.


Podczas swojego wystąpienia dyrektor Szymaniak, w imieniu Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego podziękował odznaczonym i zwrócił się do nich, mówiąc m.in.:
- Państwo dbając o pomyślność naszej Ojczyzny, dbając o pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej, robicie to dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu przyjmijcie Państwo wyrazy najgłębszego szacunku, wyrazy podziękowania, jeszcze raz chciałbym podziękować za pracę, którą Państwo wykonujecie z Instytut Pamięci Narodowej. W imieniu Prezesa IPN, w imieniu własnym kłaniam się Państwu nisko i za całego serca Państwu dziękuję.

alt

Prof. Janusz Trupinda (w środku)


Medalami Reipublicae Memoriae Meritum honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.


Po ceremonii wręczania medali głos w imieniu wyróżnionych zabrał Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność". Powiedział m.in. - Nastały trudne czasy dla naszej ojczyzny, szczególnie dla jej młodego pokolenia. Szalone pomysły dzisiejszych władz edukacyjnych o kardynalnym okrojeniu nas z naszej tradycji i historii wołają o pomstę do Boga. W tym miejscu zwracam się do obecnego tutaj profesora Trupindy, dyrektora malborskiego muzeum. Mamy już się nie uczyć o bitwie pod Grunwaldem. Panie profesorze niech Pan stoi na straży zamku w Malborku, aby go Panu nie rozebrano...

alt

Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność" (w środku)


Uroczystość zakończyła się recitalem piosenek Henryka Warsa, w wykonaniu aktora teatrów muzycznych Tomasza Bacajewskiego.

M.P.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież