Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stowarzyszenie „Godność” trwa 25 lat w służbie pamięci

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 14 grudnia 2018 19:53

Upominali się o bohaterów z drugiego szeregu, którzy nie załapali się na splendory, a tracąc zdrowie i skazani na lata w aresztach i więzieniach znaleźli się na marginesie życia, piętnowali sędziów, którzy sprzeniewierzyli się niezawisłości, ostrzegali do czego prowadzi uległe wobec dysponentów politycznych sądownictwo, przypominali o odpowiedzialnych za zbrodnie na narodzie i o godności ludzi pracy, ujawniali archiwalia KW PZPR m.in. z grudnia 1981 roku. Przez 25 lat członkowie Stowarzyszenia „Godność” potrafili wbrew modom i koniunkturom dbać o pamięć, przywracając krzyż nad mogiłami żołnierzy z Westerplatte, przypominając papieskie przesłanie, że każdy ma swoje Westerplatte, upamiętnić Jana Pawła II i Ronalda Reagana, Zbigniewa Herberta i Ryszarda Kuklińskiego.


13 grudnia br. tym razem nie, jak bywało, o północy, ale o godz. 16, przy pomniku Poległych Stoczniowców ludzie z „Godności” zapalili znicze pamięci.

- Przychodzimy by składać wieńce i kwiaty wszystkim poległym w Grudniu. Pomnik upomina się, aby osądzić zbrodnie. Tutaj na ziemi wielu uniknęło odpowiedzialności, ale my musimy pamiętać, że zbrodnie muszą być osądzone. Nie została wytyczona granica między zbrodnią a bohaterstwem. Nawet na ulicach polskich miast pozostali patroni z czasów zbrodniczego systemu, a nie ma miejsca dla Inki, dla prezydenta Kaczyńskiego. Tak stało się w stolicy. Na szczęście w Gdańsku ja już mieszkam nie na ulicy Dąbrowszczaków, a na ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił prezes stowarzyszenia Czesław Nowak pod pomnikiem na placu Solidarności.


Ksiądz kanonik Ludwik Kowalski z bazyliki św. Brygidy odmówił modlitwę za tych, którzy byli wiezieni i ponosili ciężkie konsekwencje swych szlachetnych czynów, za poległych robotników Wybrzeża w 1970 roku oraz w 1981 roku.


Już w Sali BHP chwilę później Czesław Nowak opowiedział, że „Godność” powstała by „nazwać zbrodniarzy po imieniu i aby domaga się sprawiedliwości. Podziękował też mediom, w tym telewizji gdańskiej (TVP 3 Gdańsk), że ta podjęła się wyciągania z niepamięci ludzi zepchniętych na margines, szarych żołnierzy z ulic Gdańska, z podziemnych drukarni.

Wymienił też zmarłych członków Godności: Halinę Słojewską, aktorkę zmarłą 1 listopada br., stoczniowca trasera Antoniego Szablewskiego, sędzinę Annę Kurską, scenografkę Alinę Afanasjew.

- Czasy, ludzie i zdarzenia one składają się na srebrny jubileusz. Stowarzyszenie staje w obronie godności człowieka. Jeśli wybraliście słowo „Godność” to ono jest przez was dobrze zagospodarowane – powiedział metropolita gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głodź, pierwszy od 1945 roku biskup polowy WP i dodał, że Stowarzyszenie "Godność" to czas ponad jednego pokolenia, a dokonania, to miejsca, czyli tablica na Westerplatte, pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana, pomnik Anny Waletynowicz, a Stowarzyszenie "Godność" zawsze staje w obronie człowieka i jego godności.


Z kolei przewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla, przypominał, że członkowie stowarzyszenia „Godność” to ludzie Solidarności, hołdujący jej wartościom.

- Ludzie ze Stowarzyszenia ”Godność” to ludzie ”Solidarności”, zamykani w więzieniach, pozbawiani praw obywatelskich, za to, że upomnieli się o godność człowieka, o prawo do życia w wolnej ojczyźnie. Po 1989 roku wielu z nas wydawało się, że wszystko będzie dobrze, że krzywdy same się naprawią, że rządzący państwem z własnej inicjatywy zadośćuczynią ofiarom, ich rodzinom, po to byśmy żyli godnie. Były to smutne oczekiwania, bo były złudzeniem. Trzeba było Stowarzyszenia „Godność”, by przypomnieć o spychanych na margines. Pamiętać, abyśmy nie musieli już budować kolejnych krzyży dla tych, którzy by się upominali o wolność i godność – powiedział Krzysztof Dośla.


Jacek Kurski, prezes Zarządu TVP SA, podziękował za trwanie wokół wartości niezmiennych i szczerze przeżywanych. Wręczył też okolicznościowe listy członkom Stowarzyszenia.

Przez lata patrzono na członków Stowarzyszenia jak na nieszkodliwych dziwaków. Ot, idealiści jak Don Kichot - tyle, że z końca XX wieku. Bo przecież świat pędzi naprzód, bo trzeba wybrać przyszłość, bo nie ma potrzeby rozdrapywać ran, jakoby zabliźnionych, bo wszystko się „normalizuje”, A oni uparcie powtarzali:

Strzeż się jednak dumy niepotrzebnej/ oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz/powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych/strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne/ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy/światło na murze splendor nieba/one nie potrzebują twego ciepłego oddechu/są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy

czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź/dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę/powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy/bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz/powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem/jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku...


Doker z gdańskiego portu Andrzej Michałowski, który za bezkompromisową postawę został wyrzucony po 6 latach ukrywania się z Polski by zapłacić wysoką cenę za wierność, w 2016 roku napisał „Moją Solidarność”, publikację która otworzyła oczy wielu osobom, dzisiaj sympatyzującym z tym gronem osób.


To dzięki „Godności” Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan spacerujący w nadmorskim parku noszącym imię amerykańskiego prezydenta w Gdańsku Przymorzu. Taka była koncepcja pomnika dwóch ludzi, zasłużonych dla przemian w XX wieku. Z inicjatywą jego budowy wystąpili do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i gdańskiej Rady Miasta działacze Solidarności z lat 80. i więźniowie polityczni PRL ze Stowarzyszenia "Godność". Pisaliśmy o tym w marcu 2011 roku na łamach jednej z pomorskich gazet.

- Ronald Reagan był wielkim przyjacielem Polski i wspierał nas w walce o odzyskanie niepodległości, by bez użycia siły wyrwać nas z komunistycznej niewoli. Papież i prezydent USA wspólnie walczyli o naszą wolność – mówił nam wówczas Czesław Nowak.

Inspiracją projektu było zdjęcie wykonane przez fotoreportera The Associated Press we wrześniu 1987 r. Agencja zgodziła się na bezpłatne wykorzystanie zdjęcia.


W 2011 roku metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, pytany przez nas o ideę pomnika, stwierdził po włosku: "nulla osta".

- Nie ma przeszkód. W życiu jest wiele pomysłów. Gorzej bywa z ich realizacją. Oby udało się zgromadzić środki. Pomysł jest ciekawy - uważał metropolita.

Ale Lech Wałęsa, były prezydent, był sceptyczny:

- Doradzam zbadanie tematu. Kiedy Ronald Reagan palił nam świeczki i głosił solidarność wolnego świata, to jednocześnie przekazywał pieniądze Michaiłowi Gorbaczowowi na podtrzymanie systemu. Społeczeństwo amerykańskie bardzo pomagało, ale wielcy ówczesnego świata grali nami – mówił nam przed ponad siedmiu laty Lech Wałęsa.

Jak tamto zdarzenie i tamten wielogłos ocenić?

– W stanie wojennym skazywani na więzienie za walkę z komunistyczną władzą, po porozumieniu Okrągłego Stołu walczyli o pełną dekomunizację Polski. Ludzie prawych charakterów i czystych życiorysów. Wciąż nie jest powiedziane, kto był zbrodniarzem, a kto bohaterem. Dopiero od paru lat, po naszej uporczywej walce, ludzie mogą się dowiedzieć o żołnierzach wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę. Nie ma rozdzielenia, co jest prawdą, co kłamstwem i co zdradą, a co bohaterstwem – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym w czwartek w Gdańsku.


Czesław Nowak i Andrzej Osipów wręczyli pamiątkowe medale „Wdzięczni na Niepodległość” kilkunastu osobom, wspierającym stowarzyszenie, w czasach, gdy nie było splendorów i „koniunktury” na „Godność” i jej pogląd na rzeczywistość. W tym gronie znaleźli się m. in.: ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, ks. Rafał Starkowicz z "Gościa Niedzielnego", redaktorzy Artur S. Górski i Adam Chmielecki związani m.in. z Magazynem Solidarność, red. Andrzej Liberadzki (m.in. tygodnik „Czas” przed 13 grudnia 1981 r.), Adam Borowski (Liga Republikańska i wydawnictwo Volumen), Krzysztof Wyszkowski i Krzysztof Dośla.


Wycieczką w przeszłość i teraźniejszość był zaś specjalny pokaz filmu "Godność" w reżyserii dokumentalistki TVP Jolanty Roman-Stefanowskiej. W nim zaś jako narrator wystąpił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

O oprawę muzyczną zadbała zaś Capella Gedanensis w wiązance pieśni patriotycznych "W drodze do wolności".

- 25 lat to kawał czasu. Wspólnie przeszliśmy ciężką drogę jako Stowarzyszenie Godność - powiedział w czasie uroczystości Czesław Nowak.

Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież