Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grabarek do Owczarczak: uchodźcy czy przesiedleńcy? A prawa Gdańszczan?

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2022 08:15

List otwarty do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska.


W związku wystąpieniem prezydent miasta Gdańska A. Dulkiewicz na sesji Rady Miasta w dniu 31 03.2022 r. z propozycją dotyczącą projektu uchwały o nadaniu skweru bohatera miasta Mariupola jednej z ulic Gdańska, uważam jak i wielu mieszkańców, że należałoby tę sprawę jak i jej lokalizację przedyskutować z mieszkańcami. NIE MOŻNA POD WPŁYWEM emocjonalnej rozmowy z MEREM MARIUPOLA arbitralnie podejmować decyzji. Działania wojenne jakie toczą się na Ukrainie nie mogą być jedyną przesłanką do takich pochopnych działań. A co z krwawymi wydarzeniami z dn. 2 maja 2014 w mieście partnerskim Gdańska-Odessie jaka była reakcja Gdańska na te wydarzenia, gdzie w bestialski sposób spalono w Domu Związkowym około 50 osób? Wszystkie te wydarzenia będą rzutować na lata. Mamy dostatecznie dużo przykładów w historii naszego miasta, że decyzje polityczne wymagały później zmian.

Również bardzo szokująca była propozycja prezydent, bo chyba nie decyzja, o zaproszeniu uchodźców z Ukrainy do udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim miasta Gdańska. Obecne prawo polskie nie daje takiej możliwości obywatelom obcego państwa, którzy czasowo przebywają na terenie naszego miasta (nadanie numeru pesel nie jest tożsame z przyznaniem obywatelstwa- podst prawna Konstytucja, kodeks wyborczy). Ostatnią rzeczą jaka jest obecnie potrzebna Ukraińcom to udział w głosowaniu. Większość z nich przede wszystkim deklaruje chęć jak najszybszego powrotu do kraju, bo dam zostawili swoich bliskich. Działania na rzecz zakończenia wojny powinny być celem nas wszystkich.

Troską władz miasta winna być sprawa nauki gdańskich dzieci w szkołach, które straciły ponad dwa lata zajęć w okresie pandemii w ramach tak zwanego nauczania on line. Obarczenie klas uczniami ukraińskimi w dalszym ciągu dezorganizuje prace w szkole, i w najmniejszym stopniu, nie służy ani polskim ani tym bardziej ukraińskim dzieciom. Nauka w takich klasach jest fikcją, gdzie część dzieci nie zna języka ani podstaw polskiego programu nauczania.

Brak było także na tej sesji troski o los najmłodszych mieszkańców czyli przedszkolaków w kontekście przyjęcia dzieci zza wschodniej granicy. Co prawda podano, że wzrosła liczba miejsc w przedszkolach o 500 w stosunku do poprzedniego roku, ale w związku z napływem dzieci z Ukrainy nie ustalono jak podzielono tą pulę miejsc. Są sygnały, że polskie dzieci nie znalazły się na listach przyjęć do wybranej przez rodziców placówki. Co musi rodzić frustracje i napięcia w krótkim horyzoncie czasowym. Wielkie zaangażowanie Gdańszczan w udzieleniu pomocy uchodźcom nie idą w parze z działaniami rządu i samorządu lokalnego na rzecz zachowania podstawowych praw obywateli polskich.

Trzeba sprawę postawić jasno czy mamy do czynienia z uchodźcami, czy przesiedleńcami. Prawa uchodźców wojennych są jasno zdefiniowane w prawie europejskim. Rozszerzanie uprawnień dla obywateli ukraińskich bez zagwarantowania środków nie może odbywać się kosztem realizacji podstawowych zadań miasta względem jej mieszkańców.

Decyzje, które w tych szczególnych warunkach podejmują władze miasta winny być transparentne, podejmowane z rozwagą, a nie pod wpływem emocji, czy wręcz nawet histerii, zgodnie z możliwościami finansowymi miasta. Pamiętajcie, że bierzecie pełną odpowiedzialność za losy naszego miasta i jej mieszkańców.


Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież