Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grabarek do Owczarczak: uchodźcy czy przesiedleńcy? A prawa Gdańszczan?

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2022 08:15

List otwarty do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska.


W związku wystąpieniem prezydent miasta Gdańska A. Dulkiewicz na sesji Rady Miasta w dniu 31 03.2022 r. z propozycją dotyczącą projektu uchwały o nadaniu skweru bohatera miasta Mariupola jednej z ulic Gdańska, uważam jak i wielu mieszkańców, że należałoby tę sprawę jak i jej lokalizację przedyskutować z mieszkańcami. NIE MOŻNA POD WPŁYWEM emocjonalnej rozmowy z MEREM MARIUPOLA arbitralnie podejmować decyzji. Działania wojenne jakie toczą się na Ukrainie nie mogą być jedyną przesłanką do takich pochopnych działań. A co z krwawymi wydarzeniami z dn. 2 maja 2014 w mieście partnerskim Gdańska-Odessie jaka była reakcja Gdańska na te wydarzenia, gdzie w bestialski sposób spalono w Domu Związkowym około 50 osób? Wszystkie te wydarzenia będą rzutować na lata. Mamy dostatecznie dużo przykładów w historii naszego miasta, że decyzje polityczne wymagały później zmian.

Również bardzo szokująca była propozycja prezydent, bo chyba nie decyzja, o zaproszeniu uchodźców z Ukrainy do udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim miasta Gdańska. Obecne prawo polskie nie daje takiej możliwości obywatelom obcego państwa, którzy czasowo przebywają na terenie naszego miasta (nadanie numeru pesel nie jest tożsame z przyznaniem obywatelstwa- podst prawna Konstytucja, kodeks wyborczy). Ostatnią rzeczą jaka jest obecnie potrzebna Ukraińcom to udział w głosowaniu. Większość z nich przede wszystkim deklaruje chęć jak najszybszego powrotu do kraju, bo dam zostawili swoich bliskich. Działania na rzecz zakończenia wojny powinny być celem nas wszystkich.

Troską władz miasta winna być sprawa nauki gdańskich dzieci w szkołach, które straciły ponad dwa lata zajęć w okresie pandemii w ramach tak zwanego nauczania on line. Obarczenie klas uczniami ukraińskimi w dalszym ciągu dezorganizuje prace w szkole, i w najmniejszym stopniu, nie służy ani polskim ani tym bardziej ukraińskim dzieciom. Nauka w takich klasach jest fikcją, gdzie część dzieci nie zna języka ani podstaw polskiego programu nauczania.

Brak było także na tej sesji troski o los najmłodszych mieszkańców czyli przedszkolaków w kontekście przyjęcia dzieci zza wschodniej granicy. Co prawda podano, że wzrosła liczba miejsc w przedszkolach o 500 w stosunku do poprzedniego roku, ale w związku z napływem dzieci z Ukrainy nie ustalono jak podzielono tą pulę miejsc. Są sygnały, że polskie dzieci nie znalazły się na listach przyjęć do wybranej przez rodziców placówki. Co musi rodzić frustracje i napięcia w krótkim horyzoncie czasowym. Wielkie zaangażowanie Gdańszczan w udzieleniu pomocy uchodźcom nie idą w parze z działaniami rządu i samorządu lokalnego na rzecz zachowania podstawowych praw obywateli polskich.

Trzeba sprawę postawić jasno czy mamy do czynienia z uchodźcami, czy przesiedleńcami. Prawa uchodźców wojennych są jasno zdefiniowane w prawie europejskim. Rozszerzanie uprawnień dla obywateli ukraińskich bez zagwarantowania środków nie może odbywać się kosztem realizacji podstawowych zadań miasta względem jej mieszkańców.

Decyzje, które w tych szczególnych warunkach podejmują władze miasta winny być transparentne, podejmowane z rozwagą, a nie pod wpływem emocji, czy wręcz nawet histerii, zgodnie z możliwościami finansowymi miasta. Pamiętajcie, że bierzecie pełną odpowiedzialność za losy naszego miasta i jej mieszkańców.


Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież