Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grabarek do Owczarczak: uchodźcy czy przesiedleńcy? A prawa Gdańszczan?

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2022 08:15

List otwarty do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska.


W związku wystąpieniem prezydent miasta Gdańska A. Dulkiewicz na sesji Rady Miasta w dniu 31 03.2022 r. z propozycją dotyczącą projektu uchwały o nadaniu skweru bohatera miasta Mariupola jednej z ulic Gdańska, uważam jak i wielu mieszkańców, że należałoby tę sprawę jak i jej lokalizację przedyskutować z mieszkańcami. NIE MOŻNA POD WPŁYWEM emocjonalnej rozmowy z MEREM MARIUPOLA arbitralnie podejmować decyzji. Działania wojenne jakie toczą się na Ukrainie nie mogą być jedyną przesłanką do takich pochopnych działań. A co z krwawymi wydarzeniami z dn. 2 maja 2014 w mieście partnerskim Gdańska-Odessie jaka była reakcja Gdańska na te wydarzenia, gdzie w bestialski sposób spalono w Domu Związkowym około 50 osób? Wszystkie te wydarzenia będą rzutować na lata. Mamy dostatecznie dużo przykładów w historii naszego miasta, że decyzje polityczne wymagały później zmian.

Również bardzo szokująca była propozycja prezydent, bo chyba nie decyzja, o zaproszeniu uchodźców z Ukrainy do udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim miasta Gdańska. Obecne prawo polskie nie daje takiej możliwości obywatelom obcego państwa, którzy czasowo przebywają na terenie naszego miasta (nadanie numeru pesel nie jest tożsame z przyznaniem obywatelstwa- podst prawna Konstytucja, kodeks wyborczy). Ostatnią rzeczą jaka jest obecnie potrzebna Ukraińcom to udział w głosowaniu. Większość z nich przede wszystkim deklaruje chęć jak najszybszego powrotu do kraju, bo dam zostawili swoich bliskich. Działania na rzecz zakończenia wojny powinny być celem nas wszystkich.

Troską władz miasta winna być sprawa nauki gdańskich dzieci w szkołach, które straciły ponad dwa lata zajęć w okresie pandemii w ramach tak zwanego nauczania on line. Obarczenie klas uczniami ukraińskimi w dalszym ciągu dezorganizuje prace w szkole, i w najmniejszym stopniu, nie służy ani polskim ani tym bardziej ukraińskim dzieciom. Nauka w takich klasach jest fikcją, gdzie część dzieci nie zna języka ani podstaw polskiego programu nauczania.

Brak było także na tej sesji troski o los najmłodszych mieszkańców czyli przedszkolaków w kontekście przyjęcia dzieci zza wschodniej granicy. Co prawda podano, że wzrosła liczba miejsc w przedszkolach o 500 w stosunku do poprzedniego roku, ale w związku z napływem dzieci z Ukrainy nie ustalono jak podzielono tą pulę miejsc. Są sygnały, że polskie dzieci nie znalazły się na listach przyjęć do wybranej przez rodziców placówki. Co musi rodzić frustracje i napięcia w krótkim horyzoncie czasowym. Wielkie zaangażowanie Gdańszczan w udzieleniu pomocy uchodźcom nie idą w parze z działaniami rządu i samorządu lokalnego na rzecz zachowania podstawowych praw obywateli polskich.

Trzeba sprawę postawić jasno czy mamy do czynienia z uchodźcami, czy przesiedleńcami. Prawa uchodźców wojennych są jasno zdefiniowane w prawie europejskim. Rozszerzanie uprawnień dla obywateli ukraińskich bez zagwarantowania środków nie może odbywać się kosztem realizacji podstawowych zadań miasta względem jej mieszkańców.

Decyzje, które w tych szczególnych warunkach podejmują władze miasta winny być transparentne, podejmowane z rozwagą, a nie pod wpływem emocji, czy wręcz nawet histerii, zgodnie z możliwościami finansowymi miasta. Pamiętajcie, że bierzecie pełną odpowiedzialność za losy naszego miasta i jej mieszkańców.


Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież