ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grabarek do Owczarczak: uchodźcy czy przesiedleńcy? A prawa Gdańszczan?

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2022 08:15

List otwarty do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska.


W związku wystąpieniem prezydent miasta Gdańska A. Dulkiewicz na sesji Rady Miasta w dniu 31 03.2022 r. z propozycją dotyczącą projektu uchwały o nadaniu skweru bohatera miasta Mariupola jednej z ulic Gdańska, uważam jak i wielu mieszkańców, że należałoby tę sprawę jak i jej lokalizację przedyskutować z mieszkańcami. NIE MOŻNA POD WPŁYWEM emocjonalnej rozmowy z MEREM MARIUPOLA arbitralnie podejmować decyzji. Działania wojenne jakie toczą się na Ukrainie nie mogą być jedyną przesłanką do takich pochopnych działań. A co z krwawymi wydarzeniami z dn. 2 maja 2014 w mieście partnerskim Gdańska-Odessie jaka była reakcja Gdańska na te wydarzenia, gdzie w bestialski sposób spalono w Domu Związkowym około 50 osób? Wszystkie te wydarzenia będą rzutować na lata. Mamy dostatecznie dużo przykładów w historii naszego miasta, że decyzje polityczne wymagały później zmian.

Również bardzo szokująca była propozycja prezydent, bo chyba nie decyzja, o zaproszeniu uchodźców z Ukrainy do udziału w głosowaniu nad budżetem obywatelskim miasta Gdańska. Obecne prawo polskie nie daje takiej możliwości obywatelom obcego państwa, którzy czasowo przebywają na terenie naszego miasta (nadanie numeru pesel nie jest tożsame z przyznaniem obywatelstwa- podst prawna Konstytucja, kodeks wyborczy). Ostatnią rzeczą jaka jest obecnie potrzebna Ukraińcom to udział w głosowaniu. Większość z nich przede wszystkim deklaruje chęć jak najszybszego powrotu do kraju, bo dam zostawili swoich bliskich. Działania na rzecz zakończenia wojny powinny być celem nas wszystkich.

Troską władz miasta winna być sprawa nauki gdańskich dzieci w szkołach, które straciły ponad dwa lata zajęć w okresie pandemii w ramach tak zwanego nauczania on line. Obarczenie klas uczniami ukraińskimi w dalszym ciągu dezorganizuje prace w szkole, i w najmniejszym stopniu, nie służy ani polskim ani tym bardziej ukraińskim dzieciom. Nauka w takich klasach jest fikcją, gdzie część dzieci nie zna języka ani podstaw polskiego programu nauczania.

Brak było także na tej sesji troski o los najmłodszych mieszkańców czyli przedszkolaków w kontekście przyjęcia dzieci zza wschodniej granicy. Co prawda podano, że wzrosła liczba miejsc w przedszkolach o 500 w stosunku do poprzedniego roku, ale w związku z napływem dzieci z Ukrainy nie ustalono jak podzielono tą pulę miejsc. Są sygnały, że polskie dzieci nie znalazły się na listach przyjęć do wybranej przez rodziców placówki. Co musi rodzić frustracje i napięcia w krótkim horyzoncie czasowym. Wielkie zaangażowanie Gdańszczan w udzieleniu pomocy uchodźcom nie idą w parze z działaniami rządu i samorządu lokalnego na rzecz zachowania podstawowych praw obywateli polskich.

Trzeba sprawę postawić jasno czy mamy do czynienia z uchodźcami, czy przesiedleńcami. Prawa uchodźców wojennych są jasno zdefiniowane w prawie europejskim. Rozszerzanie uprawnień dla obywateli ukraińskich bez zagwarantowania środków nie może odbywać się kosztem realizacji podstawowych zadań miasta względem jej mieszkańców.

Decyzje, które w tych szczególnych warunkach podejmują władze miasta winny być transparentne, podejmowane z rozwagą, a nie pod wpływem emocji, czy wręcz nawet histerii, zgodnie z możliwościami finansowymi miasta. Pamiętajcie, że bierzecie pełną odpowiedzialność za losy naszego miasta i jej mieszkańców.


Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież