Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest tramwaj dla Blocha, nie ma dla Gedanii

Ocena użytkowników: / 108
SłabyŚwietny 
sobota, 23 kwietnia 2022 15:02

"Pula tramwajów została wyczerpana"… jednak tylko, jeżeli chodzi o tą „kłopotliwą” Gedanię. Władze Gdańska właśnie odniosły się do propozycji radnych, aby nazwać jeden z Gdańskich tramwajów imieniem Gedanii i Bohaterskich Gedanistów.


Okazało się szybko, że tramwaju im. Gedanii na razie nie będzie, bo... nie ma wolnych tramwajów, którym można by było przyznać patrona, jak poinformował wiceprezydent Piotr Borawski z Gdańskiego magistratu, gdzie to on jak głosi fama „trzęsie tramwajami’- „czyli robi tam co chce bez żadnej kontroli”.


Ale jest też dobra wiadomość… znalazł się oto nowy tramwaj, jednak: nie dla „psa kiełbasa”, jak głosi stare polskie porzekadło i napisy na tramwajach i sklepach w okupowanej Polsce: Nur Für Deutsche… lub kogokolwiek byle nie tych, o których proszą mieszkańcy. „Bo ja nie mam dla was tramwaju i co mi zrobicie”, można powiedzieć tekstem z „Misia”, jakże bliskiego w treści i formie poczynaniom magistratu „wolnego - od głębszej refleksji - Miasta Gdańska.

alt


W kwietniu 2022 - tramwaj się znalazł … jednak dla Abrahama van den Blocke, z pochodzenia Belga, skądinąd wybitnego obywatela Gdańska, od 1595 do 1628 roku mieszkającego w naszym mieście ponad 400 lat temu, jednak na szczęście Europejczyka… nie tam jakiegoś pożal się Boże „Polaczka”… ufff.


Jak powiedział Ignacy Jan Paderewski: „Uczą nas szacunku do obcych, a pogardy dla swoich. Każą nam miłować wszystkich, choćby ludożercę, a nienawidzić ojców i braci, za to, że nie gorzej lecz inaczej tylko myślą”. Drwi sobie R. Trzaskowski: „przyjdą Niemcy i wszystko zabiorą”. Bredzi o „złym słowie Polaka …co wywołało wojnę” P. Grzelak. A wszyscy oni i ich zwolennicy piłują gałąź na której siedzą i my wraz z nimi – Polskę. Patrząc za naszą zachodnią granicę, widzimy wyraźnie prawdziwe motywy postępowania tamtejszych władz w stosunku do Polski. Jak szybko i jak skutecznie rozsypują się domki z kart, odsłaniając prawdziwe oblicza tamtych decydentów, ich powiązania i interesy dotąd ukryte.


Jak mówi Pismo: Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome i pewnie już wkrótce ujrzymy to w pełnym blasku.

G.G.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież