Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest tramwaj dla Blocha, nie ma dla Gedanii

Ocena użytkowników: / 108
SłabyŚwietny 
sobota, 23 kwietnia 2022 15:02

"Pula tramwajów została wyczerpana"… jednak tylko, jeżeli chodzi o tą „kłopotliwą” Gedanię. Władze Gdańska właśnie odniosły się do propozycji radnych, aby nazwać jeden z Gdańskich tramwajów imieniem Gedanii i Bohaterskich Gedanistów.


Okazało się szybko, że tramwaju im. Gedanii na razie nie będzie, bo... nie ma wolnych tramwajów, którym można by było przyznać patrona, jak poinformował wiceprezydent Piotr Borawski z Gdańskiego magistratu, gdzie to on jak głosi fama „trzęsie tramwajami’- „czyli robi tam co chce bez żadnej kontroli”.


Ale jest też dobra wiadomość… znalazł się oto nowy tramwaj, jednak: nie dla „psa kiełbasa”, jak głosi stare polskie porzekadło i napisy na tramwajach i sklepach w okupowanej Polsce: Nur Für Deutsche… lub kogokolwiek byle nie tych, o których proszą mieszkańcy. „Bo ja nie mam dla was tramwaju i co mi zrobicie”, można powiedzieć tekstem z „Misia”, jakże bliskiego w treści i formie poczynaniom magistratu „wolnego - od głębszej refleksji - Miasta Gdańska.

alt


W kwietniu 2022 - tramwaj się znalazł … jednak dla Abrahama van den Blocke, z pochodzenia Belga, skądinąd wybitnego obywatela Gdańska, od 1595 do 1628 roku mieszkającego w naszym mieście ponad 400 lat temu, jednak na szczęście Europejczyka… nie tam jakiegoś pożal się Boże „Polaczka”… ufff.


Jak powiedział Ignacy Jan Paderewski: „Uczą nas szacunku do obcych, a pogardy dla swoich. Każą nam miłować wszystkich, choćby ludożercę, a nienawidzić ojców i braci, za to, że nie gorzej lecz inaczej tylko myślą”. Drwi sobie R. Trzaskowski: „przyjdą Niemcy i wszystko zabiorą”. Bredzi o „złym słowie Polaka …co wywołało wojnę” P. Grzelak. A wszyscy oni i ich zwolennicy piłują gałąź na której siedzą i my wraz z nimi – Polskę. Patrząc za naszą zachodnią granicę, widzimy wyraźnie prawdziwe motywy postępowania tamtejszych władz w stosunku do Polski. Jak szybko i jak skutecznie rozsypują się domki z kart, odsłaniając prawdziwe oblicza tamtych decydentów, ich powiązania i interesy dotąd ukryte.


Jak mówi Pismo: Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome i pewnie już wkrótce ujrzymy to w pełnym blasku.

G.G.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież