Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk – miasto poetów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 marca 2012 14:02

W Gdańsku trwa II Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. Miasto zostało opanowane przez twórców i wielbicieli poezji. Być może plonem imprezy będzie Aleja Poetów?
W programie imprezy są spotkania autorskie, debaty, gry miejskie, koncerty i happeningi. W sobotę, 24 marca, podczas gali w Teatrze Wybrzeże, dowiemy się, który z nominowanych poetów otrzymał nagrodę – tytuł Europejskiego Poety Wolności. W konkursie udział biorą twórcy z Albanii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Turcji i Ukrainy. W środę Długi Targ zamienił się w Targ Poezji. Ulicami przeszedł kolorowy kordon aktorów z Teatru Znak z „maszynę do pisania poezji”, czyli szafę na kółkach.  Happening miał motto "Poezja – sport masowy, czyli rozruchy liryczne".


alt


Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji krajów. Nominowani poeci to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę nominacji uzupełnia tom polskiego poety, Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich.


alt


alt


Laureata wybiera jury, w skład którego weszli: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian, który podczas śniadania prasowego zastanawiał się nad europejską poezją, która ma jego zdaniem odpowiadać i opisywać toczące Europę problemy. - Na początku było słowo – przypomniał Paweł Huelle. Cytując  św. Jana Apostoła. Huelle zaproponował też w Gdańsku „aleję poetów” w której znalazłyby się rękopisy wierszy napisanych przez uczestników Festiwalu. Na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zostały stworzone miniatury poetyckie. Twórczość każdego nominowanego do nagrody poety jest reprezentowana przez 1 wiersz. Wszystkich można wysłuchać na www.youtube.com/poetawolnosci. Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności to idea Miasta Gdańsk. Idea konkursu zrodziła się w związku ze staraniami Gdańska o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. 


alt


alt


Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat - wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Laureatem Nagrody, w wysokości 100 000 PLN, może zostać żyjący poeta, pochodzący z Europy – rozumianej wg kryteriów geograficznych. Od drugiej edycji konkursu ustanowiona zostaje Nagroda dla tłumacza - 10 000 PLN.


alt


W programie do soboty jeszcze m.in. "Wagary z poezją" - poetycka gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży (21-23 marca, Instytut Kultury Miejskiej), "Poeci Kina Europejskiego" - przegląd filmowy w klubie Żak (19-25 marca). W ramach festiwalu odbędzie się także, nawiązujący do trójmiejskich tradycji, konkurs poezji improwizowanej "Zlew w Buffecie" prowadzony przez Pawła "Konjo" Konnaka i Pawła "Paulasa" Mazura (22 marca, klub Buffet). Tego samego dnia w klubie Buffet wystąpi zespół Towary Zastępcze. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w spotkaniu z każdym z nominowanych do nagrody poetów, autorami przekładów oraz z prof. Krzysztofem Pomianem - przewodniczącym jury. "Poezja w kryzysie" - to temat głównej debaty festiwalowej, w której udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg (23 marca, Dwór Artusa). Laureata nagrody Europejski Poeta Wolności poznamy w sobotę, 24 marca. Gala w Teatrze Wybrzeże, w czasie której wystąpią Gaba Kulka, Wacław Zimpel, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz.
ASG

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież