Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk – miasto poetów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 marca 2012 14:02

W Gdańsku trwa II Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. Miasto zostało opanowane przez twórców i wielbicieli poezji. Być może plonem imprezy będzie Aleja Poetów?
W programie imprezy są spotkania autorskie, debaty, gry miejskie, koncerty i happeningi. W sobotę, 24 marca, podczas gali w Teatrze Wybrzeże, dowiemy się, który z nominowanych poetów otrzymał nagrodę – tytuł Europejskiego Poety Wolności. W konkursie udział biorą twórcy z Albanii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Turcji i Ukrainy. W środę Długi Targ zamienił się w Targ Poezji. Ulicami przeszedł kolorowy kordon aktorów z Teatru Znak z „maszynę do pisania poezji”, czyli szafę na kółkach.  Happening miał motto "Poezja – sport masowy, czyli rozruchy liryczne".


alt


Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji krajów. Nominowani poeci to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę nominacji uzupełnia tom polskiego poety, Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich.


alt


alt


Laureata wybiera jury, w skład którego weszli: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian, który podczas śniadania prasowego zastanawiał się nad europejską poezją, która ma jego zdaniem odpowiadać i opisywać toczące Europę problemy. - Na początku było słowo – przypomniał Paweł Huelle. Cytując  św. Jana Apostoła. Huelle zaproponował też w Gdańsku „aleję poetów” w której znalazłyby się rękopisy wierszy napisanych przez uczestników Festiwalu. Na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zostały stworzone miniatury poetyckie. Twórczość każdego nominowanego do nagrody poety jest reprezentowana przez 1 wiersz. Wszystkich można wysłuchać na www.youtube.com/poetawolnosci. Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności to idea Miasta Gdańsk. Idea konkursu zrodziła się w związku ze staraniami Gdańska o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. 


alt


alt


Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat - wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Laureatem Nagrody, w wysokości 100 000 PLN, może zostać żyjący poeta, pochodzący z Europy – rozumianej wg kryteriów geograficznych. Od drugiej edycji konkursu ustanowiona zostaje Nagroda dla tłumacza - 10 000 PLN.


alt


W programie do soboty jeszcze m.in. "Wagary z poezją" - poetycka gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży (21-23 marca, Instytut Kultury Miejskiej), "Poeci Kina Europejskiego" - przegląd filmowy w klubie Żak (19-25 marca). W ramach festiwalu odbędzie się także, nawiązujący do trójmiejskich tradycji, konkurs poezji improwizowanej "Zlew w Buffecie" prowadzony przez Pawła "Konjo" Konnaka i Pawła "Paulasa" Mazura (22 marca, klub Buffet). Tego samego dnia w klubie Buffet wystąpi zespół Towary Zastępcze. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w spotkaniu z każdym z nominowanych do nagrody poetów, autorami przekładów oraz z prof. Krzysztofem Pomianem - przewodniczącym jury. "Poezja w kryzysie" - to temat głównej debaty festiwalowej, w której udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg (23 marca, Dwór Artusa). Laureata nagrody Europejski Poeta Wolności poznamy w sobotę, 24 marca. Gala w Teatrze Wybrzeże, w czasie której wystąpią Gaba Kulka, Wacław Zimpel, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz.
ASG

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież