Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk grzęźnie w długach. 64,5 % w 2011 roku!

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 kwietnia 2013 16:00

Kwota 216,3  mln zł pojawia się i znika w sprawozdaniach finansowych z wykonania budżetu Gdańska. Zgodnie z bilansem z wykonania budżetu  Gdańska sporządzonym na dzień 31 grudnia 2011 r. zobowiązania finansowe miasta wyniosły 1.343.548.100,36 zł, czyli 64,25  proc. wykonanych w tymże roku dochodów budżetowych miasta.


Zadłużenie bezpośrednie na mieszkańca Gdańska na koniec 2011 roku wyniosło 2.461 zł i wzrosło w porównaniu do  roku 2010 o 31,7  proc. (dane Fitch Ratings, wpływowa amerykańska agencja ratingowa.  W Polsce z jej usług korzystają także m.in. samorządy oraz spółki komunalne).


Znikające 200 milionów
Z kolei z opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego za rok 2011 oraz z Raportu kredytowego agencji ratingowej Fitch Ratings za rok 2011 wynika, że zadłużenie z tytułu zobowiązań finansowych na koniec roku 2011 wyniosło 1.127.201.042,99 zł, czyli  54,16 proc. wykonanych dochodów budżetu miasta. Różnica pomiędzy sprawozdaniem finansowym a danymi wykazywanymi przez rewidentów to 216,3  mln zł.
Jak można układać sprawozdanie by tabelki się zgadzały? Przykład idzie z góry – minister finansów i wicepremier Jan Vincent-Rostowski inżynierią finansową retuszuje kasę państwa, a prezydent Gdańska poprzez tworzone spółki poprawia bilansowy stan miejskiej kasy.


Miejska kasa jest zadłużona, chociaż bilans wypada, na tle innych samorządów, dość korzystnie. Dlaczego? Lwią część długu upychają miejskie spółki.


W roku 2011 Gdańsk posiadał udziały w 26 spółkach, w tym w 12 – udziały większościowe. Na koniec roku 2011 zadłużenie spółek wynosiło  661,1  mln zł -  a więc ponad  50 proc. zadłużenia Gdańska i wzrosło o ponad 30 proc. w porównaniu do roku 2010. Jak będzie w tym roku?


MTG – zysk czyli strata
Jest już sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2012 rok. Radni intensywnie się z nim zapoznają. Komisja rewizyjna bada sprawozdanie. De facto jednak niewiele „smaczków” samorządowcy tam znajdą. Rzeczywiste koszty kryją się w spółkach powołanych przez miasto jak BIEG lub w których miasto jest znaczącym udziałowcem, jak Międzynarodowe Targi Gdańskie. Warto więc poczekać na sprawozdania, jakie spłyną ze spółek. Te bowiem do końca kwietnia muszą spłynąć w komplecie. 


- Sytuacja finansowa Gdańska jest mocno napięta. Na pierwszy rzut oka nie wygląda dramatycznie, ale przy bliższej analizie optymizm pryska. Z uwagą przyglądam się wynikom spółek z miejskim udziałem. I tak np. deklarująca zysk na poziomie 1,5 mln zł spółka MTG poniosła stratę z działalności operacyjnej, a plus wynikł z jej dokapitalizowania przez miasto  – zastanawia się Grzegorz Strzelczyk, radny PiS. 


alt


Kaganiec na  dług samorządowy
Zgodnie z art.170 ustawy o finansach publicznych kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. wykonanych dochodów.


Z kolei ust. 3 tego przepisu stanowi, że ograniczenia powyższego nie stosuje się do zobowiązań finansowych zaciąganych w związku z umową zawartą z podmiotem dysponującym środkami UE. Oznacza to, że kwoty  zaciągniętych kredytów i pożyczek , wyemitowanych obligacji na cele współfinansowania projektów z udziałem środków UE nie są wliczane do limitu zadłużenia.


Dług ten trzeba jednak spłacić zgodnie z zawartymi umowami więc winien być ujmowany w ogólnej kwocie zadłużenia. Zadłużenie to przestanie stanowić część długu miasta w dacie jego spłaty.


Limitowany dług 
W raporcie kredytowym Fitch Ratings  poinformowano, że do kwoty zadłużenia nie wliczono wysokości długu z tytułu pożyczek na prefinansowanie projektów unijnych w wysokości 210 mln zł. Prefinansowanie to wyprzedzające  wydatkowanie środków finansowych przez miasto Gdańsk na realizację projektów unijnych finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE. Środki te zostaną przekazane miastu zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie  o dofinansowanie danego projektu, a odsetki z tytułu zaciągnięcia zobowiązania sfinansuje budżet Gdańska - czyli jego mieszkańcy. Lewica namawia do zerwania z dogmatycznym liberalnym spojrzeniem na dług i deficyt.


- Duszenie deficytu i mitologizowanie długu to pretekst do ograniczenia wydatków na cele publiczne. Śrubuje się opłaty czynszowe, rośnie cena wody, opłaty za zagospodarowanie odpadów,  nie ma pieniędzy na rewitalizację np. Oruni, na rehabilitację osób niepełnosprawnych i likwidację barier architektonicznych. Nie jesteśmy tanim miastem. To ograniczenie wydatków na cele społeczne widoczne jest chociażby w edukacji, gdy o 2 procent zmniejszona została dopłata do subwencji na zadania oświatowe - wylicza radna SLD Jolanta Banach. 


Bohater „Znikającego punktu” z 1971 r. rajdowiec Kowalski pędził przez Stany Zjednoczone wciskając w podłogę pedał gazu białego Dodge Challengera nim nie rozbił się o buldożery ustawione przez policyjną blokadę. Czy podobny los spotka gdańskie władze? Wierzyciele raczej nie zapukają pewnego dnia z komornikami do drzwi magistratu, gwaranta zobowiązań. Utrata płynności finansowej mu nie grozi. Monopolista może bowiem upchnąć koszty kredytów, czy choćby wydatki sponsorskie w cenach usług, jak w przypadku dotowanej komunikacji miejskiej, która następnie jest sponsorem wielu wydarzeń.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież