Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Windykacja w szpitalu w Kościerzynie – wpisy na pomorskich hipotekach

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2013 15:49

Wpisy pierwszego wierzyciela na hipotekach szpitala w Kościerzynie ma wybronić placówkę od windykacji. Na majątku publicznym ustanowiła je jedna ze spółek zajmujących się finansami. Radni pomorskiego Sejmiku zgodzili się na takie rozwiązanie. Zarząd województwa nie znalazł innej drogi do ratowania szpitala przed windykatorami. Wpisy pojawią się w księgach wieczystych dwóch działek przy ul. Piechowskiego w Kościerzynie na blisko 12 mln zł.


Umowy niespłaconych pożyczek zawierane przez poprzednią dyrekcję szpitala w Kościerzynie mogą zadusić ochronę zdrowia w tym regionie. Pętlę zakładają firmy zajmujące się finansami i obrotem wierzytelnościami. Hipoteka będzie ustanowiona na dwóch nieruchomościach. Szpital musi ja spłacić w ciągu pięciu lat. Czy sobie z tym poradzi?


Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie obciążenia hipoteką nieruchomości, położonych przy ul. Piechowskiego 36, należących do woj. pomorskiego. Dwugodzinna dyskusja była burzliwa. Uchwała została przegłosowana 22:7. Na sali byli pracownicy szpitala w Kościerzynie. Przyjechali z transparentami i flagami.


- Na majątku publicznym firmy prywatne zbijają majątek. Do tego prowadzi polityka braku nadzoru ze strony zarządu województwa z PO.   Obyśmy tylko zdrowi byli. Bo błędy systemowe prowadzą do trudnej sytuacji kolejnych szpitali. Z problemami  finansowymi borykają się szpitale w Wejherowie, w Redłowie. Zamiast spłacić dług poprzez kredyt samorząd zdecydował się na zobowiązanie na 60 miesięcy płatne po 200 tys. zł. Czy szpital będzie w stanie udźwignąć to obciążenie?  Po drugie w budżecie nie am pieniędzy na oddłużenie szpitala – alarmuje Mariusz Falkowski, radny SLD. 


W sprawie długów szpitala prowadzi dochodzenie CBA i CBŚ. Do czasu jego zakończenia opozycja nalega by wstrzymać przekształcenie tej wielkiej jednostki ochrony zdrowia – drugiego co do wielkości pracodawcy w powiecie kościerskim . W kolejce są już kolejni wierzyciele – 330 firm i kancelarii, w tym firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami.


Spółce Magellan szpital jest winien blisko 8,8 mln zł. Na działkach, będących własnością Województwa Pomorskiego, w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wobec Spółki Magellan S.A. do kwoty 11 843 tys. zł, została więc ustalona hipoteka.
- Magellan to lider rynku usług finansowych sektora ochrony zdrowia. Jesteśmy najważniejszym partnerem dla szpitali i dostawców artykułów i usług medycznych w zakresie finansowania ich bieżącej działalności. Łączymy wiedzę i doświadczenie na rynku medycznym, aby tworzyć innowacyjne i efektywne rozwiązania finansowe w odpowiedzi na zmiany otoczenia prawnego i sytuacji rynkowej – reklamuje się ta łódzka firma.


Magellan S.A. wyraził zgodę na odroczenie płatności oraz zgodził się na zmianę warunków dotychczas obowiązujących ugód ze szpitalem tak, aby szpital mógł je wypełniać w przyszłości. Firmie nie zależy na upadku szpitala. Ma ona teraz możliwość spokojnego czekania na spłatę całości zobowiązań. Na „cierpliwości”  zarobi około 3 mln zł. Jeśli szpitalowi „podwinie się noga” i będzie zwlekał ze spłatą – spółka dysponując klauzulą wykonalności, obwarowaną dodatkowo ugodą z województwem – może przystąpić do windykacji.


Magellan S.A. oczekuje spłaty zadłużenia od 30 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2018 r.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież