Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Windykacja w szpitalu w Kościerzynie – wpisy na pomorskich hipotekach

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2013 15:49

Wpisy pierwszego wierzyciela na hipotekach szpitala w Kościerzynie ma wybronić placówkę od windykacji. Na majątku publicznym ustanowiła je jedna ze spółek zajmujących się finansami. Radni pomorskiego Sejmiku zgodzili się na takie rozwiązanie. Zarząd województwa nie znalazł innej drogi do ratowania szpitala przed windykatorami. Wpisy pojawią się w księgach wieczystych dwóch działek przy ul. Piechowskiego w Kościerzynie na blisko 12 mln zł.


Umowy niespłaconych pożyczek zawierane przez poprzednią dyrekcję szpitala w Kościerzynie mogą zadusić ochronę zdrowia w tym regionie. Pętlę zakładają firmy zajmujące się finansami i obrotem wierzytelnościami. Hipoteka będzie ustanowiona na dwóch nieruchomościach. Szpital musi ja spłacić w ciągu pięciu lat. Czy sobie z tym poradzi?


Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie obciążenia hipoteką nieruchomości, położonych przy ul. Piechowskiego 36, należących do woj. pomorskiego. Dwugodzinna dyskusja była burzliwa. Uchwała została przegłosowana 22:7. Na sali byli pracownicy szpitala w Kościerzynie. Przyjechali z transparentami i flagami.


- Na majątku publicznym firmy prywatne zbijają majątek. Do tego prowadzi polityka braku nadzoru ze strony zarządu województwa z PO.   Obyśmy tylko zdrowi byli. Bo błędy systemowe prowadzą do trudnej sytuacji kolejnych szpitali. Z problemami  finansowymi borykają się szpitale w Wejherowie, w Redłowie. Zamiast spłacić dług poprzez kredyt samorząd zdecydował się na zobowiązanie na 60 miesięcy płatne po 200 tys. zł. Czy szpital będzie w stanie udźwignąć to obciążenie?  Po drugie w budżecie nie am pieniędzy na oddłużenie szpitala – alarmuje Mariusz Falkowski, radny SLD. 


W sprawie długów szpitala prowadzi dochodzenie CBA i CBŚ. Do czasu jego zakończenia opozycja nalega by wstrzymać przekształcenie tej wielkiej jednostki ochrony zdrowia – drugiego co do wielkości pracodawcy w powiecie kościerskim . W kolejce są już kolejni wierzyciele – 330 firm i kancelarii, w tym firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami.


Spółce Magellan szpital jest winien blisko 8,8 mln zł. Na działkach, będących własnością Województwa Pomorskiego, w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wobec Spółki Magellan S.A. do kwoty 11 843 tys. zł, została więc ustalona hipoteka.
- Magellan to lider rynku usług finansowych sektora ochrony zdrowia. Jesteśmy najważniejszym partnerem dla szpitali i dostawców artykułów i usług medycznych w zakresie finansowania ich bieżącej działalności. Łączymy wiedzę i doświadczenie na rynku medycznym, aby tworzyć innowacyjne i efektywne rozwiązania finansowe w odpowiedzi na zmiany otoczenia prawnego i sytuacji rynkowej – reklamuje się ta łódzka firma.


Magellan S.A. wyraził zgodę na odroczenie płatności oraz zgodził się na zmianę warunków dotychczas obowiązujących ugód ze szpitalem tak, aby szpital mógł je wypełniać w przyszłości. Firmie nie zależy na upadku szpitala. Ma ona teraz możliwość spokojnego czekania na spłatę całości zobowiązań. Na „cierpliwości”  zarobi około 3 mln zł. Jeśli szpitalowi „podwinie się noga” i będzie zwlekał ze spłatą – spółka dysponując klauzulą wykonalności, obwarowaną dodatkowo ugodą z województwem – może przystąpić do windykacji.


Magellan S.A. oczekuje spłaty zadłużenia od 30 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2018 r.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież