Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

77 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów – uroczystości na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 września 2016 19:29

Uroczystym apelem, modlitwą oraz złożeniem wieńców pod ścianą pamięci w kwaterze Armii Krajowej na cmentarzu Łostowickim kombatanci, politycy oraz gdańszczanie oddali hołd założycielom Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystości, pomimo wcześniejszych komplikacji, ostatecznie odbyły się w asyście wojska.


Ze względu na treść Apelu Pamięci, którego częścią miał być także tzw. apel smoleński, zawierający określenie, że ofiary katastrofy smoleńskiej "poległy", a nie "zginęły", gdańscy kombatanci zwrócili się do prezydenta Adamowicza, jako współorganizatora obchodów, by zrezygnował on z asysty wojska. Prezydent Gdańska przychylił się do prośby kombatantów i w piątek oficjalnie ogłosił, że asysty wojska podczas obchodów 77 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów nie będzie. Na szczęście udało się dojść do porozumienia. MON wyraził zgodę na zastąpienie słowa "polegli" słowem "zginęli" i ostatecznie wtorkowe uroczystości odbyły się w asyście wojska, a Apel Pamięci, wraz z fragmentem dotyczącym katastrofy smoleńskiej, został oficjalnie odczytany.


Obchody rozpoczęły się o godz. 17:00 przeglądem i przywitaniem Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej przez dowódcę Garnizonu Gdańsk płk Adama Jakimowicza. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała hymn państwowy.


alt


 Należę do tych nielicznych osób jeszcze  żyjących, które doskonale pamiętają wrzesień 1939 roku, ten szok przegranej Kampanii Wrześniowej i ten rodzący się od samego początku totalitaryzm dwóch naszych wrogów Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego, którzy nie tylko zajęli nasze terytorium i je poćwiartowali, ale przede wszystkim chcieli zniszczyć żywą siłę narodu polskiego. Muszę powiedzieć, że im dalej od roku 1939, tym z większym szacunkiem odnoszę się do tych, którzy, w trakcie tej kampanii pod tak silnym ciosem, uderzeniem dwóch naszych zagorzałych wrogów, nie załamali się i postanowili, w  niesprzyjających okolicznościach okupacyjnych, nadal walczyć  powiedział Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


alt


Jerzy Grzywacz opowiedział także o historycznych realiach tamtych wydarzeń.

 27 września ci, którzy nie załamali się i postanowili nadal walczyć utworzyli dwie tajne organizacje, stanowiące początek Polskiego Państwa Podziemnego. Jedną z tych organizacji była organizacja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski pod komendą generała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Drugą organizacją była tajna organizacja harcerska pod komendą harcmistrza Floriana Marciniaka, która później przybrała nazwę, kryptonim Szare Szeregi  powiedział Jerzy Grzywacz. Naczelnym zadaniem Polskiego Państwa Podziemnego była ochrona ludności polskiej na całym terytorium przedwojennej Polski. Czy udawało się zawsze chronić naszych obywateli? No nie, nie udawało się, ale gdyby nie Polskie Państwo Podziemne, tych ofiar byłoby znacznie więcej, a co więcej, moglibyśmy się zastanawiać, czy myśmy ten trudny okres wojenny, ten egzamin zdali, nie tylko z naszego patriotyzmu, ale, z tego, co profesor Bartoszewski nazywał przyzwoitością, ze zwykłej przyzwoitości.


Jerzy Grzywa podkreślił, że żaden naród podczas II wojny światowej nie został potraktowany przez swoich sojuszników tak jak Polska, która podczas wojny straciła 6 mln obywateli, 20% Polaków, a potem przez przeszło 50 lat musiała pozostawać pod władzą obcego mocarstwa.

 Możemy być dumni z Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. Parafrazując słowa sanitariuszki Inki, jestem głęboko przekonany, że my Polacy, w czasie II wojny światowej, zachowaliśmy się jak trzeba  dodał Jerzy Grzywacz.


Podczas swojego przemówienia prezydent Paweł Adamowicz podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę całej Europy.

 Ponad pół miliona Polek i Polaków, którzy dobrowolnie, bez przymusu, bez kontroli zewnętrznej, bez dyscypliny służbowej codziennie wykonywali bezpłatnie służbę państwu istniejącemu w świadomości, ale nie istniejącemu w sensie materialnych atrybutów  powiedział prezydent Adamowicz.  Fenomen pod względem nie tylko ilościowym, ale i jakościowym. Było też państwo podziemne w Jugosławii okupowanej przez nazistowskie Niemcy, były fragmenty państwa podziemnego na terenach przynależnych do Związku Sowieckiego, czy też na fragmentach województw wschodnich II Rzeczypospolitej, myślę tu o podziemiu ukraińskim. Polskie Państwo Podziemne różniło się tym od innych państw podziemnych, że było demokratyczne, pluralistyczne, obywatelskie, gdy te trzy wymienione przeze mnie były totalitarne i autorytarne.


alt


Następnie odczytany został Apel Pamięci.


Pod ścianą pamięci kwatery AK na cmentarzu Łostowickim kwiaty złożyli m.in. delegacja Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego pod przewodnictwem Henryka Bajduszewskiego, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele partii politycznych i posłów, wicemarszałek województwa pomorskiego Paweł Orłowski oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego Grzegorz Grzelak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper.


alt



alt


Karolina Rabiej



Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież