Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

1 lipca na Pomorzu rusza pilotażowy program „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 czerwca 2016 19:34

W budynku Komendy Policji w Gdańsku przy ul. Biskupiej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, która ma stać się wspólnym programem oraz bazą danych funkcjonariuszy policji i mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Dariusz Minkiewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek-Głódź. Podczas spotkania wręczono także nagrodę „Młody Bohater”, którą, z rąk wiceministra, otrzymał 12-letni Marcel Papke z Białogardu.


Pilotażowy program „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” ruszy 1 lipca na terenie województw pomorskiego i podlaskiego, a także w garnizonie warszawskim. Testowanie potrwa miesiąc, a we wrześniu program zostanie uruchomiony w całym kraju.altNa początku tego roku w Polsce przeprowadzono około 12 tys. spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, podczas których obywatele mówili o swoich potrzebach w zakresie bezpieczeństwa, zgłaszali problemy i uwagi z tym związane. Konsultacje społeczne stały się niejako bazą do tworzenia mapy. Podczas spotkań mieszkańcy zgłaszali liczne postulaty, aby przywrócić wcześniej zlikwidowane posterunki policji w ich okolicy.


– Przypomnę, że w latach rządów koalicji PO-PSL, w latach 2008-2015 zlikwidowano w Polsce ponad połowę posterunków policji. Było ich, w grudniu 2007 roku, 817, a 418 z nich zlikwidowano. Przestrzegaliśmy przed tym, jako ówczesna opozycja, wielokrotnie – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że było to bardzo złe posunięcie poprzedniej władzy, które znacznie pogorszyło stan bezpieczeństwa w miejscach, gdzie posterunki policji zostały zlikwidowane. Obecnie liczne posterunki zostały zgłoszone do reaktywacji.


„Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” stanie się wspólną bazą danych policji oraz obywateli, będzie pomostem do wymiany informacji między funkcjonariuszami i mieszkańcami. Znajdą się w niej dane ze statystyk policyjnych, a mieszkańcy, poprzez internetową aplikację, będą mieli możliwość zgłoszenia przestępstw, które zaobserwowali w swoim najbliższym otoczeniu – będzie można wybrać obszar, gdzie dane wykroczenie zostało zauważone, a także określić jego charakter za pomocą zaproponowanych, przez twórców aplikacji, kategorii.  Zgłoszenia będą weryfikowane przez funkcjonariuszy i jeśli okażą się prawdziwe zostaną dodane do bazy i zaznaczone na mapie. Dzięki temu policjanci zyskają narzędzie wskazujące im miejsca, na które powinni zwrócić szczególną uwagę.

– Będziemy tam gdzie jesteśmy rzeczywiście potrzebni, a nie tam, gdzie nam się wydaje, że jesteśmy potrzebni – powiedział Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.altMapa stanie się także bardzo pomocna w reaktywacji posterunków policji – dzięki niej widoczne będą punkty newralgiczne, gdzie siedziby policji są potrzebne. Zyskają także mieszkańcy, którzy będą mogli w przystępnej, graficznej formie sprawdzić zagrożenia bezpieczeństwa występujące w ich najbliższej okolicy.

– Nawet najlepiej działająca policja, nawet najsprawniej działająca służba odpowiadająca za bezpieczeństwo, mająca je zapewnić, nie jest w stanie sama tego osiągnąć, jeżeli nie będzie współpracy ze społeczeństwem – powiedział wiceminister Zieliński. – Potrzebna jest akceptacja społeczna dla jej działań, potrzebne jest wsparcie i potrzebna jest wymiana informacji.


Należy pamiętać, że platforma internetowa absolutnie nie zastąpi telefonów alarmowych – będzie ona budowaną stopniowo bazą danych o strukturze i charakterze przestępczości na danym obszarze, narzędziem do zasygnalizowania problemu, a nie miejscem do zgłaszania sytuacji pilnych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Wysłania zgłoszenia nie można także utożsamiać ze złożeniem zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.


Sekretarz stanu opowiedział także o programie „Dzielnicowy bliżej nas”, który ma stać się kolejnym etapem budowanie dobrych relacji pomiędzy policją i społeczeństwem.


Spotkanie stało się również okazją do nagrodzenia „Młodego Bohatera” – 12-letniego Marcela Papke z Białogardu w powiecie Lęborskim. Chłopiec zauważył leżącego na ulicy mężczyznę, który spadł z roweru. „Młody Bohater” usiłował zatrzymać przejeżdżające samochody. Zatrzymało się dopiero trzecie auto, którego kierowcą był wujek Marcela. Chłopiec podyktował mężczyźnie numer telefonu alarmowego, a dzięki jego interwencji poszkodowany uzyskał pomoc.alt– Proszę Państwa, „Młody Bohater”. Gratuluję Tobie szlachetnej postawy. Rodzicom gratuluję takiego syna. Ta młodość to wielka nadzieja dla rodziny i dla Polski. Chcemy takie postawy zauważać, chcemy takie postawy promować, symbolicznie chociaż nagradzać,  gdyż ma to wymiar wielostronny, ale zwłaszcza edukacyjny, bo to jest wzór dla innych – powiedział  wiceminister Jarosław Zieliński o Marcelu Papke „Młodym Bohaterze”.altKarolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież