W budynku Komendy Policji w Gdańsku przy ul. Biskupiej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, która ma stać się wspólnym programem oraz bazą danych funkcjonariuszy policji i mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Dariusz Minkiewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek-Głódź. Podczas spotkania wręczono także nagrodę „Młody Bohater”, którą, z rąk wiceministra, otrzymał 12-letni Marcel Papke z Białogardu.
Pilotażowy program „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” ruszy 1 lipca na terenie województw pomorskiego i podlaskiego, a także w garnizonie warszawskim. Testowanie potrwa miesiąc, a we wrześniu program zostanie uruchomiony w całym kraju.
Na początku tego roku w Polsce przeprowadzono około 12 tys. spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, podczas których obywatele mówili o swoich potrzebach w zakresie bezpieczeństwa, zgłaszali problemy i uwagi z tym związane. Konsultacje społeczne stały się niejako bazą do tworzenia mapy. Podczas spotkań mieszkańcy zgłaszali liczne postulaty, aby przywrócić wcześniej zlikwidowane posterunki policji w ich okolicy.
– Przypomnę, że w latach rządów koalicji PO-PSL, w latach 2008-2015 zlikwidowano w Polsce ponad połowę posterunków policji. Było ich, w grudniu 2007 roku, 817, a 418 z nich zlikwidowano. Przestrzegaliśmy przed tym, jako ówczesna opozycja, wielokrotnie – powiedział Jarosław Zieliński.
Wiceminister podkreślił, że było to bardzo złe posunięcie poprzedniej władzy, które znacznie pogorszyło stan bezpieczeństwa w miejscach, gdzie posterunki policji zostały zlikwidowane. Obecnie liczne posterunki zostały zgłoszone do reaktywacji.
„Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” stanie się wspólną bazą danych policji oraz obywateli, będzie pomostem do wymiany informacji między funkcjonariuszami i mieszkańcami. Znajdą się w niej dane ze statystyk policyjnych, a mieszkańcy, poprzez internetową aplikację, będą mieli możliwość zgłoszenia przestępstw, które zaobserwowali w swoim najbliższym otoczeniu – będzie można wybrać obszar, gdzie dane wykroczenie zostało zauważone, a także określić jego charakter za pomocą zaproponowanych, przez twórców aplikacji, kategorii. Zgłoszenia będą weryfikowane przez funkcjonariuszy i jeśli okażą się prawdziwe zostaną dodane do bazy i zaznaczone na mapie. Dzięki temu policjanci zyskają narzędzie wskazujące im miejsca, na które powinni zwrócić szczególną uwagę.
– Będziemy tam gdzie jesteśmy rzeczywiście potrzebni, a nie tam, gdzie nam się wydaje, że jesteśmy potrzebni – powiedział Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.
Mapa stanie się także bardzo pomocna w reaktywacji posterunków policji – dzięki niej widoczne będą punkty newralgiczne, gdzie siedziby policji są potrzebne. Zyskają także mieszkańcy, którzy będą mogli w przystępnej, graficznej formie sprawdzić zagrożenia bezpieczeństwa występujące w ich najbliższej okolicy.
– Nawet najlepiej działająca policja, nawet najsprawniej działająca służba odpowiadająca za bezpieczeństwo, mająca je zapewnić, nie jest w stanie sama tego osiągnąć, jeżeli nie będzie współpracy ze społeczeństwem – powiedział wiceminister Zieliński. – Potrzebna jest akceptacja społeczna dla jej działań, potrzebne jest wsparcie i potrzebna jest wymiana informacji.
Należy pamiętać, że platforma internetowa absolutnie nie zastąpi telefonów alarmowych – będzie ona budowaną stopniowo bazą danych o strukturze i charakterze przestępczości na danym obszarze, narzędziem do zasygnalizowania problemu, a nie miejscem do zgłaszania sytuacji pilnych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Wysłania zgłoszenia nie można także utożsamiać ze złożeniem zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.
Sekretarz stanu opowiedział także o programie „Dzielnicowy bliżej nas”, który ma stać się kolejnym etapem budowanie dobrych relacji pomiędzy policją i społeczeństwem.
Spotkanie stało się również okazją do nagrodzenia „Młodego Bohatera” – 12-letniego Marcela Papke z Białogardu w powiecie Lęborskim. Chłopiec zauważył leżącego na ulicy mężczyznę, który spadł z roweru. „Młody Bohater” usiłował zatrzymać przejeżdżające samochody. Zatrzymało się dopiero trzecie auto, którego kierowcą był wujek Marcela. Chłopiec podyktował mężczyźnie numer telefonu alarmowego, a dzięki jego interwencji poszkodowany uzyskał pomoc.
– Proszę Państwa, „Młody Bohater”. Gratuluję Tobie szlachetnej postawy. Rodzicom gratuluję takiego syna. Ta młodość to wielka nadzieja dla rodziny i dla Polski. Chcemy takie postawy zauważać, chcemy takie postawy promować, symbolicznie chociaż nagradzać, gdyż ma to wymiar wielostronny, ale zwłaszcza edukacyjny, bo to jest wzór dla innych – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński o Marcelu Papke „Młodym Bohaterze”.
Karolina Rabiej
- 24/06/2016 23:17 - 71 urodziny „Radia Gdańsk”
- 24/06/2016 14:55 - Kazimierz Koralewski przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska
- 23/06/2016 17:50 - Horała: Dwie kadencje zamiast dynastii
- 23/06/2016 17:45 - Hevelka 2016
- 22/06/2016 20:10 - Regionalne Święto Lasu pomorskich leśników
- 22/06/2016 15:15 - Dzień otwarty w pomorskim NFZ
- 22/06/2016 14:06 - Konkurs artystyczny "Literackie Krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza"
- 21/06/2016 18:57 - Czy można rozwijać przemysł stoczniowy bez szkól zawodowych? Gdynia mówi: tak!
- 20/06/2016 17:49 - Energa nagrodziła pomorskich finalistów Odysei Umysłu
- 20/06/2016 07:15 - XXII edycja pomorskiego plebiscytu „Biznesmen Roku”