Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

1 lipca na Pomorzu rusza pilotażowy program „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 czerwca 2016 19:34

W budynku Komendy Policji w Gdańsku przy ul. Biskupiej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, która ma stać się wspólnym programem oraz bazą danych funkcjonariuszy policji i mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Dariusz Minkiewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek-Głódź. Podczas spotkania wręczono także nagrodę „Młody Bohater”, którą, z rąk wiceministra, otrzymał 12-letni Marcel Papke z Białogardu.


Pilotażowy program „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” ruszy 1 lipca na terenie województw pomorskiego i podlaskiego, a także w garnizonie warszawskim. Testowanie potrwa miesiąc, a we wrześniu program zostanie uruchomiony w całym kraju.



alt



Na początku tego roku w Polsce przeprowadzono około 12 tys. spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, podczas których obywatele mówili o swoich potrzebach w zakresie bezpieczeństwa, zgłaszali problemy i uwagi z tym związane. Konsultacje społeczne stały się niejako bazą do tworzenia mapy. Podczas spotkań mieszkańcy zgłaszali liczne postulaty, aby przywrócić wcześniej zlikwidowane posterunki policji w ich okolicy.


– Przypomnę, że w latach rządów koalicji PO-PSL, w latach 2008-2015 zlikwidowano w Polsce ponad połowę posterunków policji. Było ich, w grudniu 2007 roku, 817, a 418 z nich zlikwidowano. Przestrzegaliśmy przed tym, jako ówczesna opozycja, wielokrotnie – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że było to bardzo złe posunięcie poprzedniej władzy, które znacznie pogorszyło stan bezpieczeństwa w miejscach, gdzie posterunki policji zostały zlikwidowane. Obecnie liczne posterunki zostały zgłoszone do reaktywacji.


„Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” stanie się wspólną bazą danych policji oraz obywateli, będzie pomostem do wymiany informacji między funkcjonariuszami i mieszkańcami. Znajdą się w niej dane ze statystyk policyjnych, a mieszkańcy, poprzez internetową aplikację, będą mieli możliwość zgłoszenia przestępstw, które zaobserwowali w swoim najbliższym otoczeniu – będzie można wybrać obszar, gdzie dane wykroczenie zostało zauważone, a także określić jego charakter za pomocą zaproponowanych, przez twórców aplikacji, kategorii.  Zgłoszenia będą weryfikowane przez funkcjonariuszy i jeśli okażą się prawdziwe zostaną dodane do bazy i zaznaczone na mapie. Dzięki temu policjanci zyskają narzędzie wskazujące im miejsca, na które powinni zwrócić szczególną uwagę.

– Będziemy tam gdzie jesteśmy rzeczywiście potrzebni, a nie tam, gdzie nam się wydaje, że jesteśmy potrzebni – powiedział Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.



alt



Mapa stanie się także bardzo pomocna w reaktywacji posterunków policji – dzięki niej widoczne będą punkty newralgiczne, gdzie siedziby policji są potrzebne. Zyskają także mieszkańcy, którzy będą mogli w przystępnej, graficznej formie sprawdzić zagrożenia bezpieczeństwa występujące w ich najbliższej okolicy.

– Nawet najlepiej działająca policja, nawet najsprawniej działająca służba odpowiadająca za bezpieczeństwo, mająca je zapewnić, nie jest w stanie sama tego osiągnąć, jeżeli nie będzie współpracy ze społeczeństwem – powiedział wiceminister Zieliński. – Potrzebna jest akceptacja społeczna dla jej działań, potrzebne jest wsparcie i potrzebna jest wymiana informacji.


Należy pamiętać, że platforma internetowa absolutnie nie zastąpi telefonów alarmowych – będzie ona budowaną stopniowo bazą danych o strukturze i charakterze przestępczości na danym obszarze, narzędziem do zasygnalizowania problemu, a nie miejscem do zgłaszania sytuacji pilnych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Wysłania zgłoszenia nie można także utożsamiać ze złożeniem zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.


Sekretarz stanu opowiedział także o programie „Dzielnicowy bliżej nas”, który ma stać się kolejnym etapem budowanie dobrych relacji pomiędzy policją i społeczeństwem.


Spotkanie stało się również okazją do nagrodzenia „Młodego Bohatera” – 12-letniego Marcela Papke z Białogardu w powiecie Lęborskim. Chłopiec zauważył leżącego na ulicy mężczyznę, który spadł z roweru. „Młody Bohater” usiłował zatrzymać przejeżdżające samochody. Zatrzymało się dopiero trzecie auto, którego kierowcą był wujek Marcela. Chłopiec podyktował mężczyźnie numer telefonu alarmowego, a dzięki jego interwencji poszkodowany uzyskał pomoc.



alt



– Proszę Państwa, „Młody Bohater”. Gratuluję Tobie szlachetnej postawy. Rodzicom gratuluję takiego syna. Ta młodość to wielka nadzieja dla rodziny i dla Polski. Chcemy takie postawy zauważać, chcemy takie postawy promować, symbolicznie chociaż nagradzać,  gdyż ma to wymiar wielostronny, ale zwłaszcza edukacyjny, bo to jest wzór dla innych – powiedział  wiceminister Jarosław Zieliński o Marcelu Papke „Młodym Bohaterze”.



alt



Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież