Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tadeusz Szymański: Komuś w Gdańsku marzy się jakiś rodzaj autonomii

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
środa, 29 sierpnia 2018 08:10

Z dr. inż. Tadeuszem Szymańskim, pracownikiem Politechniki Gdańskiej i przewodniczącym NSZZ „Solidarność” na tej uczelni, wnukiem i synem harcerzy gdańskich Wolnego Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Był pan zaskoczony tym, że prezydent Gdańska najpierw wywołał burzę wokół udziału ministra obrony narodowej w uroczystościach rocznicy wybuchu II wojny światowej, by po kilku dniach gorącej debaty oddać pola i zaprosić ministra Błaszczaka na Westerplatte?
Tadeusz Szymański: Prezydent Adamowicz, nie po raz pierwszy trącił moją czułą na politykę historyczną strunę. Tak politykę, bo manipulowanie historią i przepychanki przy patriotycznych rocznicach są polityką, ale zdegenerowaną. Nie czas i miejsce na takie waśnie 1 sierpnia czy 1 września. Nie przystoi. Niezależnie kto i w jakim celu je wszczyna. Myślę, że mój głos jest uzasadniony faktami, iż mój dziadek Kazimierz Szymański w 1920 roku został z Limanowej, z gór, skierowany na polską placówkę celną w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Do 1937 roku pełnił tam swoją funkcję. Zapisał się w gdańskiej Chorągwi ZHP jako autor hymnu „Dalej harcerze ramię do ramienia”, muzykę doń skomponował Feliks Nowowiejski. Ojciec mój, także Tadeusz, był gdańskim harcerzem, miedzy innymi drużynowym przy Gimnazjum Polskim, a później komendantem Hufca Gdańsk Śródmieście. We wrześniu 1939 uczestniczył w obronie Kępy Oksywskiej, za co otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari. Pocieszające, że w końcu Paweł Adamowicz ochłonął…


- Niesmak wywołany jego jednoosobową próbą zablokowania armii pozostał...
Tadeusz Szymański: I dlatego zabieram głos. Pierwszy raz zareagowałem, gdy rondo w Kokoszkach nazwane zostało „Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920-1939)”. Tam przebiegała granica, ale co to ma wspólnego z Polakami w Wolnym Mieście Gdańsku, tym bardziej, że dla nich miasto wolnym nie było…


- Nazwa jak nazwa. Warto o nią toczyć spory?
Tadeusz Szymański: Nie tylko nazwa, lecz jest ciąg zdarzeń i nazw. Wysłałem wówczas e-mail do prezydenta Gdańska z apelem i propozycją by plac przed Muzeum II Wojny Światowej nosił nazwę Polonii w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Bez skutku. Ale proszę odnieść na przykład to do honorowania osoby Guntera Grassa…


- Czyżby zagnieździła się tutaj jakaś ukryta opcja niemiecka?
Tadeusz Szymański: Nie wiem, czy ukryta, czy jawna, ale jej przejawem było, według mnie, nadanie jemu honorowego obywatelstwa Miasta Gdańska, mimo że wyszło na jaw, iż pisarz służył w Waffen SS (1944-45 w 10. SS-Panzer-Division „Frundsberg” – dop red.). Był gdańszczaninem, noblistą, ale sam zgłosił się do tej formacji. Zgodziłbym się na jego ławeczkę, na uliczkę nawet, ale nie na taki honor. W tym się różnię z władzami miasta…

alt


- Mamy dzisiaj wyjątkowo głęboki podział w społeczeństwie…
Tadeusz Szymański: Nie chodzi mi o wojnę dwóch plemion. To jest oczekiwanie na reakcję władz miasta, uzasadnioną patriotyzmem. Warto poszukać odpowiedzi dlaczego łatwo zapomina się w Gdańsku o tych, którzy ryzykowali życie dla polskiego Gdańska i zastanowić się czy można dla nich zrobić więcej. Do Rady Miasta w 1996 roku wpłynął wniosek Komendy Chorągwi ZHP, by nazwami ulic upamiętnić pamięć gdańskich harcerzy i do dnia dzisiejszego nie został rozpatrzony. I mam na myśli nie tylko mojego ojca ujętego w tym wniosku…


- Historia miasta była skomplikowana...
Tadeusz Szymański: Mój ojciec spędził resztę wojny jako jeniec. Był ciężko ranny i 15 września 1939 roku został umieszczony w szpitalu w Babich Dołach. Po kapitulacji Oksywia najciężej rannych przewieziono statkiem „Wilhelm Gustloff” (znany statek pasażerski, zamieniony na okręt szpitalny) do Reserwe Lasaret w Szleswigu- Holsztynie, w którym przebywał 7 miesięcy. Po leczeniu został wywieziony do Oflagów w Ittzehoe, Sandbostal, Lubece i II D Gross Born (nieopodal dzisiejszego miasteczka Borne Sulinowo.). To też symbolika skomplikowanej historii i tragedii wojny totalnej.


- Kogo więc mamy upamiętniać w Gdańsku, skoro nawet Westerplatte przez lata było miejscem zaniedbanym?
Tadeusz Szymański: Rozumiem, że różne sentymenty muszą wybrzmieć, że była wielokulturowość, była Hanza, ale przecież to jest polskie miasto. Zabrakło więc refleksji, aby zaakceptować inicjatywę uhonorowania harcerzy polskich z Wolnego Miasta Gdańska, poprzez nadanie ich imienia gdańskim ulicom. Tych kilku dzielnych harcerzy czeka. To choćby harcmistrz Jan Ożdżyński, który poległ 1 września w budynku dyrekcji kolei, broniąc hitlerowcom wstępu do gmachu PKP. To Oskar Żawrocki, harcmistrz, dowódca harcerskiego plutonu w wojnie z bolszewikami i twórca Harcerskich Oddziałów Bojowych i adiutant pułkownika Dąbka, To też Michał Urbanek, współtwórca gdańskiego harcerstwa, komendant hufca w Gdańsku i Teodor Delong, który bronił Kępy Oksywskiej, Tadeusz Kulczycki, komendant II Hufca Gimnazjalnego Harcerzy w Gdańsku. który walczył w 2 pułku Strzelców Podhalańskich, przez sowietów osadzony w Starobielsku i zamordowany.


- Gdańsk w latach 30. roił się od prowokatorów i bojówkarzy. Trzeba było odwagi, by pokazać się na ulicy w mundurku harcerskim?
Tadeusz Szymański: Tym bardziej prezydent Gdańska, który patronuje zlotowi ZHP powinien znaleźć miejsce dla gdańskich harcerzy na miejskich tabliczkach z nazwami ulic.


- Na to trzeba jednak inicjatywy magistratu zgody ratusza…
Tadeusz Szymański: Nie była potrzebna żadna zgoda, gdy przed sześciu laty nad bramą stoczni umieszczono z inicjatywy prezydenta Adamowicza imię zbrodniarza Lenina. Czy gdy na budynku dawnej poczty przy Dworcu Głównym przywrócono napis „Postamt”. Gdańscy pocztowcy zostali wymordowani. Był to mord sądowy…


- Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku powstała na mocy traktatu wersalskiego. Urząd pocztowy zaatakowany przez Niemców 1 września 1939 roku znajdował się przy dawnym placu Heweliusza…
Tadeusz Szymański: Wiem, ale w jakim celu pisze się na murze, po niemiecku, nazwę dawnej dworcowej poczty, czy też nadaje się tramwajowi barwy Wolnego Miasta, a innemu pojazdowi szynowemu imię Adolfa Friedricha Butenandta? To noblista, nota bene dr Honoris Causa mojej uczelni, chemik, wybitny naukowiec, ale służący zbrodniczej ideologii, który podpisał przysięgę wierności Adolfowi Hitlerowi. To zbyt wiele jak na przypadek. Ten ciąg zdarzeń wywołuje nieodparte wrażenie, że marzy się tutaj komuś jakiś rodzaj nieuzasadnionej autonomii.

za www.solidarnosc.gda.pl


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież