Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolne Miasto: pominięto głos mieszkańców

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 02 czerwca 2021 18:50

Od kilku tygodni dużo emocji wywołuje projekt partnerstwa publiczno-prywatnego dla Dolnego Miasta. Zastrzeżenia do jego założeń mają mieszkańcy i przedstawiciele klubu PiS w Radzie Miasta.


- Moje największe zastrzeżenia budzi to, że jest to partnerstwo publiczno-prywatne, a głos mieszkańców został w nim pominięty - powiedziała Natalia Grzymała, mieszkanka Dolnego Miasta i radna dzielnicy Śródmieście. - Głos mieszkańców został całkowicie pominięty. Nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Nie ma takich wymogów prawnych, a konsultacje były przeprowadzone przy okazji rewitalizacji w 2016 roku. Miasto ustalając plany w jakimś stopniu korzystało z głosu mieszkańców, ale nasze postulaty zostały pominięte w zaplanowanym partnerstwie publiczno-prywatnym. Na Dolnym Mieście, nie to, że jest mało miejsc rekreacyjnych to ich praktycznie nie ma. Nie chciałabym, aby te kontrowersje oscylowały tylko wokół jednej czy dwóch działek, o których w ostatnim czasie jest najgłośniej. Jedną z nich jest działka między ulicą Dobrą i Fundacyjną na której jest Boisko pod Wierzbami, teren zielony dla mieszkańców. Nie są to tereny dobrej jakości, ale mieszkańcy i tak z nich korzystają. W weekend zawsze jest tu dużo dzieci i dorosłych, którzy korzystają z tego terenu. To jedyne miejsce na Dolnym Mieście gdzie jest możliwe uprawianie normalnej rekreacji. Argument, że zabudujemy wam tą działkę i 38 innych, a przekierujemy całą rekreację nad wodę na Angielskiej Grobli, jest nie do przyjęcia. Opływ Motławy w obecnym stanie ma najlepszą wartość rekreacyjną, ma niesamowite walory przyrodnicze, walory na skalę całego Trójmiasta. Niedawno złożyliśmy wniosek, żeby z tego terenu zrobić obszar przyrodniczo-krajobrazowy. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli zostanie powstanie ponad 750 apartamentów powstanie to jest niemożliwością, aby utrzymać Fosę Miejską, w takim stanie w jakim jest teraz. Ostatnie trendy pokazują, że takie tereny powinny być w mieście, bo to niezwykła wartość, a my idziemy w drugą stronę. Nasze zastrzeżenia budził też fakt, że umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest niejawna. Deweloper zadeklarował, że ją odtajni. Organizujemy spotkanie z mieszkańcami i spróbujemy opracować wspólne postulaty.

alt


- Główne zastrzeżenia do tego projektu są takie, że Miasto Gdańsk decydując się na wybór  konsorcjum, czyli Euro Styl i Inopa, mam wrażenie, że zakładało dość optymistycznie, że skorzysta na tym inwestor i Miasto - powiedział Przemysław Majewski, radny PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Tak jak to wygląda w tym momencie to może się wydawać, że to raczej deweloper będzie tym, który skorzysta najbardziej. Z czego to wynika? Miasto Gdańsk sprzedaje deweloperowi 39 działek za 40 milionów złotych, a następnie wprowadza jako wkład własny w realizację w celów publicznych większość kwoty, którą uzyskano ze sprzedaży działek czyli ponad 32 miliony złotych. Do tego deweloper dorzuca 18 milionów. To daje w okolicach 50 milionów złotych i to będzie przeznaczone na realizację celów publicznych czyli budowa kompleksu sportowego, budowa żłobka, realizację terenów zielonych. Jeśli dochodzi do takiej dysproporcji, że Miasto Gdańsk w 2/3 realizuje cele publiczne to mogłoby to tak naprawdę zrobić bez partnerstwa publiczno-prywatnego. Można sobie zadać pytanie czy mieszkańcy na tym nie stracą? A mieszkańcy obawiają się, że stracą w ten sposób, że deweloper chce obecnie 8 terenów ogólnodostępnych, zielonych, które służyły za miejsca spotkań, miejsca zabaw dla dzieci. Deweloper przeznaczy te tereny na zabudowę mieszkaniowo-usługową, a mieszkańcom pozostanie tylko jeden kompleks sportowy przy szkole, który jak się okazuje ogólnodostępny nie będzie. Mieszkańcom nie pozostanie nic. Do tego dochodzą kwestie ochrony drzew czy parku jordanowskiego u zbiegu ulic Toruńskiej i Jałumużniczej, gdzie Miasto upiera się, aby przedłużyć pierzeję i zabudować ten teren, a mieszkańcy chcieliby, żeby Miasto po wielu latach za ten zaniedbany teren w końcu wzięło odpowiedzialność i stworzyło teren gdzie będą przyjść posiedzieć z dziećmi, pograć w piłkę. Te wielkie miliony o których opowiadają deweloper i Miasto wskazują na to, że deweloper po prostu zapłaci za działki, następnie zbuduje na nich budynki, które sprzeda z odpowiednim zyskiem, a Miasto zapłaci ze swoich pieniędzy za cele publiczne, za drogi, za dojazd czyli to wszystko co deweloper powinien zrobić, a tymczasem Miasto zafunduje mu budowę chodników, dróg, oświetlenia, kanalizacji czy wodociągów.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież