U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
czwartek, 30 czerwca 2022 10:51
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
Z dniem 30 czerwca 2022 roku Mirosław Berliński kończy pracę w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolne Miasto: pominięto głos mieszkańców

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 02 czerwca 2021 18:50

Od kilku tygodni dużo emocji wywołuje projekt partnerstwa publiczno-prywatnego dla Dolnego Miasta. Zastrzeżenia do jego założeń mają mieszkańcy i przedstawiciele klubu PiS w Radzie Miasta.


- Moje największe zastrzeżenia budzi to, że jest to partnerstwo publiczno-prywatne, a głos mieszkańców został w nim pominięty - powiedziała Natalia Grzymała, mieszkanka Dolnego Miasta i radna dzielnicy Śródmieście. - Głos mieszkańców został całkowicie pominięty. Nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Nie ma takich wymogów prawnych, a konsultacje były przeprowadzone przy okazji rewitalizacji w 2016 roku. Miasto ustalając plany w jakimś stopniu korzystało z głosu mieszkańców, ale nasze postulaty zostały pominięte w zaplanowanym partnerstwie publiczno-prywatnym. Na Dolnym Mieście, nie to, że jest mało miejsc rekreacyjnych to ich praktycznie nie ma. Nie chciałabym, aby te kontrowersje oscylowały tylko wokół jednej czy dwóch działek, o których w ostatnim czasie jest najgłośniej. Jedną z nich jest działka między ulicą Dobrą i Fundacyjną na której jest Boisko pod Wierzbami, teren zielony dla mieszkańców. Nie są to tereny dobrej jakości, ale mieszkańcy i tak z nich korzystają. W weekend zawsze jest tu dużo dzieci i dorosłych, którzy korzystają z tego terenu. To jedyne miejsce na Dolnym Mieście gdzie jest możliwe uprawianie normalnej rekreacji. Argument, że zabudujemy wam tą działkę i 38 innych, a przekierujemy całą rekreację nad wodę na Angielskiej Grobli, jest nie do przyjęcia. Opływ Motławy w obecnym stanie ma najlepszą wartość rekreacyjną, ma niesamowite walory przyrodnicze, walory na skalę całego Trójmiasta. Niedawno złożyliśmy wniosek, żeby z tego terenu zrobić obszar przyrodniczo-krajobrazowy. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli zostanie powstanie ponad 750 apartamentów powstanie to jest niemożliwością, aby utrzymać Fosę Miejską, w takim stanie w jakim jest teraz. Ostatnie trendy pokazują, że takie tereny powinny być w mieście, bo to niezwykła wartość, a my idziemy w drugą stronę. Nasze zastrzeżenia budził też fakt, że umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest niejawna. Deweloper zadeklarował, że ją odtajni. Organizujemy spotkanie z mieszkańcami i spróbujemy opracować wspólne postulaty.

alt


- Główne zastrzeżenia do tego projektu są takie, że Miasto Gdańsk decydując się na wybór  konsorcjum, czyli Euro Styl i Inopa, mam wrażenie, że zakładało dość optymistycznie, że skorzysta na tym inwestor i Miasto - powiedział Przemysław Majewski, radny PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Tak jak to wygląda w tym momencie to może się wydawać, że to raczej deweloper będzie tym, który skorzysta najbardziej. Z czego to wynika? Miasto Gdańsk sprzedaje deweloperowi 39 działek za 40 milionów złotych, a następnie wprowadza jako wkład własny w realizację w celów publicznych większość kwoty, którą uzyskano ze sprzedaży działek czyli ponad 32 miliony złotych. Do tego deweloper dorzuca 18 milionów. To daje w okolicach 50 milionów złotych i to będzie przeznaczone na realizację celów publicznych czyli budowa kompleksu sportowego, budowa żłobka, realizację terenów zielonych. Jeśli dochodzi do takiej dysproporcji, że Miasto Gdańsk w 2/3 realizuje cele publiczne to mogłoby to tak naprawdę zrobić bez partnerstwa publiczno-prywatnego. Można sobie zadać pytanie czy mieszkańcy na tym nie stracą? A mieszkańcy obawiają się, że stracą w ten sposób, że deweloper chce obecnie 8 terenów ogólnodostępnych, zielonych, które służyły za miejsca spotkań, miejsca zabaw dla dzieci. Deweloper przeznaczy te tereny na zabudowę mieszkaniowo-usługową, a mieszkańcom pozostanie tylko jeden kompleks sportowy przy szkole, który jak się okazuje ogólnodostępny nie będzie. Mieszkańcom nie pozostanie nic. Do tego dochodzą kwestie ochrony drzew czy parku jordanowskiego u zbiegu ulic Toruńskiej i Jałumużniczej, gdzie Miasto upiera się, aby przedłużyć pierzeję i zabudować ten teren, a mieszkańcy chcieliby, żeby Miasto po wielu latach za ten zaniedbany teren w końcu wzięło odpowiedzialność i stworzyło teren gdzie będą przyjść posiedzieć z dziećmi, pograć w piłkę. Te wielkie miliony o których opowiadają deweloper i Miasto wskazują na to, że deweloper po prostu zapłaci za działki, następnie zbuduje na nich budynki, które sprzeda z odpowiednim zyskiem, a Miasto zapłaci ze swoich pieniędzy za cele publiczne, za drogi, za dojazd czyli to wszystko co deweloper powinien zrobić, a tymczasem Miasto zafunduje mu budowę chodników, dróg, oświetlenia, kanalizacji czy wodociągów.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież