Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Dnia Zwycięstwa w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2017 17:45

Z okazji 72. rocznicy Dnia Zwycięstwa na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku przy ul. gen. Antoniego Giełguda zorganizowane zostały obchody upamiętniające poległych na frontach II wojny światowej.Na ceremonię uroczystego złożenia kwiatów pod zbiorową mogiłą żołnierzy Armii Czerwonej przybyło około 70-80 osób, w tym oficjeli z Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku oraz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Obchody rozpoczęto od modlitw w intencji poległych, które odmówione zostały przez trzech  duchownych, przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia oraz judaizmu.


alt

Pole pięcioramiennych gwiazd, najbardziej charakterystyczny fragment Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Gdańskualt

W obchodach na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku uczestniczyło ok. 70-80 osób


alt

Na obchodach obecni byli Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska oraz Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnejalt

Obchody rozpoczęły się modlitw, którym przewodzili trzej duchowni, katolicki, prawosławny oraz judaistyczny– 72 lata temu zakończyła się najstraszniejsza i najkrwawsza wojna, jakiej zaznała ludzkość. Wojna ta zabrała życie milionom ludzi, zarówno cywilom, jak i wojskowym. Droga do Berlina była bardzo ciężka i bardzo długa. Ta droga byłaby jeszcze cięższa i jeszcze dłuższa, gdyby nie było wojsk sojuszniczych i oddziałów partyzanckich, także polskich – powiedział w swoim wystąpieniu Alexander Karachevtsev, Konsul Generalny Rosji w Gdańsku, który poprowadził główną część obchodów. Dodał jednak, że – Decydującą rolę w zwycięstwie nad faszyzmem odegrała jednak Armia Czerwona i naród rosyjski. 600 tysięcy obywateli Związku Radzieckiego poległo w drodze do Berlina. Dziś odchodzi pokolenie, które brało udział w wojnie. Ci, którzy wówczas mieli 18 lat, dziś mają ich 90. Ci, którzy polegli zawsze pozostaną młodzi. Niech pamięć o nich pozostanie na zawsze. Naszym zadaniem dzisiaj jest robić wszystko, aby nigdy nie doszło do powtórki tamtych wydarzeń – zakończył w refleksyjnym tonie, dziękując zebranym za przybycie. Oprócz Karachevtseva głos zabrał również Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.


alt

Główną część obchodów poprowadził Alexander Karachevtsev, Konsul Generalny Rosji w Gdańskualt

Głos zabrał Piotr Grzelak, na zdjęciu z przedstawicielem Konsulatu Generalnego Rosji w GdańskuPo przemówieniach nastąpiło uroczyste złożenie kilkudziesięciu wiązanek przez uczestniczące w obchodach instytucje, organizacje, a także osoby prywatne. Oprócz Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdańską scenę polityczną reprezentowała jedynie delegacja Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Gdańsku.


alt

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku składają pierwszą z wiązanekalt

Wiązankę złożyli również przedstawiciele Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Gdańskualt

Wiązanki złożone w ramach obchodów upamiętniających poległych żołnierzy radzieckich


Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież