Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy GIWK zatopi budżet Gdańska?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 listopada 2014 18:41

28 października 2014 r. ukazało się na stronie internetowej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej Sp. z o.o. oświadczenie dotyczące wypowiedzi kandydata na prezydenta Gdańska Waldemara Bartelika, w którym przedstawiciele komunalnej spółki oświadczają między innymi, że: „Wysokość zadłużenia GIWK obecnie wynosi 185 mln złotych. Jest to pożyczka inwestycyjna udzielona Spółce przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na warunkach preferencyjnych, czyli o połowę tańsza od kredytu bankowego. GIWK nieustannie od 10 lat osiąga dodatni wynik finansowy”.Dlaczego mieszkańcy Gdańska nie są informowani w sposób rzetelny o sytuacji finansowej miejskiego monopolisty, od którego są uzależnieni?
GIWK realizuje szeroki program „Gdański projekt wodno–ściekowy” ze znacznym udziałem środków unijnych i kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Ze sprawozdania finansowego tej spółki komunalnej można się dowiedzieć, że przychód netto GIWK Sp. z o.o. wyniósł w 2013 r. 119.146.747 zł. zaś zysk netto 21.208.006 zł. A także, że GIWK brał pożyczki nie tylko z NFOŚiGW, ale także z Wojewódzkiego FOŚiGW - co daje łącznie 182.003.720 zł – oraz, o czym zapomniano w oświadczeniu wspomnieć – 20 mln zł z tytułu kredytów i pożyczek krótkoterminowych.
Tak więc nie jest to deklarowane 185 mln zł., tylko przeszło 200 mln zł!


Na dodatek GIWK może znaczną część unijnego dofinansowania stracić i na nic zdadzą się preferencyjne warunki, gdy wyjdzie na jaw, że przygotowane postępowania przetargowe w ramach pierwszego programu „Gdański projekt wodno – ściekowy” były niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. A może się tak zdarzyć, ponieważ kilka ze zrealizowanych kontraktów swój finał znalazło w sądach, które mogą doprowadzić do wymierzenia gdańskiej spółce korekty za naruszenia prawa zamówień publicznych przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków z funduszy Unii Europejskiej.  


Co do samych spornych spraw – GIWK założył na nie rezerwy w wysokości 91.236.256 zł. z czego na przewidywane kary i straty 48.386.816 zł. i na kwestionowane naliczone kary 31.970.766 zł. Tyle, że kilka z pozwów złożonych przeciwko GIWK przez wykonawców robót budowlanych opiewa na wyższe kwoty. I tak sprawa: IX GC 234/11 to około 20 mln zł. Sprawa IX GC 159/12 to prawie 7 mln zł. Sprawa IX GC 602/14 to przeszło 26 mln zł, a są jeszcze pozwy innych wykonawców realizujących poszczególne kontrakty z 15 wchodzących w skład Programu „Gdański projekt wodno-ściekowy”.


Co będzie, gdy sądy przyznają rację wykonawcom? Chwalenie się corocznym zyskiem na nic się zda, gdy zasądzone kwoty będą wyższe od skumulowanego zysku za wszystkie lata od powstania GIWK.  W związku z tym zadaliśmy pytania Jackowi Skarbkowi, prezesowi Zarządu GIWK.  


Stanowisko spółki poznamy za kilka dni. Jak nas poinformowała Anna Nawała, p.o. Kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej GIWK ze względu na nieobecność dyrektora ekonomicznego GIWK, odpowiedź na nasze pytania otrzymamy we wtorek 2 grudnia br.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież