Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Broń strzelecka Wojska Polskiego w 1939 roku – niezwykłe zabytki prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 13 sierpnia 2021 18:32

13 sierpnia w ramach akcji „Wejście w historię” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało niezwykłe eksponaty pochodzące ze zbiorów placówki. Zabytki te nawiązują bezpośrednio do wydarzeń września 1939 r. – przygotowań do wojny, które prowadzono już w sierpniu 1939 r. Zaprezentowane zabytki kontekstowo związane są także z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.


W czasie kampanii polskiej 1939 r. oddziały Wojska Polskiego wykorzystywały broń strzelecką różnego rodzaju i wzoru, wyprodukowaną zarówno w Polsce, jak i pochodzą z zagranicy. Ponadto wykorzystywano broń z zapasów pozyskanych w latach 1918–1921. W okresie międzywojennym próbowano ujednolicić uzbrojenie, jednak nie udało się tego dokonać do wybuchu wojny. Większość żołnierzy walczących we wrześniu 1939 r. dysponowała bronią strzelecką wyprodukowaną w latach trzydziestych XX w., ale ze względu na zapotrzebowanie, część walczących posługiwała się również bronią starszego typu.

Dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor MIIWŚ, opowiedział o idei ekspozycji: Wejście w Historię jest akcją w ramach której pokazujemy obiekty będące w zbiorach Muzeum już od dawna, albo te, które są nowymi nabytkami. Staramy się aby prezentowane obiekty pozostawały w związku z ważnymi wydarzeniami historycznymi z okresu II wojny światowej.

alt


Odsłonięta ekspozycja jest kolejną odsłoną cyklu „Wejście w historię”, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Zabytki te pokazywane są po raz pierwszy w przestrzeni muzealnej.


Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ, przybliżył historię odnalezienia jednego z zabytków prezentowanych na ekspozycji: Prezentowany pistolet Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm jest dla nas szczególny, ponieważ został w 2019 r. odnaleziony przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków. Jest to jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odkryty w trakcie badań archeologicznych, kontekstowo związany z obroną Westerplatte i żołnierzami, którzy bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Pistolet odnaleźliśmy w jednej z pięciu mogił w trakcie badań prowadzonych na Westerplatte przez Muzeum w 2019 r. Była to mogiła zbiorowa, z której podjęliśmy szczątki 5 osób – wszyscy ci żołnierze zginęli 2 września 1939 r. w zniszczonej w trakcie bombardowania wartowni nr 5. Pistolet odnaleźliśmy przy lewej kości udowej jednego z poległych żołnierzy, co wskazuje, że mógł on znajdować się w kieszeni munduru. Żołnierz ten został zidentyfikowany w wyniku badań genetycznych jako kapral służby zasadniczej Bronisław Perucki. […] Z relacji westerplatczyków, którzy przeżyli walki wiemy, że w ruinach wartowni po bombardowaniu wybuch pożar i właśnie na prezentowanym przedmiocie widoczne są ślady tego wydarzenia w postaci nadtopionych ebonitowych okładzin pistoletu.


We wrześniu 1939 r. na uzbrojeniu załogi Westerplatte znajdowało się około czterdziestu pistoletów i rewolwerów różnych typów i kalibrów. Każdy oficer posiadał pistolet jako broń osobistą. Ponadto w pistolety służbowe wyposażeni byli niektórzy podoficerowie. Prezentowany na wystawie pistolet jest jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odnalezionym w trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 roku na Westerplatte, kontekstowo związanym z żołnierzami polskimi broniącymi Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku. Warto dodać, że Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm był pierwszym masowo produkowany pistoletem samopowtarzalnym, który odniósł sukces na rynku komercyjnym. W latach 1899 – 1914 wyprodukowano około 735 tyś. egzemplarzy tej broni.


O prowadzonym śledztwie prokuratorskim opowiedział prok. Tomasz Jankowski, p.o. naczelnik z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku: Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest od jesieni 2019 roku, od momentu ujawnienia pierwszego szkieletu […]. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ujawniono broń palną. […] Broń ta, niezależnie od tego, czy jest zdatna do użytku, czy nie, jest bronią palną w rozumieniu Ustawy i jej posiadanie jest zabronione. W związku z powyższym zabezpieczono ją, poddano badaniom przez biegłego z zakresu balistyki, a także pracom konserwatorskim. [..] Przedmiot został oddany na przechowanie do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdyż tylko w tym miejscu spełni on swoją społeczną i historyczną rolę.

alt


Na zakończenie Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ, opowiedział o polskim ciężkim karabinie maszynowym wz. 1930 zaprezentowanym na ekspozycji: Oprócz pistoletu prezentujemy także ciężki karabin maszynowy wz. 30. Jest to wyprodukowana w Polsce wersja broni amerykańskiej karabinu maszynowego Browning. Przed wojną i w czasie kampanii polskiej 1939 roku był to podstawowy ciężki karabin maszynowy jaki znajdował się na wyposażeniu. Wyprodukowano ich około 8 tysięcy sztuk. W tego typu broń uzbrojona była również załoga z Westerplatte – znajdowało się tam ok. 18 sztuk tego typu karabinu. Karabin maszynowy został pozyskany dzięki współpracy z Policją i Prokuraturą z Legionowa. Bardzo się cieszymy, że jednostki z różnych rejonów Polski zwracają się do nas przekazując broń i różne przedmioty przejęte w czasie śledztw. Dzięki temu mamy okazję pokazać Państwu ten niezwykły zabytek w ramach naszej akcji „Wejście w historię”. Cały czas kontynuowana jest akcja „Przyjmiemy Twoją Historię”, więc też zapraszamy potencjalnych darczyńców do odwiedzenia naszego Muzeum, podzielenia się rodzinnymi historiami i przekazania zabytków.


źródło muzeum1939.pl
Fot. MIIWŚ/Ł. Rosielewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież