Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bożena Brauer: Nie idźcie gdańską drogą prywatyzacji oświaty

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 czerwca 2015 11:35

Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowaniu w Gdańsku rozmawia Artur S. Górski- Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż związki zawodowe są stroną w sporze z Miastem Gdańsk w kwestii przekazania nowej szkoły wybudowanej za pieniądze publiczne prywatnemu podmiotowi. NSA uznał, że decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o ogłoszeniu postępowania konkursowego na najem budynków powinien być konsultowany ze związkami zawodowymi. To ostrzeżenie dla samorządowców, którzy wzorem państwa rządzonego przez PO wycofują się ze swoich obowiązków?
Bożena Brauer: Werdykt NSA jest bardzo ważny nie tylko dla Gdańska, ale też dla innych samorządów, które chciałyby wejść na gdańską ścieżkę przekształceń w oświacie. NSA uznał zasadność naszej skargi kasacyjnej. Od początku uważaliśmy, że jesteśmy stroną w sporze z prezydentem Gdańska. Sama procedura przekazania szkoły spółce z ograniczoną odpowiedzialnością było niewłaściwe. Zarządzenie prezydenta Adamowicza o trybie wyłonienia najemcy lokalu, a tym lokalem była szkoła za 36 milionów złotych, zostało wydane z naruszeniem wielu przepisów prawa choćby ustawy o systemie oświaty, ustawy o gospodarce nieruchomościami czy wreszcie uchwały Rady Miasta Gdańska dotyczącej najmu lokali. To zarządzenie nie było opiniowane przez związki zawodowe.


- NSA stwierdził, że…
Bożena Brauer: Sąd stwierdził, że prezydent miasta powinien zwrócić się w tej sprawie do związków zawodowych, które są stroną, mają legitymację prawną by zajmować stanowisko. NSA bardzo krytycznie oceniła działania organu prowadzącego w całej procedurze przekazania prowadzenia szkoły podmiotowi prywatnemu.


- Z kolei gdański WSA oparł się na opinii, że związkowcy mówią o hipotetycznych zagrożeniach dla prawa pracy, a nie mają głosu w sprawach najmu lokali…
Bożena Brauer: Karta nauczyciela jest Kodeksem pracy dla nauczycieli. Nie można jej pomijać. Obawiamy się, że to co zrobili gdańscy włodarze może się rozpowszechnić. Już były pytania do gdańskiego magistratu ze strony innych samorządów. Miasto odpowiadało, że czeka na wyrok NSA. Teraz ten wyrok zapadł więc przekonany wcześniej o swej wygranej prezydent Gdańska jest zapewne zaskoczony werdyktem. Tak, jak my byliśmy zdziwieni całą procedurą wyłonienia prowadzącego szkołę prywatnego najemcy. To był pierwszy taki przypadek w Polsce, by nowa szkołę przekazać prywatnemu podmiotowi wraz z - nazwijmy to jak chcą liberałowie - rynkiem, czyli uczniami objętymi obowiązkiem szkolnym.


alt- Miasto szuka oszczędności, oczekuje zwrotu podatku VAT…
Bożena Brauer: Szukanie oszczędności w oświacie, na etatach pracowników, omijaniu Karty nauczyciela jest nie tyko obarczone wadą prawną, ale jest nieetyczne. Nauczyciel jest specyficzny zawodem objętym zbiorowym układem pracy, czyli właśnie Kartą nauczyciela, która jest obowiązującym prawem.


- Sprawa przekazania szkoły w Kokoszkach budziła kontrowersje także wśród  radnych oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Władza zgrzeszyła arogancją, tak jak i minister Kluzik-Rostkowska, która uczyła was matematyki podczas nauczycielskiej manifestacji w stolicy?

Bożena Brauer: Pani minister zrobiła nam łaskę, że wyszła po raz pierwszy do tysięcy nauczycieli. Powiedziała, że rząd „dosypał” już miliardy do systemu oświaty, a ona dokończy tylko zdanie, po którym my sobie możemy gwizdać do woli. Było to niegrzeczne. Władze Gdańska też nie chciały z nami rozmawiać. Napotykaliśmy mur. Po wyroku NSA nie było okazji by stwierdzić zmianę nastawienia, ale po wyroku sądu w Gdańsku była wręcz obstrukcja ze strony prezydenta Adamowicza. Nie byliśmy zapraszani na rozmowy. Ba! Nawet na uroczystości. Zachowanie organu prowadzącego budziło zdziwienie nawet wśród dyrektorów szkół. Nastawienie to zmieniło się nieco tuż przed wyborami samorządowymi, jesienią 2014 roku.


- Co teraz?
Bożena Brauer: Gdański Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy zarzuty sformułowane przez „Solidarność” dotyczące  naruszenia w tej procedurze wielu przepisów, między innymi z ustawy o systemie oświaty, która dopuszcza przekazanie szkoły liczącej tylko do 70 uczniów podmiotom prywatnym, niepublicznym. Czekamy na końcowe rozstrzygnięcie, które do myślenia tym, którzy być może chcieliby skorzystać z „nowego” sposobu prywatyzacji szkół.

Foto: Dział Informacji i Promocji Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież