"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańszczanie godnie pożegnali kino Neptun

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 czerwca 2015 20:29

W niedzielny wieczór odbył się ostatni – wyprzedany do ostatniego miejsca - seans w gdańskim kinie Neptun. Wyświetlono film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna. Teraz budynek czeka wyburzenie i odbudowanie od nowa na potrzeby nowego inwestora, Grupy Capital Park.Budynek w sercu Głównego Miasta to ogrom historii pomorskiej kinematografii. Pierwsze kino powstało tam już w 1939 roku. Pod niemiecką nazwą Tobis-Palast (na jego otwarciu pojawił się Emil Jannings, pierwszy w historii zdobywca  Oscara za rolę męska w 1928r.), jednak podczas II Wojny Światowej budynek został doszczętnie spalony. Na szczęście ostała się konstrukcja, która pozwoliła na odbudowę kina. I tak, w 1953 roku, swoją działalność zainaugurował legendarny Leningrad, który dopiero po czterdziestu latach został przechrzczony na kino Neptun.


W tamtym okresie była to największa sala kinowa w Polsce – widownia liczyła 1100 miejsc. W międzyczasie to właśnie tam, w 1974 roku, odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Leningradzie odbywał się on przez kolejne dwanaście lat. Dopiero wtedy przeniesiono imprezę do Gdyni. Stąd też nagroda - Złote Lwy.  Właśnie dlatego, że festiwal odbywał się w Gdańsku.  Od tego samego roku, aż do 1993 odbywała się tam też inna impreza: Konfrontacje – przegląd filmów świata. – Pamiętam jakie było zainteresowanie tym wydarzeniem – mówi pan Tomasz, który wspomina czasy świetności neptuna czy jeszcze Leningradu. – Wielka szkoda, że to ostatni seans w tym kultowym miejscu – dodaje. Na takie filmy, jak „Wielkie żarcie”, „Wejście smoka” czy „Seksmisja” po bilety stało się nawet trzy godziny. Ci, którym się nie udało dostać wejściówki, kupowali je u koników, którzy zarabiali krocie na ich dystrybucji.


Na pożegnanie (które okazało się godne, bo seans został wyprzedany co do miejsca na długo przed jego datą) postanowiono wyświetlić „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna. Z legendarnym Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Film nie został wybrany bez powodu. Jego akcja odbywa się w Gdańsku, również w okolicach ówczesnego Leningradu. – Aż się łza w oku kręci, pamiętam jak byłem tu z ojcem na premierze Gwiezdnych Wojen. Pamiętam, że na tamte czasu Neptun był tak zaawansowanym technicznie kinem, jak dzisiejsze IMAX-y – wspomina Artur, który mówi, że był stałym bywalcem kina nawet jak już pojawiły się multipleksy. - Teraz takich kin jak Neptun już się nie robi. Jest ich coraz mniej. Ten zachodnioeuropejski sznyt, dekadenckość i przepych, które towarzyszyły budowlom z tamtego okresu jest dziś czymś niezwykłym. Niestety, często – jak w przypadku Neptuna – zapominanym i zaniedbywanym.


- Sytuację z zamknięciem Neptuna, Kameralnego i Helikonu uważam za smutne wydarzenie, bo mam do tych miejsc olbrzymi sentyment – mówi dr Jakub Konefał z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. - Jednak na ten problem trzeba też spojrzeć wielowymiarowo: od kilku lat miasto nie było zainteresowane inwestowaniem w infrastrukturę kin, co skutkowało stopniowym oddalaniem się tych obiektów od standardów europejskich – wyjaśnia. Jako przykład podaje problemy z instalacją elektryczną czy niedoinwestowane sanitariaty Naptuna - kwestie, którym stawiać czoła musieli organizatorzy jednego z festiwali odbywających się w tym obiekcie. - Poza tym czasy się jednak zmieniają. Uważam, że w centrum Gdańska powinno znajdować się jedną dobrze działające kino studyjne – stwierdza Konefał. -  Dobrze działające - to znaczy takie, gdzie będzie także jakaś przestrzeń kawiarniana oraz grupa zdolnych animatorów zapewniająca kinu życie przez cały tydzień. Władze miasta, które dopuściły do upadku tego historycznego miejsca powinny teraz zaoferować mieszkańcom jakąś alternatywę – tłumaczy wykładowca.


Co dalej? Nowym właścicielem nieruchomości jest Grupa Capital Park, która kilka tygodni temu oficjalnie ogłosiła, że wybuduje tam hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino. Jednak bez względu na to czy postawiliby tam hotel, biurowiec czy wielopoziomową restaurację, firma może liczyć na gigantyczne dochody. W końcu taka lokalizacja to bardzo wysoki czynsz. Miłośnicy kina liczyli, że firma dotrzyma obietnicy i w nowym budynku powstanie małe kino. Czas pokazał, że Capital Park okazała się słowna. Wiele osób wciąż jest ciekawych jaki format będzie reprezentować nowe kino studyjne. Pewnie jeszcze przed oddaniem budynku do użytku będzie wiadomo kto będzie odpowiedzialny za zarządzanie tą przestrzenią.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież