Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr... Jarosław Sellin: Zacznijmy siebie lepiej rozumieć » Z dr. Jarosławem Sellinem, historykiem, posłem PiS, byłym dziennikarzem tygodnika "Młoda Polska” TVP... Premier Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności Tygodnika "Sieci" » Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i komentarze, które - jak co roku - dotarły do nas w związk... Współpraca MIIWŚ i WFOŚiGW - historia połączona z działaniami na rzecz... » 11 stycznia podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Niepodległości nie sprzedamy! » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwo...
Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu
niedziela, 16 stycznia 2022 19:41
Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu
Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN
-
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artyści na barykadach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 30 lipca 2021 08:44

1 sierpnia br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert „Artyści na barykadach”.


Organizatorami wydarzenia, realizowanego z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, są Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga.


Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie i było częścią większej operacji militarnej Armii Krajowej o nazwie „Burza”. Decyzję o jawnym rozpoczęciu walk wydał Dowódca AK generał Tadeusz Komorowski pseud. „Bór”. Nie powinno się oceniać powstania w sposób szablonowy. Powstanie Warszawskie było krwawym wydarzeniem, którego ewentualny brak, bardzo zmieniłaby historię. Było ono jednak "zapisane" w historii od 1939 roku, od kiedy zaczęły powstawać pierwsze organizacje podziemne. Same powstanie wybuchło, przede wszystkim ze względów politycznych a nie jak to powinno być, wojskowych.


Koncert będzie swoistym hołdem dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz Mieczysław Fogg. Narrację koncertu organizowanego w muzealnej sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego poprowadzi prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg, popularyzator jego twórczości, od lat dzielący się historią oraz wspomnieniami po pradziadku.

alt


W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Specjalnie na to wydarzenie zostaną zaaranżowane utwory artystów okresu międzywojennego, którzy poprzez swoją twórczość muzyczną podtrzymywali na duchu powstańców i mieszkańców stolicy w trakcie największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie, jakim było Powstanie Warszawskie.


W koncercie wezmą udział: Piotr Lempa, Katarzyna Nowosad, Łukasz Wroński, Kamil Pękala, Jacek Szponarski, Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz oraz Michał Krężlewski. Koncert poprowadzi Michał Fogg.


Koncert będzie transmitowany w mediach społecznościowych MIIWŚ.


Tego szczególnego dnia, o godz. 17 w godzinę „W” w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usłyszeć będzie można dźwięk syren. W ten symboliczny sposób muzeum przypomni o rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego i odda hołd jego uczestnikom.


Koncert „Artyści na barykadach”, 1 sierpnia 2021 r., godz. 17,
Miejsce: Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
Bilety: 20 zł, dostępne w kasach MIIWŚ oraz na bilety.muzeum1939.pl
ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież