Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
poniedziałek, 04 października 2021 09:58
Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
W ostatnim czasie prywatne zbiory gdańskiego malarstwa wzbogaciły

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artyści na barykadach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 30 lipca 2021 08:44

1 sierpnia br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert „Artyści na barykadach”.


Organizatorami wydarzenia, realizowanego z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, są Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga.


Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie i było częścią większej operacji militarnej Armii Krajowej o nazwie „Burza”. Decyzję o jawnym rozpoczęciu walk wydał Dowódca AK generał Tadeusz Komorowski pseud. „Bór”. Nie powinno się oceniać powstania w sposób szablonowy. Powstanie Warszawskie było krwawym wydarzeniem, którego ewentualny brak, bardzo zmieniłaby historię. Było ono jednak "zapisane" w historii od 1939 roku, od kiedy zaczęły powstawać pierwsze organizacje podziemne. Same powstanie wybuchło, przede wszystkim ze względów politycznych a nie jak to powinno być, wojskowych.


Koncert będzie swoistym hołdem dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz Mieczysław Fogg. Narrację koncertu organizowanego w muzealnej sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego poprowadzi prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg, popularyzator jego twórczości, od lat dzielący się historią oraz wspomnieniami po pradziadku.

alt


W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Specjalnie na to wydarzenie zostaną zaaranżowane utwory artystów okresu międzywojennego, którzy poprzez swoją twórczość muzyczną podtrzymywali na duchu powstańców i mieszkańców stolicy w trakcie największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie, jakim było Powstanie Warszawskie.


W koncercie wezmą udział: Piotr Lempa, Katarzyna Nowosad, Łukasz Wroński, Kamil Pękala, Jacek Szponarski, Kwartet Opera w składzie: Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz oraz Michał Krężlewski. Koncert poprowadzi Michał Fogg.


Koncert będzie transmitowany w mediach społecznościowych MIIWŚ.


Tego szczególnego dnia, o godz. 17 w godzinę „W” w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usłyszeć będzie można dźwięk syren. W ten symboliczny sposób muzeum przypomni o rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego i odda hołd jego uczestnikom.


Koncert „Artyści na barykadach”, 1 sierpnia 2021 r., godz. 17,
Miejsce: Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku;
Bilety: 20 zł, dostępne w kasach MIIWŚ oraz na bilety.muzeum1939.pl
ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież