Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akcja "Zerwijmy łańcuchy" w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 września 2012 15:07

altW niedzielę 23 września w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbyła się szósta odsłona akcji społecznej „Zerwijmy łańcuchy”.

Także w Gdańsku pod fontanną Neptuna w samo południe zebrało się grono osób, popierających założenia akcji i chcących ją wesprzeć.Akcja organizowana jest w celu uświadomienia ludziom niedoli psiego życia na łańcuchu, które jest nieetyczne, krzywdzące dla zwierzęcia oraz niezgodne z prawem. 


W myśl nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt od 1 stycznia 2012 roku nie wolno trzymać zwierząt na uwięzi przez czas dłuższy niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi na której znajduje się zwierzę musi wynosić co najmniej 3 metry.  Złamanie tego przepisu może mieć dla nieodpowiedzialnego właściciela dotkliwe konsekwencje prawne: nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz do 100 tysięcy złotych nawiązki na cel związany z ochroną praw zwierząt.W Gdańsku akcja „Zerwijmy łańcuchy” była koordynowana przez Centrum Edukacji Kynologicznej Canac, którego instruktor i behawiorysta mówi, że głównym celem jest edukowanie ludzi o tym, jak dbać o swoje psy i jak skutecznie nieść pomoc pokrzywdzonym zwierzętom. 


- Chcemy otworzyć ludziom serca i uświadomić im, że nasi bracia mniejsi zasługują na to, aby lepiej żyć – mówi Katarzyna Sterne-Nałęcz z Canac. – Warto się czasem zastanowić, dlaczego pies sąsiadów wychodzi tak rzadko, czy słychać odgłosy bicia psa? Jeśli zaistnieje taka potrzeba- reagować.


Na stronie www.zerwijmyłancuchy.pl zachęca się do zgłaszania podobnych interwencji policji (997), straży miejskiej (986) oraz organizacjom prozwierzęcym takim jak Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (22 825 75 35).alt


W trakcie trwania akcji chętni mogli przypiąć się łańcuchem do budy i poczuć to, co czuje zwierzę na krótkiej uwięzi:


- Emocjonalnie pies jest mniej więcej na etapie 2-3 letniego dziecka, choć daleka jestem porównywaniu międzygatunkowemu. Ale boi się, czuje i rozumie podobnie - twierdzi Katarzyna Sterne-Nałęcz.


altW wydarzeniu nie chodzi jednak wyłącznie o spuszczanie psów z łańcuchów:


- Akcja sprowadza się do tego, żeby właściciele zaczęli świadomie podchodzić do tego, jak traktować swoje zwierzęta, nie jak zabawki, tylko jak czujące istoty. Fajnie by było, jakby się ludzie zaczęli uczyć, jak właściwie komunikować się ze swoim psem – dodaje pani Katarzyna.alt


Jak czuje się pies na łańcuchu?


- Bardzo kiepsko, bo nie ma możliwości poznawczych ani socjalizacyjnych; nie może pobiegać, dotknąć, powąchać.Dodatkowym dyskomfortem jest zazwyczaj bardzo ciasna obroża, zbyt krótki łańcuch. To jak, jakby zamknąć człowieka w jednym pokoju i zabronić wychodzić.  (AB)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież