Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorska strategia dryfowania na mieliznę

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 września 2012 14:57

- Polska rządzona przez Platformę Obywatelską odwróciła się od morza. To pochodna strategii rozwoju kraju i braku morskiej polityki państwa – stwierdził poseł PiS Janusz Śniadek podczas konferencji prasowej w gdańskiej siedzibie „Solidarności”, na której wspierali go inni posłowie opozycji Maciej Łopiński i Jarosław Sellin oraz radny Adam Śliwicki. Spotkanie z mediami było skoordynowane z debatą ekonomistów, zorganizowaną przez PiS w Warszawie.Pretekstem było głosowanie nad przyjęciem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2014-2020 podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. 
- Platforma Obywatelska jest partią prawie niepodzielnie rządzącą Pomorzem od 10 lat jest tutaj partią władzy dwa razy dłużej niż w Polsce – przypominali posłowie PiS. Fakt ten politycy wykorzystali do przeanalizowania sytuacji Pomorza na tle kraju w oparciu o raport GUS. Dane pokazują, zdaniem posłów PiS, że Pomorze dryfuje na mieliznę.
- Różnice między aglomeracja a powiatami peryferyjnymi dramatycznie się powiększają. Nie ma mowy o strategii zrównoważonego rozwoju – przekonywał poseł Łopiński.


Mimo, że strategia podlegała konsultacjom społecznym i była poddawana pod dyskusję to zdaniem opozycji powstał dokument ogólnikowy i spisany specyficzną „europejską nowomową”. Strategia spisana na 70 stronach jest wykładnią planów samorządu województwa do roku 2020. Wpisuje się zatem w projekt unijnego budżetu na lata 2014-20. W perspektywie najbliższych lat potrzebne będą m.in.: lepsza współpraca gospodarki ze sferą badawczo-rozwojową, silniejsza współpraca firm i przełamywanie bierności zawodowej Pomorzan oraz poprawa jakości transportu i sieci dróg w regionie. Na te cele przeznaczonych zostanie 35 miliardów złotych z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Zdaniem PiS strategia jest bardzo enigmatyczna i ogólnikowa.


Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swój program dla woj. pomorskiego. Propozycje PiS są odpowiedzią na Strategie przyjętą przez zdominowany przez PO pomorski Sejmik.
- Łóżek w szpitalach na 10 tysięcy mieszkańców mamy 39. Daje nam to ostatnie miejsce w kraju, lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców mamy tylko 19. To 11 miejsce w kraju, mamy ostatnie miejsce w kraju pod względem objęcia sześciolatków wychowaniem przedszkolnym. Mamy przedostatnie miejsce w kraju pod względem objęcia dzieci do lat trzech opieką w żłobkach. Pod względem wzrostu zatrudnienia w spółkach z kapitałem zagranicznym jesteśmy dopiero na 13 miejscu – wyliczał Łopiński.
- Pomorze przestaje być producentem przemysłu. Więcej zatrudnionych w przemyśle ma woj. warmińsko-mazurskie. To przede wszystkim efekt upadku przemysłu stoczniowego – zauważył Jarosław Sellin.


PiS proponuje zatem ustalenie ostatecznej sieci szpitali na Pomorzu i utrzymanie ich publicznego charakteru, zmianę algorytmu dofinansowania pomorskiej służby zdrowia z NFZ – gdyż jak przypomniał radny Śliwicki – w czasie rządów PO od 2002 r. Pomorze spadło pod względem środków na ochronę zdrowia z 5 na 12 miejsce, powołanie państwowego koncernu stoczniowego.
- Musimy odbudować nasz przemysł stoczniowy, tak jak miało to miejsce po wojnie – przekonywał Śniadek.


Zdaniem opozycji strategia jest dobrym dokumentem „dla administratora” nie zaś gospodarza województwa jakim powinien być samorząd.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież