Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rekordowa inscenizacja obrony Twierdzy Wisłoujście - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 05 maja 2012 16:18

Rekord frekwencji - około 8 tys. widzów - padł podczas drugiej edycji Bitwy Morskiej, plenerowej imprezy, która jako Obrona Twierdzy Wisłoujście odbyła się w sobotę 5 maja.


GALERIAW zeszłym roku uczestniczyło w niej około 5000 widzów, zatem teraz było o 3000 osób więcej. Większość robiła pamiątkowe filmy i zdjęcia. Tym razem dopisała słoneczna pogoda i swoje zrobiły media, wcześniej informujące o możliwości obejrzenia historycznej inscenizacji bitwy morskiej na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście.


altTrwała ona półtorej godziny z udziałem około dwustu rekonstruktorów, kilkudziesięciu armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Wisłoujścia oraz pokładach trzech okrętów. Zamiast jak poprzednio dwóch galeonów pojawiły się trzy - dwa atakujące "Czarna Perła" i "Lew" oraz jeden broniący "Dragon". On, mając aż 45 metrów długości i 9 metrów szerokości z łatwością pokonał dwie napierające jednostki. I tym razem nie udało się Brytyjczykom zrabować skarbu Napoleona, gdyż jego flota i obrońcy twierdzy odparli atak nieprzyjaciela.


Całość inscenizacji, pełnej głośnych wystrzałów i fajerwerków, wsparł komentarzem przez rozstawione głośniki dr Andrzej Nieuważny, wybitny znawca wojskowości nowożytnej.


altWidownia, podobnie jak w zeszłym roku, znajdowała na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę. Wstęp był bezpłatny. Dla widzów zmotoryzowanych przygotowano parkingi nr P4 i P3 przy stadionie PGE Arena. Można też było dojechać tramwajem linii nr 14 do Nowego Portu. Wiele osób zdecydowało się dotrzeć rowerami co umożliwia oddana niedawno do użytku ścieżka rowerowa łącząca Śródmieście Gdańska z Wrzeszczem, Brzeźnem i Nowym Portem.


altWiele osób po zakończeniu widowiska skorzystało z bezpłatnej możliwości przepłynięcia promem Wisłoujście na drugą stronę Wisły, aby celem zwiedzenia już pieszo dotrzeć do Twierdzy Wisłoujście. Oblężenie promu było równie widowiskowe. Tłum tak bardzo napierał, że musieli interweniować funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej.

Przypomnijmy, w 2011 roku inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:
- I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
- I miejsce w kategorii "Impreza turystyczna" w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
- II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
- wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria "Imprezy i wydarzenia"


altUczestniczący w drugiej edycji imprezy dwaj dyrektorzy Adam Koperkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Henryk Paner z Muzeum Archeologicznego, rozważają możliwość zorganizowania inscenizacji Bitwy pod Oliwą, podczas której flota szwedzka przez całe lato 1627 r. blokowała Zatokę Gdańską. Bitwę można by zainscenizować pomiędzy dwoma molami w Brzeźnie i Sopocie. Takie widowisko mogło by swobodnie oglądać z plaży o wiele więcej widzów, mając doskonały przegląd sytuacji.


alt


Wła-49
fot: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież