Osiem firm prowadzi obecnie badania poszukiwawcze na terenie około 85 proc. województwa pomorskiego. Ci inwestorzy to: Eni Polska, BNK Petroleum, Marathon Oil Company, Mac Oil, PGNiG SA, San Leon Energy, Talisman Energy Polska i Lane Energy z większościowym udziałem ConnocoPhillips.
Jak poinformowała nas pełnomocnik marszałka województwa ds. gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter, łącznie otrzymali oni 23 koncesje. Na każdej z nich zostało zaplanowanych do wykonania po ok. trzy odwierty poszukiwawcze. Już zostały one wykonane m.in. w Bągarcie, Kamionce Pilichowskiej, Lewinie, Lęborku, Lubocinie, Łebieniu, Starogardzie Gdańskim, Starym Mieście i Warblinie. Przepływ gazu stwierdzono w odwiercie Lubocino-1 na koncesji PGNiG oraz w kilku innych odwiertach.
Do prac badawczo poszukiwawczych nie przystąpiła jeszcze włoska firma Mac Oil. W ocenie Klawiter w najbliższych latach w naszym regionie można się spodziewać realizacji ok. 70 odwiertów poszukiwawczych. BNK Polska planuje w przyszłym roku po jednym odwiercie na koncesjach Saponis i Indiana Investments. Pozostali koncesjonariusze prowadzą m.in. wstępne badania w celu wyznaczenia miejsc na odwierty.
W skali kraju, jak informuje Ministerstwo Środowiska, do połowy października 2012 roku, wykonano 31 otworów poszukiwawczych gazu z łupków. W trakcie wiercenia jest kolejnych siedem otworów poszukiwawczych, a do 2021 r. planowane jest wykonanie 309.
W związku z pracami poszukiwawczymi gazu z łupków w woj. pomorskim doszło już do kilkunastu sporów. Marszałek województwa Mieczysław Struk uważa, że te nieporozumienia wynikają bądź z niewiedzy mieszkańców z czym wiąże się poszukiwanie gazu łupkowego, bądź z niewłaściwego zachowania się przedstawicieli właścicieli koncesji.
Przepływ gazu stwierdzono w odwiercie Lubocino-1 na koncesji PGNiG
Mieszkańcy m.in. gmin Karsin, Przywidz, Stężyca czy Sulęczyno najbardziej obawiają się negatywnego wpływu na środowisko i krajobraz badań sejsmicznych odwiertu czy szczelinowania hydraulicznego. Lokalne społeczności mają też duże obawy co do możliwości prowadzenia dotychczasowej działalności rolniczej i turystycznej. Ich zdaniem prace poszukiwawcze wpływają na obniżkę cen ich nieruchomości, a to niedawno opisywaliśmy na naszych łamach na przykładzie Przywidza.
Pełnomocnik marszałka pomorskiego ds. gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter zapewniła, że władzom regionu bardzo zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarczym i turystycznym regionu, przy jednoczesnym poszanowaniu pomorskiej przyrody oraz zdrowia i własności mieszkańców.
W pomorskim jest już prowadzona akcja informacyjna wśród mieszkańców gmin, w których prowadzi się lub są planowane poszukiwania gazu z łupków. Przygotowane zostały publikacje o prowadzonych poszukiwaniach i ich skutkach. Planowane jest rozpoczęcie kampanii dialogowej.
Szacunki złóż gazu z łupków możliwe do eksploatacji w Polsce wahają się od 1,5 bln m3 do ponad 5,3 bln m3. Przy zużyciu gazu w Polsce w ilości około 14,5 mld m3 gazu rocznie, tego łupkowego wystarczy na około 35-65 lat.
Przypomnijmy, o czym już pisaliśmy, że gaz z łupków wydobywa się metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego. Pod dużym ciśnieniem pompuje się pod powierzchnię ziemi dużą ilość wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozkruszyć podziemne skały i uwolnić gaz.
Przewiduje się, że gaz z łupków z odwiertu poszukiwawczego na skalę przemysłową będzie mógł być wydobywany dopiero za co najmniej 5 lat.
Wła-49
- 15/11/2012 19:16 - Spór wokół „Nowej Zaspy”
- 15/11/2012 19:01 - 11 listopada Adamowicz zapomniał o Piłsudskim
- 14/11/2012 21:27 - OPZZ protestował przeciwko trudnej sytuacji ekonomicznej
- 14/11/2012 21:19 - Gutkowski płynie nie ryzykując
- 14/11/2012 14:54 - Komunikacja przy okazji meczu Polska - Urugwaj
- 13/11/2012 11:30 - Wspólne kierunki rozwoju metropolitalnego
- 12/11/2012 19:19 - Sensacyjne znalezisko w Dworze Artusa
- 11/11/2012 12:25 - DNA w krysztale i testy wykrywające patologie zwycięzyły w konkursie Darboven
- 10/11/2012 14:11 - Gutkowski i Energa ruszyli w rejs dookoła świata
- 10/11/2012 13:47 - Słoweńska kładka połączy centrum Gdańska z wyspą Ołowianka