Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

15 lipca podwyżka cen gazu - UOKiK wszczyna postępowanie ws. PGNiG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2011 11:43
Od przyszłego piątku w górę o 5,4 do 7,3 procent pójdą ceny gazu. Podwyżki najbardziej dotkną tych, którzy gazu używają do ogrzewania mieszkań. Niemal równocześnie w sprawie PGNiG – niemal monopolisty na polskim rynku gazowym, postępowanie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podwyżki zapowiada od dawna. W ubiegłym tygodniu plany firmy zyskały akceptację Urzędu Regulacji Energetyki, w życie wejdą od piątku 15 lipca.
- Aktualnie obowiązująca taryfa kalkulowana była przy cenie baryłki ropy na poziomie ok. 80 USD, natomiast obecnie utrzymuje się ona na poziomie ponad 110 USD – tłumaczy podwyżki Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa spółki. - Jednocześnie PGNiG SA musi zachować zdolność kontynuowanie kosztownego programu poszukiwania nowych złóż gazu, w tym także łupkowego, co przełoży się na stabilizację cen w kolejnych latach – dodaje.

Podwyżki dotkną wszystkich użytkowników gazu. Stosujący go jedynie do przygotowywania posiłków (taryfa W-1) zapłacą o 5,4 procenta więcej, odbiorcy stosujący gaz do przygotowywania posiłków i podgrzewania wody (W-2) o 6,3 proc. Najwięcej zapłacą jednak ogrzewający swe mieszkania gazem. Ich rachunki wzrosną średnio o 7,3 procenta miesięcznie.


Postępowanie w sprawie nadużywania pozycji monopolisty przez PGNiG, choć nie dotyczące lipcowych podwyżek wszczął właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Przedstawiciele Urzędu tłumaczą, że decyzja wynika z pozycji spółki na rynku (PGNiG posiada 98 procent udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) i utrudniania kontrahentom rozwiązywania umowy.


- W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku – pisze UOKiK w uzasadnieniu wszczęcia postępowania. - Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów.

Choć decyzja UOKiK nie wpłynie na podwyżki dla detalicznych odbiorców. Może okazać się dla spółki naprawdę dotkliwa. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu miesięcy Urząd stwierdzi, że firma dopuszcza się praktyk monopolistycznych może nałożyć na nią karę nawet do 10 procent przychodu z poprzedniego roku.

- PGNiG SA stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych – odpowiada na zarzuty Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. Nie chce jednak komentować decyzji Prezesa UOKiK o wszczęciu postępowania przed oficjalną odpowiedzią spółki na pismo Prezesa Urzędu. PGNiG ma na tę odpowiedź czas do 19 lipca.

 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że w dniu 5 lipca 2011 roku wpłynęło do Spółki pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka odpowie na pismo w ciągu 14 dni. Do tego momentu Spółka nie komentuje decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej wszczęcia postępowania.Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. [sxc.hu, getwired]

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież