Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

15 lipca podwyżka cen gazu - UOKiK wszczyna postępowanie ws. PGNiG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2011 11:43
Od przyszłego piątku w górę o 5,4 do 7,3 procent pójdą ceny gazu. Podwyżki najbardziej dotkną tych, którzy gazu używają do ogrzewania mieszkań. Niemal równocześnie w sprawie PGNiG – niemal monopolisty na polskim rynku gazowym, postępowanie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podwyżki zapowiada od dawna. W ubiegłym tygodniu plany firmy zyskały akceptację Urzędu Regulacji Energetyki, w życie wejdą od piątku 15 lipca.
- Aktualnie obowiązująca taryfa kalkulowana była przy cenie baryłki ropy na poziomie ok. 80 USD, natomiast obecnie utrzymuje się ona na poziomie ponad 110 USD – tłumaczy podwyżki Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa spółki. - Jednocześnie PGNiG SA musi zachować zdolność kontynuowanie kosztownego programu poszukiwania nowych złóż gazu, w tym także łupkowego, co przełoży się na stabilizację cen w kolejnych latach – dodaje.

Podwyżki dotkną wszystkich użytkowników gazu. Stosujący go jedynie do przygotowywania posiłków (taryfa W-1) zapłacą o 5,4 procenta więcej, odbiorcy stosujący gaz do przygotowywania posiłków i podgrzewania wody (W-2) o 6,3 proc. Najwięcej zapłacą jednak ogrzewający swe mieszkania gazem. Ich rachunki wzrosną średnio o 7,3 procenta miesięcznie.


Postępowanie w sprawie nadużywania pozycji monopolisty przez PGNiG, choć nie dotyczące lipcowych podwyżek wszczął właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Przedstawiciele Urzędu tłumaczą, że decyzja wynika z pozycji spółki na rynku (PGNiG posiada 98 procent udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) i utrudniania kontrahentom rozwiązywania umowy.


- W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku – pisze UOKiK w uzasadnieniu wszczęcia postępowania. - Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów.

Choć decyzja UOKiK nie wpłynie na podwyżki dla detalicznych odbiorców. Może okazać się dla spółki naprawdę dotkliwa. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu miesięcy Urząd stwierdzi, że firma dopuszcza się praktyk monopolistycznych może nałożyć na nią karę nawet do 10 procent przychodu z poprzedniego roku.

- PGNiG SA stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych – odpowiada na zarzuty Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. Nie chce jednak komentować decyzji Prezesa UOKiK o wszczęciu postępowania przed oficjalną odpowiedzią spółki na pismo Prezesa Urzędu. PGNiG ma na tę odpowiedź czas do 19 lipca.

 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że w dniu 5 lipca 2011 roku wpłynęło do Spółki pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka odpowie na pismo w ciągu 14 dni. Do tego momentu Spółka nie komentuje decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej wszczęcia postępowania.Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. [sxc.hu, getwired]

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież