- Leczenie substytucyjne ruszy w połowie roku – zapewniali w lutym urzędnicy. Nie ruszyło. Kolejne opóźnienie w otwarciu programu wynika z wydłużających się procedur – przekazywania ziemi i środków finansowych z jednej jednostki samorządowej do drugiej.
Były minister zdrowia Marek Balicki spotkał się dziś w tej sprawie z Ewą Kamińską, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej.
- Jestem zadowolony z tej rozmowy - komentował Balicki. - Zostałem zapewniony w oparciu o fakty, że program metadonowy ruszy w Gdańsku przed końcem roku. To paradoks, że w czasie polskiej prezydencji w Unii, kiedy w Trójmieście obradują ministrowie zdrowia UE, w całym województwie pomorskim nie działa terapia substytucyjna. Chyba dobrze, że ministrowie tego nie wiedzieli - dodał.
- Chciałbym, żeby remont odbywał się obok, a my ruszylibyśmy z terapią zaraz po przekazaniu budynku - deklarował Jacek Sękiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Gdańsku. Sękiewicz podkreślał, że do rozpoczęcia leczenia potrzebuje nowego kontraktu NFZ, prac adaptacyjnych, które, jego zdaniem, dla pierwszych niezbędnych pomieszczeń mogłyby potrwać 2-3 tygodnie, a także na przykład dostępu do internetu.
Jak się okazuje, wciąż nie udało się jednak dopełnić niezbędnych formalności.
W listopadzie ubiegłego roku, konkurs ogłoszony przez pomorski oddział NFZ wygrał kierowany przez Sękiewicza Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. Jeszcze w lutym 2011 r. start programu metadonowego w budynku po pogotowiu ratunkowym na Srebrzysku w Gdańsku zapowiadano na czerwiec bieżącego roku.
Sejmik wojewódzki obiecał przekazać 500 tysięcy złotych na przygotowanie placówki. Według deklaracji Sękiewicza program ruszyć ma w listopadzie br.
- Czekamy i mamy nadzieję, że to już ostatni raz, kiedy start programu jest przekładany – komentuje Katarzyna Fidos z trójmiejskiej Krytyki Politycznej od lat domagającej się wprowadzenia w Gdańsku terapii substytucyjnej. - Pamiętajmy, że to nie procedura otwierania nowej galerii handlowej, tu chodzi o zdrowie i życie ludzkie. Tutaj każdy miesiąc zwłoki ma poważne konsekwencje – dodaje.
O problemach z wdrożeniem w gdańsku terapii substytucyjnej pisaliśmy wcześniej tutaj:
http://www.wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-aktualnosci/czy-metadon-wreszcie-trafi-do-gdanska
i tutaj:
http://www.wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-aktualnosci/wladze-metadon-w-gdansku-wreszcie-ruszy
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. debata "Długo, drogo, nieskutecznie– leczenie uzależnień narkotykowych w Polsce” w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, Maria Klaman
Inne artykuły związane z:
- 08/07/2011 18:53 - Czysty Las, Czyste „Płuca Oliwy”
- 08/07/2011 12:28 - Strona NoNBN zhakowana przez muzułmańskich radykałów
- 08/07/2011 11:40 - Nocny tramwaj wraca do Gdańska
- 08/07/2011 10:51 - Gałęzewski: zostałem ukarany za dopominanie się o prawdę w życiu publicznym.
- 08/07/2011 10:46 - Solidarność: Płaca minimalna w Polsce to katastrofa. Zbieramy podpisy pod projektem jej podniesienia
- 08/07/2011 07:39 - Od niedzieli remont Węzła Kliniczna. Zobacz zmiany w komunikacji
- 07/07/2011 15:23 - Sprawa Ceynowy: rejestracja to nie współpraca
- 07/07/2011 13:08 - Posłowie PiS kontra TIR-y
- 07/07/2011 12:29 - Andrzej Ceynowa – czy wróci proces o współpracę z SB? Dzisiaj poznamy decyzję Sądu Apelacyjnego
- 07/07/2011 11:43 - 15 lipca podwyżka cen gazu - UOKiK wszczyna postępowanie ws. PGNiG