Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 lutego rusza głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 lutego 2014 19:30

W poniedziałek, 3 lutego, podsumowano zagadnienia związane z Budżetem Obywatelskim 2014, aby przygotować mieszkańców do prawidłowego głosowania, przewidzianego od 10 do 23 lutego. Informacja o wybranych projektach zostanie podana 25 lutego, zaś na wcielenie ich w życie pozostało 9 miesięcy. - Realizacja zadania należy do miasta. Z uwagi na określony czas, żaden dzień zwłoki nie wchodzi w grę - poinformował Piotr Kowalczuk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.Przyjmowanie i selekcja wniosków dotyczących wykorzystania 9 mln zł została zakończona. Łącznie przyjęto 417 propozycji, z czego 308 wpisano do Bazy Projektów, a 4 zostały wycofane przez wnioskodawców (głównie z powodu łączenia projektów). Pozostałe 105 nie spełniało wymogów formalnych.

- Dotyczyły one głównie zagospodarowania podwórka. Jednak jest to po stronie spółdzielni mieszkaniowych i nie spełnia kryterium publicznego działania - tłumaczył Kowalczuk.

Kwota potrzebna na zrealizowanie wszystkich zadań zgłoszonych do pilotażowego Budżetu Obywatelskiego 2014 to prawie 90 mln zł, czyli 10 razy więcej niż wynika z rezerwy budżetowej.

Najwięcej wniosków złożył Okręg II (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice) - 94, zaś najmniej  Okręg V (Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe) – 46.

Średnia wieku wnioskodawcy to 45 lat, a remis odnotowano weryfikując wnioski złożone do Bazy Projektów z uwagi na płeć - kobiety i mężczyźni zgłosili po 154 projekty.

Z każdego Okręgu zostaną wybrane minimum 3 zadania (po 500 tys zł), a o wynikach zostaniemy poinformowani 25 lutego, czyli dwa dni po zamknięciu głosowania.

- Musimy to wydrukować i podpisać - poinformował pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.

Jeżeli projekty uzyskają równą liczbę głosów to odbędzie się dodatkowe głosowanie.

- Na każdy okręg przeznaczono po 1,5 mln zł, jednak nie można być pewnym co do projektów pochodzących z konkretnej dzielnicy. Nie wiemy jak to głosowanie się rozłoży - odpowiedział Kowalczuk na pytanie odnośnie gwarancji zrealizowania zadania w każdym z VI okręgów.


alt


Wynik konsultacji otrzyma prezydent Paweł Adamowicz, który przedstawi go podczas sesji Rady Miasta (27 lutego). W marcu nastąpi ewaluacja projektów i wtedy okaże się, gdzie należy dokonać zmian, a co się udało.

Władze zadbały również o zapewnienie maksymalnej przepustowości łącza, z uwagi na przewidywane obciążenia w dwóch pierwszych i ostatnich dniach głosowania, chcąc tym samym uniknąć ewentualnego zawieszenia systemu wynikającego z obciążenia. Spełniono również warunki formalne dotyczące bezpieczeństwa (ochrona danych osobowych).

Pierwszy Budżet Obywatelski okazał się swoistego rodzaju sprawdzianem, który pozwoli na ulepszenie działań i rozwinięcie formuły w następnych latach, a bynajmniej do września br. - czyli  planowanego terminu składania wniosków na rok 2015.

- Myśląc o rekomendacjach do budżetu obywatelskiego na kolejny rok, należy rozpocząć prace w wakacje, aby we wrześniu poznać konkretne projekty, które miałyby podlegać głosowaniu w roku 2015. Jeżeli wszystko pójdzie w tym kierunku i wysoka rada przyjmie uchwałę to te rekomendacje powinny zostać jak najszybciej przedstawione - powiedział Piotr Kowalczuk.

Projekty są realizowane z tegorocznych środków i powinny zostać wprowadzone do końca roku, a właściwie w ciągu 9 miesięcy.

Najwięcej propozycji odnosiło się do sportu i rekreacji, a w tym utworzenia siłowni na powietrzu.

Przypomnijmy, że uprawnieni do wzięcia udziału w głosowaniu są mieszkańcy Gdańska (zameldowani na pobyt stały lub czasowy lub wpisani do gdańskiego rejestru wyborców), którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (4 listopada 2013 r.) ukończyli 16 lat. Łącznie 375 075 osób.

W dniu rozpoczęcia głosowania na stronie www.gdansk.pl zostanie umieszczona specjalny baner, który bezpośrednio przekieruje nas na stronę wyboru. Należy pamiętać o numerze PESEL, gdyż na jego podstawie będziemy weryfikowani (szczególnie niepełnoletni mieszkańcy, nieposiadający dowodów osobistych). Apeluje się również o założenie konta e- mail ludziom starszym, aby mogli zagłosować bez wychodzenia z domu.

Jednorazowo możemy zaznaczyć 5 projektów. Warto się zastanowić, gdyż nie ma możliwości dopełnienia odpowiedzi. Jeżeli oddamy głos przez internet i będziemy chcieli zalogować się ponownie - system odrzuci nasz login (uznając za nieaktualny).

Żaneta Stasiowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież