U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 lutego rusza głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 lutego 2014 19:30

W poniedziałek, 3 lutego, podsumowano zagadnienia związane z Budżetem Obywatelskim 2014, aby przygotować mieszkańców do prawidłowego głosowania, przewidzianego od 10 do 23 lutego. Informacja o wybranych projektach zostanie podana 25 lutego, zaś na wcielenie ich w życie pozostało 9 miesięcy. - Realizacja zadania należy do miasta. Z uwagi na określony czas, żaden dzień zwłoki nie wchodzi w grę - poinformował Piotr Kowalczuk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.Przyjmowanie i selekcja wniosków dotyczących wykorzystania 9 mln zł została zakończona. Łącznie przyjęto 417 propozycji, z czego 308 wpisano do Bazy Projektów, a 4 zostały wycofane przez wnioskodawców (głównie z powodu łączenia projektów). Pozostałe 105 nie spełniało wymogów formalnych.

- Dotyczyły one głównie zagospodarowania podwórka. Jednak jest to po stronie spółdzielni mieszkaniowych i nie spełnia kryterium publicznego działania - tłumaczył Kowalczuk.

Kwota potrzebna na zrealizowanie wszystkich zadań zgłoszonych do pilotażowego Budżetu Obywatelskiego 2014 to prawie 90 mln zł, czyli 10 razy więcej niż wynika z rezerwy budżetowej.

Najwięcej wniosków złożył Okręg II (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice) - 94, zaś najmniej  Okręg V (Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe) – 46.

Średnia wieku wnioskodawcy to 45 lat, a remis odnotowano weryfikując wnioski złożone do Bazy Projektów z uwagi na płeć - kobiety i mężczyźni zgłosili po 154 projekty.

Z każdego Okręgu zostaną wybrane minimum 3 zadania (po 500 tys zł), a o wynikach zostaniemy poinformowani 25 lutego, czyli dwa dni po zamknięciu głosowania.

- Musimy to wydrukować i podpisać - poinformował pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.

Jeżeli projekty uzyskają równą liczbę głosów to odbędzie się dodatkowe głosowanie.

- Na każdy okręg przeznaczono po 1,5 mln zł, jednak nie można być pewnym co do projektów pochodzących z konkretnej dzielnicy. Nie wiemy jak to głosowanie się rozłoży - odpowiedział Kowalczuk na pytanie odnośnie gwarancji zrealizowania zadania w każdym z VI okręgów.


alt


Wynik konsultacji otrzyma prezydent Paweł Adamowicz, który przedstawi go podczas sesji Rady Miasta (27 lutego). W marcu nastąpi ewaluacja projektów i wtedy okaże się, gdzie należy dokonać zmian, a co się udało.

Władze zadbały również o zapewnienie maksymalnej przepustowości łącza, z uwagi na przewidywane obciążenia w dwóch pierwszych i ostatnich dniach głosowania, chcąc tym samym uniknąć ewentualnego zawieszenia systemu wynikającego z obciążenia. Spełniono również warunki formalne dotyczące bezpieczeństwa (ochrona danych osobowych).

Pierwszy Budżet Obywatelski okazał się swoistego rodzaju sprawdzianem, który pozwoli na ulepszenie działań i rozwinięcie formuły w następnych latach, a bynajmniej do września br. - czyli  planowanego terminu składania wniosków na rok 2015.

- Myśląc o rekomendacjach do budżetu obywatelskiego na kolejny rok, należy rozpocząć prace w wakacje, aby we wrześniu poznać konkretne projekty, które miałyby podlegać głosowaniu w roku 2015. Jeżeli wszystko pójdzie w tym kierunku i wysoka rada przyjmie uchwałę to te rekomendacje powinny zostać jak najszybciej przedstawione - powiedział Piotr Kowalczuk.

Projekty są realizowane z tegorocznych środków i powinny zostać wprowadzone do końca roku, a właściwie w ciągu 9 miesięcy.

Najwięcej propozycji odnosiło się do sportu i rekreacji, a w tym utworzenia siłowni na powietrzu.

Przypomnijmy, że uprawnieni do wzięcia udziału w głosowaniu są mieszkańcy Gdańska (zameldowani na pobyt stały lub czasowy lub wpisani do gdańskiego rejestru wyborców), którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (4 listopada 2013 r.) ukończyli 16 lat. Łącznie 375 075 osób.

W dniu rozpoczęcia głosowania na stronie www.gdansk.pl zostanie umieszczona specjalny baner, który bezpośrednio przekieruje nas na stronę wyboru. Należy pamiętać o numerze PESEL, gdyż na jego podstawie będziemy weryfikowani (szczególnie niepełnoletni mieszkańcy, nieposiadający dowodów osobistych). Apeluje się również o założenie konta e- mail ludziom starszym, aby mogli zagłosować bez wychodzenia z domu.

Jednorazowo możemy zaznaczyć 5 projektów. Warto się zastanowić, gdyż nie ma możliwości dopełnienia odpowiedzi. Jeżeli oddamy głos przez internet i będziemy chcieli zalogować się ponownie - system odrzuci nasz login (uznając za nieaktualny).

Żaneta Stasiowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież