"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

1 kwietnia rusza program „Rodzina 500 plus”

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 marca 2016 20:52

1 kwietnia rozpoczyna się program „Rodzina 500 plus”. Opiekunowie będą mogli uzyskać kwotę 500 zł wolnych od podatku na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin o małym dochodzie – także na pierwsze dziecko. Na terenie kraju świadczenie ma uzyskać około 2,7 mln rodzin. W województwie pomorskim szacuje się, że świadczeniem „Rodzina 500 plus” objętych zostanie około 245 tys. dzieci, zaś w mieście Gdańsku około 40 tys. dzieci.Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin, którego celem jest comiesięczne wypłacanie rodzicowi lub opiekunowi prawnemu dziecka nieopodatkowanej kwoty na drugie i każde następne dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto na osobę w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne) dostaną także 500 zł na pierwsze dziecko. W ramach programu kwotę 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze o charakterze rodzinnym. Program będzie dużym wsparciem dla rodzin, gdyż w przyszłych latach opiekun będzie mógł otrzymać nawet 6 000 zł rocznie na jedno dziecko. We wstępie do „Podręcznika dla samorządów”, opublikowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który ma pełnić funkcje instruktażowe dla samorządów jeżeli chodzi o program „Rodzina 500 plus”, zawarto wypowiedź Elżbiety Rafalskiej – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która przedstawia zalety programu:
„Program „Rodzina 500 plus” to pierwsze tak szerokie i uniwersalne wsparcie dla polskich rodzin. Celem programu jest pomoc w wychowywaniu dzieci, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju. Według prognoz w ciągu 10 lat dzięki programowi będziemy mieli 278 tys. dodatkowych urodzeń. Wiele rodzin nie podejmuje decyzji o kolejnym dziecku ze względu na swoją sytuację materialną. 500 zł miesięcznie na dziecko to realne wsparcie, które trwać będzie do ukończenia przez dziecko 18 lat”.


Świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” nie będzie wliczane w dochód rodziny, gdy ta będzie ubiegała się o inne formy wsparcia np. świadczenia z pomocy społecznej. Wniosek o przyznanie prawa do pobierania świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus” będzie można złożyć przez Internet (przez portale empatia.mrpips.gov.pl i www.zus.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną), Pocztę Polską lub w urzędach gmin. Pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto wskazane przez opiekuna dziecka lub wydane opiekunowi gotówką. Jeżeli opiekun będzie starał się o przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, gmina zmuszona będzie do zweryfikowania dochodu rodziny. Program startuje już 1 kwietnia tego roku i właśnie od tego dnia będzie można składać wnioski w tej sprawie. Pod koniec lutego Pomorski Urząd Wojewódzki uruchomił 3 infolinie, gdzie w godzinach 9:00-14:00, będzie można uzyskać informacje na temat programu „Rodzina 500 plus”.


altTak duże przedsięwzięcie to wyzwanie dla władz miast i samorządów.
– To duże wyzwanie dla samorządu. Skala zadania wynikającego z programu wymusza zatrudnienie przez jednostki realizujące ustawę nowych pracowników. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi nabór pracowników do realizacji świadczeń we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. W marcu planowane jest szkolenie dla nowozatrudnionych z zakresu prawa administracyjnego i rodzinnego, a także ochrony danych osobowych, obsługi systemów informatycznych i pracy z klientem. Nowi pracownicy otrzymają również wsparcie pracowników doświadczonych w realizacji świadczeń rodzinnych. Ponadto Miasto organizuje dodatkowe punkty obsługi, w których gdańszczanie będą mogli składać wnioski o świadczenie wychowawcze. Mam nadzieję, że podjęte działania przełożą się bezpośrednio na płynność w  ustalaniu i wypłacaniu świadczeń wychowawczych w ustawowych terminach – wyjaśnił naszej redakcji Paweł Adamowicz, Prezydent miasta Gdańska.
– Obecnie gminy pracują nad całościowym rozpracowaniem logistycznym przedsięwzięcia, uwzględniając potrzeby kadrowe, zaplecze biurowe, niezbędne wyposażenie w sprzęt  i urządzenia biurowe. Trwa również analizowanie danych statystycznych dotyczących mieszkańców i danych będących w posiadaniu Ośrodków Pomocy Społecznej. Szacowana jest ilość wniosków, jaka może zostać złożona w pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy – odpowiedziała Katarzyna Stanulewicz, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.


Szacuje się, że ze świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus” skorzysta około 2,7 mln rodzin w Polsce, a 500 zł przysługiwać będzie około 3,7 mln dzieci. W województwie pomorskim, jak podano na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pieniądze trafią do około 245 tys. dzieci.
– Dwudziestego czwartego lutego Wojewoda przekazał gminom środki finansowe na wdrożenie Programu, którego koszt wyniósł 5 milionów 996 tysięcy złotych. Środki na wypłacanie świadczenia wychowawczego rodzicom lub opiekunom dzieci będą przekazywane gminom przez Wojewodę co miesiąc, począwszy od drugiej połowy kwietnia bieżącego roku – poinformowała naszą redakcję Katarzyna Stanulewicz.
Jeżeli chodzi o miasto Gdańsk szacowana ilość dzieci, które skorzystają z programu „Rodzina 500 plus”, wyniesie około 40 tys.
– Dokonaliśmy wstępnych obliczeń liczby dzieci, które mogłyby otrzymać te świadczenia. Szacuje się, że w Gdańsku skorzysta z nich ponad 40 tysięcy dzieci, czyli około 18-20 tysięcy rodzin. Z zapisu projektowanej ustawy wynika, że w 2016 roku świadczenie będzie wypłacane przez okres 9 miesięcy, od kwietnia do grudnia 2016 roku. Obecnie trudno stwierdzić czy pula dedykowanych środków będzie wystarczająca. Nie jest znana faktyczna liczba dzieci, którym zostanie wypłacone świadczenie. Szacunki miast opierają się na danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego z lat ubiegłych. Mogą różnić się od danych rzeczywistych. Wysokość dotacji dla samorządu będzie przysługiwać w zależności od wartości wypłaconych świadczeń, a nie od prognozowanej skali – odpowiedział naszej redakcji Prezydent Paweł Adamowicz.
Prezydent Adamowicz zaznaczył również, że program „Rodzina 500 plus” będzie wsparciem dla gdańskich rodzin, co finalnie może pozytywnie wpłynąć także na rozwój miasta:
– Program „Rodzina 500 plus” jest formą wsparcia gdańszczan. Mam nadzieję, że dodatkowe środki finansowe wpłyną na podwyższenie jakości życia rodzin gdańskich, a także przełożą się na rozwój Gdańska – powiedział Prezydent Adamowicz.
Z programem „Rodzina 500 plus” wiążą się jednak pewne zagrożenia, o których opowiedziała naszej redakcji Beata Dunajewska, Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska:
– Ja mam takie troszeczkę mieszane uczucia jeżeli chodzi o program „Rodzina 500 plus”, bo mam wrażenie, że nie została dokonana taka prawdziwa diagnoza społeczna. Nie wykluczam, że świadczenie „500 plus” w takich środowiskach, gdzie jest duża bieda, duża liczba dzieci w rodzinie, gdzie jest bezrobocie, rzeczywiście może poprawić sytuację rodzinną, natomiast brak kryterium dochodowego powoduje, że te pieniądze trafią również do osób, które powiedzmy – są bogate. A takie apelowanie o to, żeby te osoby tych pieniędzy nie brały nie ma racji bytu. Jak coś się należy to ludzie po prostu po to sięgają – to jest oczywiste i nawet nie należy mówić, że to jest złe. Jest 500 zł na dziecko, należy mi się, więc biorę, niezależnie od dochodu, dlatego ja tutaj bym takie kryterium dochodowe na pewno widziała – powiedziała Beata Dunajewska.
Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska dostrzega również zagrożenie w możliwości wydania otrzymanych na dziecko pieniędzy na niewłaściwe cele, niezwiązane stricte z dzieckiem:
– Ja bym chciała widzieć, żeby te pieniądze były jednak inwestowane w rozwój rodziny, rozwój dziecka, w jego edukację. Rozumiem, że są takie potrzeby, żeby na przykład kupić nowy samochód, ale te pieniądze powinny być de facto, moim zdaniem, inwestowane w rozwój dziecka albo w rozwój rodziny. W niektórych środowiskach program „Rodzina 500 plus” jest bardzo potrzebny i bardzo się cieszę, bo znam takie osoby, które już sobie myślą, że będą w stanie zafundować dziecku na przykład lekcje angielskiego, wysłać dziecko na obóz językowy, wydać te pieniądze na coś takiego, co rzeczywiście spowoduje, że dzieci będą szły do przodu i będą miały większe szanse później, w przyszłości – czy to na studiach, czy to w życiu zawodowym, bo już ten kapitał sobie zgromadzą, właśnie dzięki tej kwocie, natomiast boję się, że w niektórych środowiskach te pieniądze zostaną roztrwonione – odpowiedziała Beata Dunajewska.


Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia obawia się również, że świadczenie „Rodzina 500 plus” może negatywnie wpłynąć na aktywność zawodową kobiet:
– Boję się, że niektóre kobiety w ogóle będą nieaktywne zawodowo, nie będą chciały wracać do pracy, a dla mnie to jest minus. Nie żyję w środowisku, w którym uważa się, że kobieta powinna siedzieć w domu i nie pracować. Z jednej strony oczywiście niektóre środowiska mówią, że cudownie, że kobiety zajmą się dziećmi, ale moim zdaniem można pogodzić jedno i drugie – być dobrą matką, wychowywać dzieci i jednocześnie być osobą aktywną zawodowo. Uważam, że właśnie aktywna kobieta radzi sobie ze wszystkim i z domem, i z wychowaniem dzieci, i z pracą zawodową. Żyjemy w XXI wieku, takie są realia i takie powinny być kierunki i tendencje – powiedziała Beata Dunajewska.


O tym, czy program „Rodzina 500 plus” zda egzamin dowiemy się wkrótce.


Źródło: „Informator Rodzina 500 +” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież