W najbliższy poniedziałek 15 sierpnia odbędzie się XXII Maraton „Solidarności”, którego trasa zaczyna się w Gdyni przy Pomniku Ofiar Grudnia ’70, natomiast kończy się w Gdańsku na Długim Targu. Start honorowy odbędzie się pod gdyńskim pomnikiem o 9:00, natomiast po złożeniu kwiatów, o 9:30, odbędzie się start ostry z Alei Marszałka Piłsudskiego. Trasa maratonu przebiega przez ulice Trójmiasta i ma standardową długość biegu maratońskiego, czyli 42 km 195 m. Sponsorem tytularnym wydarzenia została, po czterech latach przerwy, Grupa Energa.
W związku z nadchodzącym Energa Maratonem „Solidarności” w siedzibie NSZZ „Solidarność”, przy ulicy Wały Piastowskie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły biegu. Obecni na niej byli m.in. Tadeusz Majchrowicz – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Zimny – długodystansowiec, medalista olimpijski i dyrektor Maratonu „Solidarności”, Małgorzata Leśniewicz – kierownik organizacyjny biegu, Jarosław Kłodziński – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miasta Gdyni, Andrzej Cechman i Piotr Słodowicz – wielokrotni uczestnicy maratonów.
Trasa maratonu przebiegać będzie w Gdyni ulicami: Aleją Marszałka Piłsudskiego, Świętojańską, Skwerem Kościuszki, Jana Pawła II. Przy Darze Pomorza nastąpi nawrót, a zawodnicy pobiegną tą samą trasą i wbiegną w Aleję Zwycięstwa. W Sopocie maratończycy przemierzą Aleję Niepodległości. Najdłuższy odcinek trasy znajduje się w Gdańsku, tu zawodnicy pobiegną ulicami: Aleją Grunwaldzką (lewy pas), Hallera (prawa jezdnia lewy pas), Czarny Dwór (kontra; lewa strona), Dąbrowszczaków, Kołobrzeską, Chłopską, Pomorską, Kapliczną, Piastowską, ponownie Dąbrowszczaków, Czarny Dwór i Hallera, Kliniczną, Jana z Kolna, Nową Wałową, Doki (II brama Stoczni Gdańskiej), Łagiewniki, Gnilną, Rajską, Wielkie Młyny, Pańską, Węglarską, Tkacką i Długą. Meta znajdować się będzie na Długim Targu. Organizatorzy przewidują, że czołówka maratonu finiszować będzie ok. godz. 11:15.
– Zgłoszonych zawodników do maratonu jest 900, w tym 136 kobiet i 100 zawodników, którzy są członkami „Solidarności”. Bieg odbywa się już od lat osiemdziesiątych. Razem z Małgorzatą Leśniewicz wspólnie ciągniemy ten wózek. Wcześniej organizowaliśmy cztery półmaratony z Gdańska do Gdyni, natomiast od 1995 roku organizujemy pełny maraton – powiedział Kazimierz Zimny, medalista olimpijski i dyrektor Maratonu „Solidarności”. – Co do ilości startujących, jest ona dość duża, biorąc pod uwagę, że jest to okres wakacji, 15 sierpnia, a maratończycy lubią biegać wiosną i jesienią.
Do tegorocznego maratonu zgłosili się biegacze z ponad 30 krajów m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Mołdawii. 15 sierpnia w biegu wezmą również udział czterej zawodnicy, którzy ukończyli już 21 maratonów: Antoni Sobolewski z Tczewa, Jan Parusiński z Gdańska, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego i Mariusz Szymański z Gdyni. Najstarszy tegoroczny uczestnik Wojciech Grochocki z Poznania urodził się w 1936 roku i już kilkakrotnie brał udział w Maratonie „Solidarności”.
Podczas Energa Maratonu „Solidarności” pojawi się także grupa pacemakerów, czyli biegaczy, którzy będą narzucali tempo innym biegaczom, by ci dotarli do mety w założonym czasie. Organizatorem tej grupy jest Piotr Słodowicz, który wielokrotnie uczestniczył w Maratonie „Solidarności”.
– Pacemakerzy to osoby, które są dosyć dobrze wytrenowane i mają za zadanie prowadzić wszystkich uczestników maratonu na poszczególne czasy. Mają zapewnić im stałe i równe tempo po to, żeby każdy z uczestników mógł poprawić swoją życiówkę albo osiągnąć założony limit. Te czasy to 3 godziny 30 minut, 3 godziny 45 minut, 4 godziny, 4 godziny 15 minut i 4 godziny 30 minut – powiedział Piotr Słodowicz.
Pacemakerzy będą mieli na sobie specjalne koszulki, na których z tyłu będzie widniał założony czas, w którym dobiegną oni do mety.
W maratonie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Każdy z uczestników, który ukończy maraton w czasie do 5 godzin i 30 minut otrzyma pamiątkowy medal stylizowany na znaczek pocztowy. Za czołowe miejsca przyznane zostaną nagrody pieniężne. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 sierpnia (wpisowe to 89 zł). W wyjątkowych przypadkach można będzie rejestrować się jeszcze 13 i 14 sierpnia.
XXII Energa Maraton „Solidarności” upamiętnia ofiary Grudnia ’70 oraz poległych stoczniowców, a w szczególności kurierów, którzy podczas strajków 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy strajkującymi ośrodkami.
– Jeśli chodzi o mnie to Maraton „Solidarności” jest dla mnie najważniejszym sportowym wydarzeniem w każdym roku. Teraz planuję pobiec 18 rok z rzędu, ale nie chodzi tylko o to, że ja biorę czynny udział, ale przede wszystkim jestem z Gdańska, jestem członkiem „Solidarności”, pamiętam rok ’70 wydarzenia grudniowe, pamiętam strajki w roku ’80 i ’81. Chodzi o pamięć i oddanie czci tym ofiarom, które oddały życie za wolność i solidarność oraz hołd wszystkim, którzy odważyli się przeciwstawiać ówczesnym władzom – powiedział Andrzej Cechman, wielokrotny uczestnik Maratonu „Solidarności”.
– Ten maraton organizowany jest po to, aby uczcić pamięć tych ludzi, którzy w latach, kiedy trwał w Trójmieście strajk, byli kurierami i przenosili informacje. Nie było wówczas internetu, czy smartphonów, więc ulotki i bibułę fizycznie musieli przenieść ludzie. Oczywiście ich wysiłek i trud nie poszedł na marne, bo, jak pamiętamy, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który w tym roku w sierpniu obchodzi swoje 36 urodziny. Ten maraton przypomina właśnie tamte lata – powiedział Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Dla „Solidarności”, szczególnie w sierpniu, kiedy jesteśmy już w okresie świętowania kolejnej rocznicy Porozumień Sierpniowych, to niezwykle ważne wydarzenie.
Tadeusz Majchrowicz podkreślił także, że istotne jest, iż Energa Maraton „Solidarności” odbywa się w okresie trwania Jarmarku Św. Dominika, ponieważ wówczas w Gdańsku jest wielu turystów, którzy chętnie dopingują zawodników startujących w biegu.
– Jesteśmy zaszczyceni, że Maraton „Solidarności” odbywa się na terenie naszego miasta z tego względu, że na terenie Gdyni mieszka bardzo dużo osób, które czynnie funkcjonowały w czasie strajków w Trójmieście. Pamiętamy to i mamy nadzieję, że ta pamięć będzie także przekazywana młodszemu pokoleniu – powiedział Jarosław Kłodziński, przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miasta Gdyni.
Jarosław Kłodziński powiedział także, że XXII Energa Maraton „Solidarności” to fantastyczna okazja, aby zarówno uczestnicy, jak i kibice zobaczyli historyczne i piękne miejsca w Trójmieście.
Sponsorami wydarzenia są m.in. Grupa Energa, Zakład Produkcji Leków "Ziaja", Fundacja Stefczyka, Poczta Polska, SEAT Plichta, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Polpharma S.A. Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Fundacja LOTOS.
Karolina Rabiej
Inne artykuły związane z:
- 13/08/2016 18:16 - IMME odwołane - aktualizacja
- 12/08/2016 22:27 - Determinacja w końcówce dała wygraną – oceny Lechii po meczu z Koroną
- 12/08/2016 18:01 - Horror na Stadionie Energa
- 12/08/2016 09:05 - Podtrzymać passę
- 10/08/2016 17:12 - Hokeiści 16 sierpnia wyjeżdżają na lód, 4 sparingi przed sezonem
- 10/08/2016 13:15 - Siatkarz szuka klasy!
- 09/08/2016 21:19 - Gdańscy juniorzy ostatni w MDMP w Toruniu
- 09/08/2016 20:20 - Pomorzanie w Rio: awans Myszki i Białeckiej
- 09/08/2016 11:42 - Trener Dzikowski oddał się do dyspozycji zarządu
- 08/08/2016 19:37 - Pomorzanie w Rio: finał Biskupa i dobre wyścigi Myszki