Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolarski wyścig dla hobbystów i zawodowców…

altWraz z sukcesami polskich kolarzy przybywa i tak licznych już miłośników jazdy na rowerze. W trakcie zaplanowanego na 7 września wyścigu ŠKODA Cyklo Gdynia kolarze-amatorzy będą mieli jedną z niewielu okazji by spróbować swoich sił w starciu z profesjonalistami.Choć po niedawnych sukcesach Rafała Majki w ostatnim czasie o rowerach mówi się wyjątkowo dużo, to wśród Polaków ta forma aktywności popularnością cieszy się nie od dziś. Z badań przeprowadzonych przez CBOS już w sierpniu 2013 r. wynika, że jazda na rowerze jest w Polsce najpopularniejszym sportem, uprawianym przez ponad 50 proc. mieszkańców.


Sukcesy Rafała Majki jeszcze bardziej przyczyniają się do popularności tej dyscypliny sportu. Tak jak zapowiedział podczas startu Tour de Pologne przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku i Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, tak dotrzymał słowa i wygrał ten wyścig.

- To naturalne, że świetne wyniki w polskim zawodowym kolarstwie przekładają się na wzrost popularności całej dyscypliny. Jednak trzeba pamiętać, że w ostatnich latach w kraju przybywa ścieżek rowerowych, powstają też systemy miejskich wypożyczalni, z których korzysta coraz więcej osób. Przekłada się to na poszukiwanie nowych sportowych wyzwań, rośnie też zapotrzebowanie na profesjonalnie organizowane imprezy, w których można skonfrontować swoje wyniki z innymi – tłumaczy Michał Kwiatkowski, drużynowy mistrz świata w jeździe na czas z drużyną Omega Pharma – Quick-Step, Mistrz Polski i dwukrotny uczestnik Tour de France.

W trend rosnącej popularności jazdy na rowerze wpisuje się impreza ŠKODA Cyklo Gdynia, która odbędzie się w niedzielę 7 września. Michał Kwiatkowski został Ambasadorem wyścigu, a jego Akademia Kolarska COPERNICUS zapewni dostęp do sprzętu treningowego dzieciom i młodzieży, które w trakcie „dorosłego” wyścigu będą mogły spróbować swoich sił na małej pętli usytuowanej na Skwerze Kościuszki

Trzy dystanse w Polskiej Flandrii
Tegoroczny wyścig to druga edycja tej imprezy. Organizatorzy spodziewają się, że na starcie zjawi się ok. 1,5 tys. zawodników – cztery razy więcej niż przed rokiem. Amatorscy kolarze ścigać się będą na dwóch oddzielnych pętlach o długości 40 i 125 km, natomiast profesjonaliści na łączącej je pętli o długości 165 km. Ze względu na swój zróżnicowany, pagórkowaty charakter i stosunkowo niewielką liczbę płaskich i prostych odcinków, biegnąca przez Kaszuby trasa nazywana jest Polską Flandrią.

- Nie bez powodu postanowiliśmy zaangażować się w organizację gdyńskiej imprezy, łączącej kolarstwo zawodowe z hobbystycznym i szkółką dedykowaną najmłodszym. Początki istnienia naszej firmy wiążą się bowiem z produkcją rowerów, od 11 lat wspieramy Tour de France i zależy nam na popularyzowaniu kolarstwa szosowego także w Polsce. A w związku ze świetnymi wynikami polskich cyklistów na arenie międzynarodowej czas jest ku temu odpowiedni – mówi Michał Cabaj, przedstawiciel ŠKODA Polska, sponsora tytularnego gdyńskiej imprezy.

„Połknąć kolarskiego bakcyla”
Nie mniej istotna od rywalizacji na szosie będzie specjalna strefa kibica przeznaczona dla rodziców i ich dzieci. Jedną z atrakcji będzie możliwość zrobienia zdjęć na greenscreenie, co pozwoli przenieść się w rozmaite  rowerowe scenerie. Z kolei zorganizowany na czas wyścigu przez Akademię Kolarską Michała Kwiatkowskiego ośrodek treningowy COPERNICUS pozwoli najmłodszym kibicom ze wszystkich kategorii wiekowych zapoznać się z podstawami kolarstwa.

- Możliwość nawet krótkiego treningu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów być może sprawi, że niektórzy uczestnicy warsztatów połkną kolarskiego bakcyla i zainteresują się rowerami na poważnie. Od siebie mogę tylko powiedzieć, że ten sport to nie tylko sposób na spędzanie czasu i hobby, ale również metoda kształtowania charakteru – dodaje Michał Kwiatkowski.

Źródło: Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież