Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tadeusz Ramik - grafik z Moraw

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 15:32

Tadeusz Ramik z krwi i kości jest Polakiem z Zaolzia. Urodził się w Kawinie, później po katastrofie w miejscowej kopalni węgla kamiennego musiał przeprowadzić się do Hawirzowa, ale dwie pasje zadecydowały o jego życiu - sztuka i góry.


Był maj 1953 roku i w końcu udana wyprawa na Mont Everest. Zdobycie najwyższej góry świata przez Nowozelandczyka Hillar’ego i Szerpę Tenzinga dla chłopca z Moraw było czynem, który zapamiętał już na zawsze, a himalaiści stali się bohaterami jego marzeń o zdobywaniu wielkich szczytów i nadzwyczajnych wyprawach. Ale to eskapady w pobliskie Tatry i Alpy stały się sensem wysokogórskich ekspedycji, a marzenia o wyjątkowych malarskich ujęciach mógł zrealizować w swoich wyobrażeniach pejzażysty, pasji i zawodzie artysty, Polaka z Zaolzia, który nie mógł pogodzić się z panującą tam atmosferą wobec Polski.

alt

Tadeusz Ramik, olej, płótno


W 1986 roku zadecydował i podjął decyzję o przeprowadzce do Gdańska. Wraz z żoną, też malarką, postanowili zamieszkać nad polskim morzem. Ale czy morzem można zastąpić góry? Znając jego twórczość wydaje się, że chyba jest to niemożliwe. Czas wypraw w góry już minął, ale pozostały wspomnienia i wieczorem przy piwie, jednak czeskim, przywoływane w pamięci reminiscencje z odbytych wypraw i powrót do obrazów dzieciństwa nadal wypełniały twórczość malarską.

alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, ul. św. Ducha, akwaforta


Studia graficzne w Ostrawie oparte na grafice użytkowej przygotowały go do wykonywania artystycznego zawodu. Szerzej poznał zagadnienia historii sztuki, które otworzyły drogę do postrzegania nowych kierunków malarskiego wyrazu, szczególnie kierunków pierwszej połowy XX wieku. Sztuka Ramika nie zamknęła się jednak w obrazowaniu olejnym. W końcu już w Polsce zdecydował się na powrót do trudnej dającej jednak wiele satysfakcji grafiki artystycznej. Dzięki zbudowanej przez siebie, ciężkiej prasie do grafiki mógł rozwinąć pracę nad gdańskim krajobrazem i miejscowymi wedutami. Do swojej twórczości wprowadził również kompozycję Ex librisu, znajdując stałe miejsce wśród znakomitości tego gatunku w Polsce.

alt

Tadeusz Ramik


alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, Żuraw, akwaforta, akwatinta


Tu trzeba przypomnieć, że jego wykształcenie graficzne i studia w Ostrawie były początkiem kariery artystycznej, dość siermiężnej w warunkach czechosłowackich, jednak poziom czeskich grafików był bardzo dobry. Wrażenie na Ramiku jeszcze w Hawirzowie zrobił Albin Brunovsky wybitny słowacki plakacista, teoretyk grafiki, profesor Akademii w Bratysławie. Tak jak w malarstwie Ramika można dopatrzeć się pewnych podobieństw malarstwa szkoły Tycjana, tak w grafice wyraźnie widać kierunki myśli Brunovskiego, szczególnie w konstruowaniu koncepcji całości dzieła.

alt

Tadeusz Ramik, Ex libris


Jednym z największych osiągnięć artysty w dziedzinie grafiki, poza setkami wystaw, jest zakwalifikowanie się w prestiżowym konkursie graficznym w hiszpańskim Cadaques do ścisłego grona 16 finalistów wybranych z pośród 2600 prac.

alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, Kościół św. Trójcy, akwaforta, akwatinta


Tadeusz Ramik, artysta nigdy nie uczestniczący w awangardzie twórców, o których mówi się bezustannie przy byle nadającej się okazji, nadal pozostaje skromnym malarzem, od czas do czasu prezentującym swoje dzieła na publicznych wystawach. Ex librysy przeważnie tworzy dla swoich przyjaciół pochodzących z jego rodzinnych stron Moraw i Śląska Cieszyńskiego. Miałem przyjemność trafić do tego grona z wyraźnym odniesieniem mojego gdańskiego pochodzenia. Sporadycznie wystawia, ale obcowanie z jego twórczością przysparza wielu mocnych chwil, jest poetycki, ale trzyma się twardości dnia współczesnego, w tym wszystkim ponad swoją romantycznością jest nad wyraz dosłowny. Na pewno jest malarzem i grafikiem, którego dzieła do gdańskiej sztuki wprowadziły nerw sztuki pochodzącej z innego regionu Polski, mocno wzbogacając naszą artystyczną wyobraźnię.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież