Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tadeusz Ramik - grafik z Moraw

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 15:32

Tadeusz Ramik z krwi i kości jest Polakiem z Zaolzia. Urodził się w Kawinie, później po katastrofie w miejscowej kopalni węgla kamiennego musiał przeprowadzić się do Hawirzowa, ale dwie pasje zadecydowały o jego życiu - sztuka i góry.


Był maj 1953 roku i w końcu udana wyprawa na Mont Everest. Zdobycie najwyższej góry świata przez Nowozelandczyka Hillar’ego i Szerpę Tenzinga dla chłopca z Moraw było czynem, który zapamiętał już na zawsze, a himalaiści stali się bohaterami jego marzeń o zdobywaniu wielkich szczytów i nadzwyczajnych wyprawach. Ale to eskapady w pobliskie Tatry i Alpy stały się sensem wysokogórskich ekspedycji, a marzenia o wyjątkowych malarskich ujęciach mógł zrealizować w swoich wyobrażeniach pejzażysty, pasji i zawodzie artysty, Polaka z Zaolzia, który nie mógł pogodzić się z panującą tam atmosferą wobec Polski.

alt

Tadeusz Ramik, olej, płótno


W 1986 roku zadecydował i podjął decyzję o przeprowadzce do Gdańska. Wraz z żoną, też malarką, postanowili zamieszkać nad polskim morzem. Ale czy morzem można zastąpić góry? Znając jego twórczość wydaje się, że chyba jest to niemożliwe. Czas wypraw w góry już minął, ale pozostały wspomnienia i wieczorem przy piwie, jednak czeskim, przywoływane w pamięci reminiscencje z odbytych wypraw i powrót do obrazów dzieciństwa nadal wypełniały twórczość malarską.

alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, ul. św. Ducha, akwaforta


Studia graficzne w Ostrawie oparte na grafice użytkowej przygotowały go do wykonywania artystycznego zawodu. Szerzej poznał zagadnienia historii sztuki, które otworzyły drogę do postrzegania nowych kierunków malarskiego wyrazu, szczególnie kierunków pierwszej połowy XX wieku. Sztuka Ramika nie zamknęła się jednak w obrazowaniu olejnym. W końcu już w Polsce zdecydował się na powrót do trudnej dającej jednak wiele satysfakcji grafiki artystycznej. Dzięki zbudowanej przez siebie, ciężkiej prasie do grafiki mógł rozwinąć pracę nad gdańskim krajobrazem i miejscowymi wedutami. Do swojej twórczości wprowadził również kompozycję Ex librisu, znajdując stałe miejsce wśród znakomitości tego gatunku w Polsce.

alt

Tadeusz Ramik


alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, Żuraw, akwaforta, akwatinta


Tu trzeba przypomnieć, że jego wykształcenie graficzne i studia w Ostrawie były początkiem kariery artystycznej, dość siermiężnej w warunkach czechosłowackich, jednak poziom czeskich grafików był bardzo dobry. Wrażenie na Ramiku jeszcze w Hawirzowie zrobił Albin Brunovsky wybitny słowacki plakacista, teoretyk grafiki, profesor Akademii w Bratysławie. Tak jak w malarstwie Ramika można dopatrzeć się pewnych podobieństw malarstwa szkoły Tycjana, tak w grafice wyraźnie widać kierunki myśli Brunovskiego, szczególnie w konstruowaniu koncepcji całości dzieła.

alt

Tadeusz Ramik, Ex libris


Jednym z największych osiągnięć artysty w dziedzinie grafiki, poza setkami wystaw, jest zakwalifikowanie się w prestiżowym konkursie graficznym w hiszpańskim Cadaques do ścisłego grona 16 finalistów wybranych z pośród 2600 prac.

alt

Tadeusz Ramik, Gdańsk, Kościół św. Trójcy, akwaforta, akwatinta


Tadeusz Ramik, artysta nigdy nie uczestniczący w awangardzie twórców, o których mówi się bezustannie przy byle nadającej się okazji, nadal pozostaje skromnym malarzem, od czas do czasu prezentującym swoje dzieła na publicznych wystawach. Ex librysy przeważnie tworzy dla swoich przyjaciół pochodzących z jego rodzinnych stron Moraw i Śląska Cieszyńskiego. Miałem przyjemność trafić do tego grona z wyraźnym odniesieniem mojego gdańskiego pochodzenia. Sporadycznie wystawia, ale obcowanie z jego twórczością przysparza wielu mocnych chwil, jest poetycki, ale trzyma się twardości dnia współczesnego, w tym wszystkim ponad swoją romantycznością jest nad wyraz dosłowny. Na pewno jest malarzem i grafikiem, którego dzieła do gdańskiej sztuki wprowadziły nerw sztuki pochodzącej z innego regionu Polski, mocno wzbogacając naszą artystyczną wyobraźnię.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież