Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscy zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa... Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego? » To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b. prezydenta Sopotu, dziś sejmowego prokurato... Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pejzaże Oliwskiego Ogrodu

Ocena użytkowników: / 48
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2022 13:02

Odwiedzający XIX-wieczny Gdańsk za jedną z najważniejszych przyjemności uważali spacer po pobliskim ogrodzie opackim w Oliwie. Ze względu na swoje walory klimatyczne Oliwa stawała się miejscem coraz bardziej popularnym.


Park dla zwiedzających udostępniony został pod koniec XVIII wieku. W Pałacu Opatów w latach (1867-1888) zamieszkiwała księżna Maria Hohenzollern-Hochingen, bratanica ostatniego opata z królewskiej rodziny pruskiej, a park odwiedzały wówczas europejskie znakomitości kultury i sztuki: Rainer Maria Rilke, Alexander von Humbold, Julian Ursyn Niemcewicz, Ignacy Józef Kraszewski czy hr. Stanisław Tarnowski, a także cała rzesza znakomitych malarzy: Jahann Carl Schultz, Albert Juchanowitz, Berthold Hellingrath, Stanisław Chlebowski, Rainhold Bahl, Julius Gottheil, Wilibald Werner czy Konrad Wiederhold znany ze znakomitej serii pejzaży namalowanych w ogrodzie. Niestety dziś znanych jedynie z cyklu kilku pocztówek. Jeszcze nigdy obserwując europejskie aukcje sztuki nie trafiłem na oryginały oliwskich prac Wiederholda.

alt

Konrad Wiederhold


Wielu ówczesnych autorów opisywało swoje wrażenia z pobytu w Parku Oliwskim. W 1867 roku ciekawe wspomnienia z pobytu w ogrodzie opublikował Ignacy Józef Kraszewski, wybitny polski pisarz, historyk, działacz społeczny, autor największej liczby wydanych w historii literatury polskiej książek. Dla czytelników „Kłosów” z podróży na Pomorze publikował felietony. Kraszewski odwiedził Waplewo dobra hr. Sierakowskiego, skąd w kilku podróżach gościł również w Oliwie …”Najpiękniejszą dziś rzeczą w Oliwie jest wspaniały i pełen charakteru ogród, założony przez jednego z dawnych opatów miejscowych, Jacka Rybińskiego. Jest on wraz z pałacem opackim, także Rybińskiego fundacji, dosyć obszernym i wygodnym, własnością prywatną rodziny panującej pruskiej, a mieszkaniem księżnej Hohenzollern-Hechingen, jeśli się nie mylimy, krewnej króla (katoliczki). Ogród z bardzo pięknych drzew starych złożony, w części angielskiej, części starodawny szpalerowy, z kaskadą, z grotą, z pięknymi kwiatami, cienisty - otwartym jest dla zwiedzających. Zastaliśmy go tak pustym i cichym, milczącym, że tylko szmer wody przerywa majestatyczne jego zadumanie. Gdzieniegdzie spomiędzy gałęzi drzew odwiedzanych siny pas w dali każe się domyślać morza. Z dawnego ogrodu Rybińskiego została ulica obcinana, szeroki szpaler tak misternie zbudowany (można się tak wyrazić śmiało), iż morze, oddalone dosyć, zdaje się z nim graniczyć… jest to osobliwość pokazywana zwykle wszystkim ciekawym podróżnym i rzeczywiście zasługująca na widzenie: piękniejszym jednak w ogóle jest ogród sam z lipami swymi, cieniem i ponurą ciszą klasztorną…


alt

Wilibald Werner


alt

Konrad Wiederhold


W 1881 roku letnie wakacje spędził na Pomorzu hrabia Stanisław Tarnowski. Hrabia, profesor, znany historyk literatury polskiej, krytyk, publicysta, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Akademii Umiejętności w swej relacji wiele miejsca poświęcił Gdańskowi, Sopotowi i Oliwie, ale także stąd wyjeżdżał na zwiedzanie: Malborka, Pelplina, Elbląga, Braniewa, Fromborka oraz Waplewa. Jego relacja ma charakter wręcz naukowy, bardzo głęboko wchodzi w zakres historycznych uwarunkowań opisywanych miejsc. Jest jedną z ostatnich relacji noszących charakter odkrywczy bowiem już powoli pod koniec XIX wieku rozpoczyna się wielkie zainteresowanie Pomorzem. Pojawiają się w prasie korespondencje znad morza, które są już notami bardziej informacyjnymi o pochodzeniu czysto przewodnikowym. …”po ogrodzie wolno chodzić, ile się komu podoba. A śliczny ogród! Świadczy on doskonale o smaku i zamożności opatów, nie wiem, czy równie dobrze o ich ascetycznym usposobieniu. Część jedna w guście francuskim: przed pałacem w regularnych figurach trawniki i kwiaty, dalej kanały i strzyżone szpalery, jeden zwłaszcza śliczny jest razem kanałem i szpalerem; drzewa sadzone nad samą wodą, ścieżki nie ma, zastępuje ją kanał, a wszystko to jakoś zręcznie a ułudnie, że zdaje się, jakby między tym kanałem a morzem nie było żadnego przedziału, jakby morze zaczynało się tuż za ogrodem, kiedy naprawdę odległe jest o dobre jakie pół mili.

Druga część, angielska, ma romantyczne sztuczne groty i kaskady i mostki i świątynie dumania /niebrzydkie nawet, nie niemiecczyzny/ i ma nade wszystko takie wspaniałe drzewa, taki umiejętny rozkład trawników, ścieżek i krzaków, kwiaty tak piękne, trawniki tak świeże, wody tak obfite, że trudno o ogród ładniejszy. A tak jest przy tym tak przemyślnie założony, że choć niewielki, zdaje się nie mieć nigdzie końca.

…Nad samą Oliwą /wsią czy miasteczkiem/ lesiste wzgórza, jak tu wszędzie, a w nich piękny, duży bardzo, królewski park, nazywany Karlsberg. (Góra Pachołek) Przy wejściu utrzymany jak ogród, dalej staje się tylko dobrze utrzymanym lasem z przeciętymi widokami i drogami. Śliczny las, śliczne drzewa, śliczne gąszcze w wąwozach i strome ścieżki pod górę, a z gór śliczne na równinę i na morze widoki…


alt

Wilibald Werner


alt

Konrad Wiederhold


Zadziwiające piękno przyrody jej rytm, harmonia, barwa i woda w połączeniu z zabudowaniami opactwa stanowi wyjątkowe miejsce. Miejsce które przed wiekami cieszyło również zwykłych gdańszczan, gdzie wypoczywali, gdzie oddychali pełną piersią. Wiele okazów parkowych drzew już wówczas było bardzo starych, niektóre przetrwały do dziś. Pozostało jeszcze wiele olbrzymich daglezji, tulipanowców, kasztanowców, ale powoli wykruszają się, czas pomyśleć o nowych nasadzeniach.

alt

Wilibald Werner


Ostatnio dzięki otwartemu listowi prof. Witolda Pawła Burkiewicza znanego europejskiego autorytetu, specjaliście rewaloryzacji ogrodów historyczno-artystycznych, odnowa Parku Oliwskiego znalazła większe zainteresowanie.

Opracowanie Stanisław Seyfried

Cytaty pochodzą z publikacji: Irena Fabiani-Madeyska, Odwiedziny Gdańska w XIX wieku, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, 1957.

Reprodukcje pochodzą z prywatnej kolekcji A. Walasa

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież