Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Razem z Ukrainą

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
niedziela, 31 lipca 2022 12:44

Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą” otrzymałem z najmniej oczekiwanego kierunku. Jak dowiedziałem się na miejscu organizatorem prezentacji jest Fundacja Shake Art, informująca, że projekt „Shakeart” to połączenie sztuki malarskiej i performance, inspirowany twórczością Wiliama Szekspira.


Na wystawie zorganizowanej w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku możemy zobaczyć około 20 obrazów ukraińskich i gdańskich artystów. Inspiracją są dzieła sygnowane sentencjami poszczególnych dzieł poety. Wernisaż był początkiem 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Niestety pokazane obrazy reprezentują bardzo różny poziom i przy kilku bardzo dobrych kompozycjach możemy zobaczyć znacząco słabsze prace i to po obu stronach ekspozycji.

alt

Joanna Śmielowska-Jaremin, Sen Ofelii, olej, płótno


Na pewno na wyróżnienie zasługuje praca, coraz głębiej wpisującej się w gdańskie środowisko artystyczne, Joanny Śmielowskiej–Jaremin „Sen Ofelii”. Artystka pochodzi z Częstochowy, ale od lat mieszka w Gdyni. Poezja kieruje sztukę Śmielowskiej w tajemne obszary. Trudno powiedzieć ile w niej lirycznych odniesień, a ile wiedzy wyniesionej z poznańskiej uczelni i wykładów profesorów Jacka Waltosia i Zbigniewa Lutomskiego. Jedno jest pewne widzimy wiele nowoczesnych odniesień jakże dojrzałego polskiego symbolizmu Malczewskiego czy Biegasa. Nie są to jednak relacje bezpośrednie, to innego rodzaju sztuka. Powstaje z wiedzy, doświadczenia i metafizyki. Wydobywa ją z głębin swojego opowiadania, które tworzy atmosferę jej twórczości. Jest malarką gestu, poszukuje swobodnego lekkiego, zwiewnego przepływu, obrazy buduje z pomocą koloru i struktury i taka jest prezentowana na wystawie ”Ofelia” Śmielowskiej.

alt

Wilga Badowska, Sen nocy letniej, Batik, tech. mieszana z płatkami miedzi


Na uwagę po stronie polskiej zasługują jeszcze dwie prace, tryptyk „Maski Yoricka” Jana Miśka i „Sen nocy letniej” Wilgi Badowskiej, batik na jedwabiu wykonany w technice z płytkami miedzi. Być może, że w zamieszaniu pominąłem jeszcze jedną z gdańskich prac. To już uznani artyści z Gdańska i ich prace na tle silnej grupy ukraińskich twórców mogą się podobać. Trudno odnieść się przy tej okazji do prezentowanego podczas wystawy kultu prof. Jerzego Limona, ale to już zupełnie inna sprawa.

alt

Vladyslav Yerko, Hamlet, grafika


Natomiast reprezentacja ukraińskich twórców mogła zaskoczyć swoim wysokim poziomem. W dużej mierze silny skład ukraińskich malarzy jak wiem możemy zawdzięczać Lesi Frąckowskiej pochodzącej z Lwowa, a mieszkającej od lat w Sopocie. Ukraińska malarka, konserwatorka sztuki, dzięki swojej znajomości ukraińskiego rynku sztuki zapewniła udział wybitnych twórców w Gdańsku. Warto wymienić przynajmniej sześć nazwisk: Sergiy Ivanov, Maria Pakhinda, Sergiy Hai oraz IvanTuretskyy, Oleg Denisenko i Vladyslav Yerko, którego praca znajduje się na plakacie reklamującym wystawę.

alt

Vladyslav Yerko


Yerko zaliczany jest do znakomitości grafiki na Ukrainie. Posiada wybitny talent, obdarzony dużą wyobraźnią i fantazją, uznawany jest za znamienitego ilustratora. Jego popularność wykracza daleko poza granice Ukrainy. Studiował w Instytucie Poligraficznym im. I. Fiodorowa. Jest laureatem wielu nagród między innymi w 2006 roku w USA otrzymał nagrodę za ilustracje do najlepszej książki dla dzieci. W 2008 roku ilustrowany przez niego ukraiński przekład ” Hamleta” został nagrodzony Grand Prix Lwowskiego Forum Wydawców.

alt

Ivan Turetskyy, Burza


alt

Ivan Turetskyy


Inną osobowością ukraińskiej sztuki prezentowanej w Gdańsku jest Ivan Turetskyy. Artysta Ukończył Lwowskie Liceum Plastyczne im. I. Trusza oraz Lwowską Akademię Sztuk Pięknych. Oprócz malarstwa i grafiki pracuje twórczo w różnych dziedzinach sztuki użytkowej. Tworzył znaczki dla Poczty Ukrainy, projektował koperty kolekcjonerskie w Austrii. To człowiek renesansu: jest kolekcjonerem, ma olbrzymią wiedzę począwszy od historii bibliofilstwa, starych i nowych technik stosowanych w różnych dziedzinach rzemiosła po sztuki piękne, wszystko to przekłada się na wspaniałe dzieła malarstwa abstrakcyjnego. Jest współautorem Małego Godła Państwowego Ukrainy, autorem współczesnego herbu miasta Lwowa i współzałożycielem Ukraińskiego Towarzystwa Heraldycznego. Ostatnio abstrakcyjne prace Ivana Turetskyy’ego prezentowane były w sali fresków dawnej rezydencji kardynała Brando Castiglioni w Varese. Wydarzenie to było pierwszą indywidualną wystawą artysty w europejskim muzeum. Na wystawie zaprezentowano 15 nowych prac artysty, namalowanych w latach 2020-2021. Do dziś ekspozycja podróżuje po miastach Włoch i Szwajcarii. Artysta mieszka i pracuje we Lwowie.

alt

Oleg Denysenko, Hamlet


I jeszcze jedna znakomita postać lwowskiego środowiska artystycznego, Oleg Denysenko. Ukończył jedną z najważniejszych uczelni w Związku Radzieckim kształcącą grafików. W swojej twórczości próbuje przekazać wielki tragizm świata, który staje się nie do zniesienia, powoli oscyluje w kierunku zagłady. Świat idzie w złym kierunku, nasza egzystencja jest coraz bardziej zagrożona. Czas się opamiętać. Jego twórczość przyjmuje narrację cyrkową, ludzie balansują na linie. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie. Pojawia się również synteza teologiczna, ikony Andrieja Rublowa, a także inne elementy biblijne jak Wieża Babel. Artysta, różne religie traktuje symetrycznie, nie identyfikuje się z żadną, tylko czerpie z ich przekazów. Filozoficzny klimat akwafort Denysenki, buduje jego wyobraźnia, wrażliwość, inteligencja i talent. Metalowa, twarda forma intaglio, druku wklęsłego, pozostaje w kontrze do miękkości kreski prowadzonej ręką artysty. Człowiek jest jego głównym bohaterem i to niezależnie od okoliczności, religii czy miejsca pochodzenia, ale to bardziej on sam, jego zainteresowania i stan ducha, niż moralne wybory są jego przesłaniem. Przestrzeń obrazu wypełnia gęsta, oryginalna struktura, wokół której buduje metaforyczne i fantastyczne postaci. Artysta z wielkim szacunkiem odnosi się do swoich poprzedników, twórców XVI-XVIII wiecznych, śmiało swoim światłocieniem podobnie jak oni buduje klimat i atmosferę, wchodzi w szczegóły, buduje miękkie struktury, osiąga wręcz niezwykłą, zachwycającą precyzję. Wybrał technikę akwaforty, ale podobnie jak inni artyści wzbogaca ją swoimi pomysłami dopracowując szczegóły, stąd między innymi ciekawe lica jego bohaterów. Talent pozwolił artyście ze Lwowa zrobić międzynarodową karierę. Oleg Denysenko odwiedzał już Gdańsk, jest tu znany i na pewno on, Ivan Turetskyy i Vladyslav Yerka jak i inni stanowią o sile ukraińskiej sztuki prezentowanej w Gdańsku.

alt

Oleg Denysenko


To artyści których warto bliżej poznać. Może nadarzy się jeszcze taka okazja. Dzieła ukraińskich artystów po zakończeniu wystawy będą do nabycia. Uzyskane honoraria wesprą walcząca Ukrainę.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież