Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Razem z Ukrainą

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 31 lipca 2022 12:44

Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą” otrzymałem z najmniej oczekiwanego kierunku. Jak dowiedziałem się na miejscu organizatorem prezentacji jest Fundacja Shake Art, informująca, że projekt „Shakeart” to połączenie sztuki malarskiej i performance, inspirowany twórczością Wiliama Szekspira.


Na wystawie zorganizowanej w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku możemy zobaczyć około 20 obrazów ukraińskich i gdańskich artystów. Inspiracją są dzieła sygnowane sentencjami poszczególnych dzieł poety. Wernisaż był początkiem 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Niestety pokazane obrazy reprezentują bardzo różny poziom i przy kilku bardzo dobrych kompozycjach możemy zobaczyć znacząco słabsze prace i to po obu stronach ekspozycji.

alt

Joanna Śmielowska-Jaremin, Sen Ofelii, olej, płótno


Na pewno na wyróżnienie zasługuje praca, coraz głębiej wpisującej się w gdańskie środowisko artystyczne, Joanny Śmielowskiej–Jaremin „Sen Ofelii”. Artystka pochodzi z Częstochowy, ale od lat mieszka w Gdyni. Poezja kieruje sztukę Śmielowskiej w tajemne obszary. Trudno powiedzieć ile w niej lirycznych odniesień, a ile wiedzy wyniesionej z poznańskiej uczelni i wykładów profesorów Jacka Waltosia i Zbigniewa Lutomskiego. Jedno jest pewne widzimy wiele nowoczesnych odniesień jakże dojrzałego polskiego symbolizmu Malczewskiego czy Biegasa. Nie są to jednak relacje bezpośrednie, to innego rodzaju sztuka. Powstaje z wiedzy, doświadczenia i metafizyki. Wydobywa ją z głębin swojego opowiadania, które tworzy atmosferę jej twórczości. Jest malarką gestu, poszukuje swobodnego lekkiego, zwiewnego przepływu, obrazy buduje z pomocą koloru i struktury i taka jest prezentowana na wystawie ”Ofelia” Śmielowskiej.

alt

Wilga Badowska, Sen nocy letniej, Batik, tech. mieszana z płatkami miedzi


Na uwagę po stronie polskiej zasługują jeszcze dwie prace, tryptyk „Maski Yoricka” Jana Miśka i „Sen nocy letniej” Wilgi Badowskiej, batik na jedwabiu wykonany w technice z płytkami miedzi. Być może, że w zamieszaniu pominąłem jeszcze jedną z gdańskich prac. To już uznani artyści z Gdańska i ich prace na tle silnej grupy ukraińskich twórców mogą się podobać. Trudno odnieść się przy tej okazji do prezentowanego podczas wystawy kultu prof. Jerzego Limona, ale to już zupełnie inna sprawa.

alt

Vladyslav Yerko, Hamlet, grafika


Natomiast reprezentacja ukraińskich twórców mogła zaskoczyć swoim wysokim poziomem. W dużej mierze silny skład ukraińskich malarzy jak wiem możemy zawdzięczać Lesi Frąckowskiej pochodzącej z Lwowa, a mieszkającej od lat w Sopocie. Ukraińska malarka, konserwatorka sztuki, dzięki swojej znajomości ukraińskiego rynku sztuki zapewniła udział wybitnych twórców w Gdańsku. Warto wymienić przynajmniej sześć nazwisk: Sergiy Ivanov, Maria Pakhinda, Sergiy Hai oraz IvanTuretskyy, Oleg Denisenko i Vladyslav Yerko, którego praca znajduje się na plakacie reklamującym wystawę.

alt

Vladyslav Yerko


Yerko zaliczany jest do znakomitości grafiki na Ukrainie. Posiada wybitny talent, obdarzony dużą wyobraźnią i fantazją, uznawany jest za znamienitego ilustratora. Jego popularność wykracza daleko poza granice Ukrainy. Studiował w Instytucie Poligraficznym im. I. Fiodorowa. Jest laureatem wielu nagród między innymi w 2006 roku w USA otrzymał nagrodę za ilustracje do najlepszej książki dla dzieci. W 2008 roku ilustrowany przez niego ukraiński przekład ” Hamleta” został nagrodzony Grand Prix Lwowskiego Forum Wydawców.

alt

Ivan Turetskyy, Burza


alt

Ivan Turetskyy


Inną osobowością ukraińskiej sztuki prezentowanej w Gdańsku jest Ivan Turetskyy. Artysta Ukończył Lwowskie Liceum Plastyczne im. I. Trusza oraz Lwowską Akademię Sztuk Pięknych. Oprócz malarstwa i grafiki pracuje twórczo w różnych dziedzinach sztuki użytkowej. Tworzył znaczki dla Poczty Ukrainy, projektował koperty kolekcjonerskie w Austrii. To człowiek renesansu: jest kolekcjonerem, ma olbrzymią wiedzę począwszy od historii bibliofilstwa, starych i nowych technik stosowanych w różnych dziedzinach rzemiosła po sztuki piękne, wszystko to przekłada się na wspaniałe dzieła malarstwa abstrakcyjnego. Jest współautorem Małego Godła Państwowego Ukrainy, autorem współczesnego herbu miasta Lwowa i współzałożycielem Ukraińskiego Towarzystwa Heraldycznego. Ostatnio abstrakcyjne prace Ivana Turetskyy’ego prezentowane były w sali fresków dawnej rezydencji kardynała Brando Castiglioni w Varese. Wydarzenie to było pierwszą indywidualną wystawą artysty w europejskim muzeum. Na wystawie zaprezentowano 15 nowych prac artysty, namalowanych w latach 2020-2021. Do dziś ekspozycja podróżuje po miastach Włoch i Szwajcarii. Artysta mieszka i pracuje we Lwowie.

alt

Oleg Denysenko, Hamlet


I jeszcze jedna znakomita postać lwowskiego środowiska artystycznego, Oleg Denysenko. Ukończył jedną z najważniejszych uczelni w Związku Radzieckim kształcącą grafików. W swojej twórczości próbuje przekazać wielki tragizm świata, który staje się nie do zniesienia, powoli oscyluje w kierunku zagłady. Świat idzie w złym kierunku, nasza egzystencja jest coraz bardziej zagrożona. Czas się opamiętać. Jego twórczość przyjmuje narrację cyrkową, ludzie balansują na linie. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie. Pojawia się również synteza teologiczna, ikony Andrieja Rublowa, a także inne elementy biblijne jak Wieża Babel. Artysta, różne religie traktuje symetrycznie, nie identyfikuje się z żadną, tylko czerpie z ich przekazów. Filozoficzny klimat akwafort Denysenki, buduje jego wyobraźnia, wrażliwość, inteligencja i talent. Metalowa, twarda forma intaglio, druku wklęsłego, pozostaje w kontrze do miękkości kreski prowadzonej ręką artysty. Człowiek jest jego głównym bohaterem i to niezależnie od okoliczności, religii czy miejsca pochodzenia, ale to bardziej on sam, jego zainteresowania i stan ducha, niż moralne wybory są jego przesłaniem. Przestrzeń obrazu wypełnia gęsta, oryginalna struktura, wokół której buduje metaforyczne i fantastyczne postaci. Artysta z wielkim szacunkiem odnosi się do swoich poprzedników, twórców XVI-XVIII wiecznych, śmiało swoim światłocieniem podobnie jak oni buduje klimat i atmosferę, wchodzi w szczegóły, buduje miękkie struktury, osiąga wręcz niezwykłą, zachwycającą precyzję. Wybrał technikę akwaforty, ale podobnie jak inni artyści wzbogaca ją swoimi pomysłami dopracowując szczegóły, stąd między innymi ciekawe lica jego bohaterów. Talent pozwolił artyście ze Lwowa zrobić międzynarodową karierę. Oleg Denysenko odwiedzał już Gdańsk, jest tu znany i na pewno on, Ivan Turetskyy i Vladyslav Yerka jak i inni stanowią o sile ukraińskiej sztuki prezentowanej w Gdańsku.

alt

Oleg Denysenko


To artyści których warto bliżej poznać. Może nadarzy się jeszcze taka okazja. Dzieła ukraińskich artystów po zakończeniu wystawy będą do nabycia. Uzyskane honoraria wesprą walcząca Ukrainę.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież