Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Prosto do nieba czwórkami szli"

Ocena użytkowników: / 48
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 sierpnia 2020 08:16

Na Westerplatte powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oparte na oryginalnym wyglądzie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ekspozycja stanowić będzie część Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest już gotowa koncepcja muzealna, która połączy nowoczesną architekturę z odbudowanymi historycznymi obiektami składnicy.


Muzeum będzie opowieścią o rozpoczęciu II wojny światowej i heroicznej obronie ojczyzny przez polskich żołnierzy. Pierwszy etap realizacji planu stanowi odbudowa Wartowni nr 5 oraz Willi Oficerskiej. Zakończenie pierwszego etapu budowy przewidziane jest na III kwartał 2022 roku. Muzeum rozwieje wszelkie wątpliwości gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Znana jest spora dokumentacja zdjęć historycznych przedstawiająca walki na Westerplatte natomiast w historii malarstwa znane są znikome dowody takich zapisów artystycznych.

alt


Już przed laty pisałem o dwóch takich przypadkach, o znanym obrazie niemieckiego malarza Clausa Bergena prezentującym pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwujący Westerplatte z dział kalibru 280 mm. Autor przedstawił cumujący w porcie gdańskim na zakręcie „Pięciu Gwizdków” okręt floty Kriegsmarine w momencie oddawania potężnej salwy. To początek II wojny światowej, dla Polaków scena tragiczna, dla Niemców w Wolnym Mieście Gdańsku oczekiwana, sławiąca siłę i moc Rzeszy Niemieckiej.

alt


Drugim obrazem jest zaginiony obraz Mariana Mokwy przedstawiający prawie identyczną scenę, tylko eksponujący polską stronę, artysta prezentuje grozę i przerażenie tamtej chwili. Napaść na Westerplatte. Do dziś brzmią mi w głowie słowa starszego ogniomistrza Leonarda Piotrowskiego, żołnierza polskiej załogi na Westerplatte, z którym rozmawiałem o walkach i poddaniu składnicy. Piotrowski wraz z majorem Sucharskim jako tłumacz poddawał Westerplatte. Rozmawiając z jednym z oficerów niemieckich powiedział mu „to była napaść, bez wypowiedzenia wojny”. W takiej konwencji przed wielu laty kiedy widziałem ten obraz odczytywałem jego przesłanie.

alt

Na pierwszym planie st. ogniomistrz Leonard Piotrowski


Znana jest jeszcze akwarela przedstawiająca rufę pancernika ostrzeliwującego teren składnicy, a także wizerunek zatopionego w porcie Gdynia niemieckiego okrętu Schleswig–Holstein. Oba obrazy namalował Marian Mokwa. Zaginiony obraz prawdopodobnie trafił do prywatnej kolekcji rodziny artysty. Jedno jest pewne, prezentowany był na wystawie we Fromborku prawdopodobnie w latach 70. poprzedniego wieku. Obraz zaginął w dość nietypowych okolicznościach, ale na pewno istnieje.

alt

Claus Bergen, Ostrzał Westerplatte, repr. pocztówki


Historia Westerplatte dosyć dobrze udokumentowana w literaturze, filmie czy słuchowiskach i reportażach radiowych, praktycznie w plastyce nie istnieje. Claus Bergen, był zdolnym niemieckim marynistą, sławiącym zwycięstwa Kriegsmarine na morzach i oceanach I i II wojny światowej. Malarz kończył Akademię Królewską w Monachium u profesora amerykańskiego pochodzenia Carla von Marra. Największą sławę przyniosły mu dwa dzieła. Kupiony do kancelarii Hitlera za 12 tys. marek obraz zatytułowany „Przeciwko Anglii” i najsłynniejsza jego praca „Ostatnia walka Bismarcka”. Dziś wiele jego obrazów znajduje się w amerykańskich muzeach. Natomiast obraz Mariana Mokwy „Napaść na Westerplatte”, należący do zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, zaginął w przedziwnych okolicznościach. Nie ma żadnych zdjęć, są jednak pewne poszlaki, które mogą doprowadzić do wyjaśnienia całej sprawy. Ta pozycja ważna dla naszej historii, powinna być prezentowana w Muzeum Westerplatte.

Stanisław Seyfried

- zdjęcia pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa i Stanisława Seyfrieda


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież