Nowy zarząd SKT - B. Białaszczyk prezesem » Bartłomiej Białaszczyk pozostaje prezesem Sopockiego Klubu Tenisowego na kolejną kadencję. Tak zdecy... Prezydent Gdyni oddawała hołd niemieckim zbrodniarzom?! "Tam nie było ... » „Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających katastrofę st... Marek Formela: Presja społeczna zaczyna mieć swój ciężar » „Jest trudne do zaakceptowania, że pan Matecki przez siedem tygodni pobytu nie uczestniczył w żadnej... TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:48
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
Bez smaku żużla, bez emocji, poza emocją księgowego - Wybrzeże
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Krystynie Górskiej

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2020 09:50

Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną Górską, artystką z Sopotu, nie przypuszczałem, że do rozmowy już nie dojdzie. Krystyna Górska, autorka wspaniałych, dojrzałych grafik nagle odeszła w wieku 91 lat, zostawiając niedokończone dzieła swojej cudownej sztuki graficznej, które zajmowały ją do ostatnich dni jej życia.


Artystka pochodziła z zacnej rodziny Starowieyskich, której przedstawicielem był znany polski malarz Franciszek Starowieyski, sama zaś lata dzieciństwa spędzała w dworze Iwierzyce koło Robczyc, którego właścicielami byli jej pradziadowie Michałowscy. Ściany dworu były gęsto zawieszone wspaniałymi akwarelami Piotra Michałowskiego, wybitnego polskiego romantycznego malarza XIX wieku, malarza koni i scen batalistycznych, wielkiego patrioty. Twórczość Michałowskiego miała duże znaczenie w późniejszym sposobie postrzegania i przedstawiania scen rodzajowych z życia polskiej wsi. Jego malarstwo odkryte zostało na początku XX wieku. Przez wiele lat po śmierci artysta pozostawał nieznany. Dopiero przed pierwszą wojną światową uznano go za twórcę europejskiego formatu. Dziś po wielu latach w dorobku Krystyny Górskiej odkrywamy pewną kontynuację tamtych kompozycji, w których koń zajmował godne miejsce, jako bohater scen XIX wiecznego polskiego malarstwa, stając się nierozerwalnie związany z tradycją polskiej wsi.

alt

Krystyna Górska, Jeździec, gwasz



Krystyna Górska urodziła się w Starej Wsi (1921) niedaleko Bielska Białej. Studia artystyczne rozpoczęła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zarządzanej już wówczas na początku lat 40 przez Niemców, (Staatliche Kunstgewerbeschule), ale jako młoda patriotka przerwała studia i włączyła się w walkę w polskim podziemiu. Po wojnie wyszła za mąż i w 1948 roku kontynuowała studia w sopockiej PWSSP. Była jedną z pierwszych studentek, która uzyskała dyplom w dziedzinie grafiki użytkowej, nieco później specjalizowała się w grafice artystycznej, ale w latach 50. mocno związana z projektami etykiet reklamowych wykonywała prace w technice drzeworytu, linorytu i akwaforty. Ogólnodostępna technika druku wypukłego była najtańsza.

alt

Krystyna Górska, Jeźdźcy, gwasz, obraz pochodzi ze zbioru jednego z gdańskich kolekcjonerów. Prezentowany był na wystawie "Sopoccy Malarze" w Dworku Sierakowskich (2019)


alt

Krystyna Górska


Lata pracy i doświadczeń, sztukę Krystyny Górskiej wynoszą na wyżyny artystycznych wypowiedzi graficznych. Artystka stosuje wiele technik często eksperymentując i łącząc je z kolorem. Powstają bardzo ciekawe gwasze, które mocno odciskają piętno dzieciństwa artystki i to zarówno w tematyce jak i w atmosferze rodzinnego domu. Jej gwasze odwołują się dość wyraźnie do prac Piotra Michałowskiego. To hołd oddawany zwierzęciu które przedstawia prawie zawsze w estetyce eleganckich ciemnych barw poszukując dystyngowanych umiejętności prezentacji jeźdźca i szlachetnych możliwości konia.

alt

Krystyna Górska, Sen o sławie, 28/50, akwaforta, 1979


alt

Rene Patryk Burakowski, kolekcjoner dzieł Krystyny Górskiej


Jej talent pozwala na świadome operowanie formą, światłem i kolorem. Po mistrzowsku operuje intrygującą barwą, ta inspiracja przenosi się na inne techniki i inną tematykę. Artystka poszerza swoje zainteresowania, dość wyraźnie oddając się gdańskiej architekturze. Dużą część swojego talentu poświęca Gdańskowi oraz okolicy, miejscowościom położonym nad Zalewem Wiślanym. Pojawia się Tolkmicko, Frombork, Kadyny. Wydaje się, że malarka upatruje tam wspomnień nie tylko po wielorakich podróżach, ale również po szczęśliwym dzieciństwie. Powraca poszukiwanie nowej, starej rzeczywistości, którą przynosi „Sierpień 80”. To również poszukiwanie nowych inspiracji. Na nowo daje znać o sobie możliwość dawnych fascynacji, ale w kolejnych pracach artystka dochodzi do wniosku, że dla niej może być już za późno.

alt

Krystyna Górska, Don Kichot w pejzażu, 29/50, akwaforta, 1989


Jeden z drzeworytów nosi tytuł „Pogrzeb latarnika” i daje do zrozumienia, że jego światło już nie rozbłyśnie. Krystyna Górska odeszła w 2012 roku, ale jej grafiki pozostaną. Ostatnio sylwetkę malarki przypomniała wystawa jej prac prezentowana w Galerii ZPAP w Gdańsku. Prace pochodziły z prywatnej kolekcji René Patryka Burakowskiego i na oglądających zrobiły duże wrażenie.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież