O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Monika Wilkońska - Monikony

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35

Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym boskim porządkiem jest widocznym kluczem malarskim Moniki Wilkońskiej.


Jej profesor Kiejstut Bereźnicki mówi o warstwach znaczeniowych jej malarstwa, ja bym dopowiedział jeszcze o tajemnicy wiary, do której autorka bardzo głęboko się odwołuje i która pozwala dzielnie trwać przy swoich założeniach. Muszę przyznać, że z wielką przyjemnością odkrywałem malarstwo Moniki Wilkońskiej tym bardziej, że doskonale znam sztukę jej obu gdańskich profesorów: Kiejstuta Bereźnickiego i Henryka Cześnika. Artystka kończyła studia kiedy ich dojrzała twórczość osiągała szczyty warsztatowe i miała to szczęście aby rozwijać swój talent przy takich znakomitościach.

alt


Po krótkiej rozmowie z malarką, okazało się, że doskonale znam jej mamę, a jeszcze lepiej znałem dziadków, Państwa Jackiewiczów, pana Zygmunta i panią Wiktorię, przyjaciół moich rodziców. Mój brat, Marek, jako muzyk wychowywał się pod okiem pana Zygmunta, wówczas dyrektora średniej szkoły muzycznej we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów. To były inne czasy, kiedy sztuka mogła się rozwijać swobodniej z szerszym dostępem do niej, a talenty się nie marnowały. Mama Moniki Wilkońskiej też z wykształceniem muzycznym przekazała swojej córce zamiłowanie do sztuki. Tak więc, malarka wywodzi się z rodziny z wielkimi tradycjami artystycznymi.

alt

Monika Wilkońska


Dziś Monika Wilkońska realizuje swój talent pisząc ikony. Ta trudna sztuka, wymagająca wielorakich umiejętności stała się w dzisiejszym świecie dość popularna. Małe ikonograficzne wizerunki świętych poza warsztatem, dużą wiedzą plastyczną, podczas ich tworzenia wymaga zaangażowania wznioślejszych wartości. Często wydaje się, że wystarczy talent i tak zwana „ręka”, nic mylnego nieodzowny moment tworzenia ikon musi dotykać duchowości autora, co samo w sobie tworzy pewną barierę.

alt


alt


Pomimo panujących jeszcze pandemicznych obostrzeń miałem okazję uczestniczyć w sopockim Dworku Sierakowskich, w wieszaniu wystawy Moniki Wilkońskiej. Ekspozycja składa się z dwóch części, tej poświęconej ikonom i drugiej, klasycznym obrazom. Przyznam szczerze, że te stare prace powstałe po podróży do Ameryki Środkowej, gdzie artystka pogłębiała swoją wiedzę malarską zrobiły na mnie większe wrażenie. Świat normalny zdarzeń, świat zwykłych przedmiotów i prozaicznych spraw przypomina wizje prof. Bereźnickiego, ale prezentowane zdarzenia w swej codzienności stają się atrakcyjne. Myślę, że to wynik subtelności połączonej z echem wrażliwości na wykwintny kolor.


alt


Monika Wilkońska studiowała także na Uniwersytecie Nacional Autonoma, Heredia w Kostaryce i jej profesor Miguel Hernandez Bostos pisał, że prosta tematyka obrazów nie wymaga skomplikowanych uzasadnień konceptualnych. Jeżeli mogę się nie zgodzić z panem profesorem to muszę powiedzieć, że może tematyka jej obrazów jest prosta, ale autorka szuka pewnych twardych i mocnych uzasadnień, może to ten kolor w połączeniu ze światłem stanowi o atrakcyjności ujęć. Myślę o padającym strumieniu światła z industrialnej podsufitowej lampy czy prześlizgujących się promieniach słońca w ciemnym zaułku, wąskiej starej uliczki czy żarzącym się płomieniu światła padającego na drewnianą podłogę, z piecyka stającego w rogu pokoju. Te zwykłe ujęcia, proste, ale jakże sprawnie oddane warsztatowo, wprowadzają magię tworzącą z rzeczywistości moment widzenia szerzej i więcej. To wyraz codziennych poszukiwań człowieka, życie może być intrygujące i fascynujące mimo pewnych niedogodności. Proste przesłania zapraszają do nieco innego odbioru prozaicznego świata. To też pewna filozofia odbioru codzienności, która mam wrażenie, że przychodzi wraz z doświadczeniem, czasami mało przychylnego otoczenia.

alt


Wystawę uzupełniają jeszcze trzy bardzo ciekawe prace na papierze, pokazujące szerokie możliwości autorki. Prace stworzone na zasadach kolażu jednak w sensie formalnym nie będące kolażem, stworzone na papierze czerpanym według indywidualnej  technologii. Części składowe przedstawień tworzone z różnego rodzaju ciekawych faktur inspirowane są życiem i konkretnymi dziełami literackimi. Oryginalnie oprawione, żyją osobnym bytem i tworzą nowe zdarzenia artystyczne.

alt


Z wielką przyjemnością obejrzałem prace Moniki Wilkońskiej artystki o dużych możliwościach, dużej wiedzy plastycznej i ciekawych pomysłach, do których mam nadzieję jeszcze kiedyś powrócić. Czekam zatem na jej nowe wystawy i realizację jej atrakcyjnych wizji zmieniających banalną tematykę w dzieła malarskiej maestrii.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia – archiwum Moniki Wilkońskiej


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież