Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Monika Wilkońska - Monikony

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35

Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym boskim porządkiem jest widocznym kluczem malarskim Moniki Wilkońskiej.


Jej profesor Kiejstut Bereźnicki mówi o warstwach znaczeniowych jej malarstwa, ja bym dopowiedział jeszcze o tajemnicy wiary, do której autorka bardzo głęboko się odwołuje i która pozwala dzielnie trwać przy swoich założeniach. Muszę przyznać, że z wielką przyjemnością odkrywałem malarstwo Moniki Wilkońskiej tym bardziej, że doskonale znam sztukę jej obu gdańskich profesorów: Kiejstuta Bereźnickiego i Henryka Cześnika. Artystka kończyła studia kiedy ich dojrzała twórczość osiągała szczyty warsztatowe i miała to szczęście aby rozwijać swój talent przy takich znakomitościach.

alt


Po krótkiej rozmowie z malarką, okazało się, że doskonale znam jej mamę, a jeszcze lepiej znałem dziadków, Państwa Jackiewiczów, pana Zygmunta i panią Wiktorię, przyjaciół moich rodziców. Mój brat, Marek, jako muzyk wychowywał się pod okiem pana Zygmunta, wówczas dyrektora średniej szkoły muzycznej we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów. To były inne czasy, kiedy sztuka mogła się rozwijać swobodniej z szerszym dostępem do niej, a talenty się nie marnowały. Mama Moniki Wilkońskiej też z wykształceniem muzycznym przekazała swojej córce zamiłowanie do sztuki. Tak więc, malarka wywodzi się z rodziny z wielkimi tradycjami artystycznymi.

alt

Monika Wilkońska


Dziś Monika Wilkońska realizuje swój talent pisząc ikony. Ta trudna sztuka, wymagająca wielorakich umiejętności stała się w dzisiejszym świecie dość popularna. Małe ikonograficzne wizerunki świętych poza warsztatem, dużą wiedzą plastyczną, podczas ich tworzenia wymaga zaangażowania wznioślejszych wartości. Często wydaje się, że wystarczy talent i tak zwana „ręka”, nic mylnego nieodzowny moment tworzenia ikon musi dotykać duchowości autora, co samo w sobie tworzy pewną barierę.

alt


alt


Pomimo panujących jeszcze pandemicznych obostrzeń miałem okazję uczestniczyć w sopockim Dworku Sierakowskich, w wieszaniu wystawy Moniki Wilkońskiej. Ekspozycja składa się z dwóch części, tej poświęconej ikonom i drugiej, klasycznym obrazom. Przyznam szczerze, że te stare prace powstałe po podróży do Ameryki Środkowej, gdzie artystka pogłębiała swoją wiedzę malarską zrobiły na mnie większe wrażenie. Świat normalny zdarzeń, świat zwykłych przedmiotów i prozaicznych spraw przypomina wizje prof. Bereźnickiego, ale prezentowane zdarzenia w swej codzienności stają się atrakcyjne. Myślę, że to wynik subtelności połączonej z echem wrażliwości na wykwintny kolor.


alt


Monika Wilkońska studiowała także na Uniwersytecie Nacional Autonoma, Heredia w Kostaryce i jej profesor Miguel Hernandez Bostos pisał, że prosta tematyka obrazów nie wymaga skomplikowanych uzasadnień konceptualnych. Jeżeli mogę się nie zgodzić z panem profesorem to muszę powiedzieć, że może tematyka jej obrazów jest prosta, ale autorka szuka pewnych twardych i mocnych uzasadnień, może to ten kolor w połączeniu ze światłem stanowi o atrakcyjności ujęć. Myślę o padającym strumieniu światła z industrialnej podsufitowej lampy czy prześlizgujących się promieniach słońca w ciemnym zaułku, wąskiej starej uliczki czy żarzącym się płomieniu światła padającego na drewnianą podłogę, z piecyka stającego w rogu pokoju. Te zwykłe ujęcia, proste, ale jakże sprawnie oddane warsztatowo, wprowadzają magię tworzącą z rzeczywistości moment widzenia szerzej i więcej. To wyraz codziennych poszukiwań człowieka, życie może być intrygujące i fascynujące mimo pewnych niedogodności. Proste przesłania zapraszają do nieco innego odbioru prozaicznego świata. To też pewna filozofia odbioru codzienności, która mam wrażenie, że przychodzi wraz z doświadczeniem, czasami mało przychylnego otoczenia.

alt


Wystawę uzupełniają jeszcze trzy bardzo ciekawe prace na papierze, pokazujące szerokie możliwości autorki. Prace stworzone na zasadach kolażu jednak w sensie formalnym nie będące kolażem, stworzone na papierze czerpanym według indywidualnej  technologii. Części składowe przedstawień tworzone z różnego rodzaju ciekawych faktur inspirowane są życiem i konkretnymi dziełami literackimi. Oryginalnie oprawione, żyją osobnym bytem i tworzą nowe zdarzenia artystyczne.

alt


Z wielką przyjemnością obejrzałem prace Moniki Wilkońskiej artystki o dużych możliwościach, dużej wiedzy plastycznej i ciekawych pomysłach, do których mam nadzieję jeszcze kiedyś powrócić. Czekam zatem na jej nowe wystawy i realizację jej atrakcyjnych wizji zmieniających banalną tematykę w dzieła malarskiej maestrii.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia – archiwum Moniki Wilkońskiej


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież