Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Przykryjcie mnie lepiej” - Cyprian Kamil Norwid

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 maja 2021 12:07

Trudno w sposób autorytatywny, nie badając samej postaci Cypriana Kamila Norwida, wypowiadać sądy na temat jego poezji i plastycznej twórczości.


Fenomen norwidowski zajmuje dziś wybitne osobowości badaczy polskiej literatury. Opracowania jemu poświęcone są coraz pełniejsze, a odnajdywane prace plastyczne na aukcjach poważnych europejskich domów aukcyjnych są bardzo ciekawe i drogie. Rysunki Norwida osiągają wysokie ceny i ich licytacje gromadzą koneserów sztuki poszukujących wybitnych prac. Jednak plastyczna twórczość Norwida nie należy do łatwych w ustalaniu autentyczności, dlatego jest tak trudno osiągalna. Nie zawsze były sygnowane. Patronami 2021 roku ogłoszonymi przez Sejm RP zostali: Stefan Kardynał Wyszyński, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz i Cyprian Kamil Norwid - wybitny poeta, dramatopisarz, filozof, a także artysta sztuk pięknych, którego twórczość plastyczna jest zdecydowanie mniej znana niż literacka.

alt


Był miłośnikiem piękna: malował, był wspaniałym rysownikiem i medalierem. Jego nieustępliwe poglądy często przyczyniały się do osamotnienia. Krytykował złe przygotowanie powstania styczniowego, był zaciekłym przeciwnikiem terroru caratu. Mocno niezrozumiały, uznawany przez niektórych za pisarskiego nieudacznika, znacznie wyprzedzał współczesnych mu poetów. Artysta urodził się w 1821 roku w mazowieckiej wsi Głuchy w rodzinie szlacheckiej. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej poezji.

alt


Jednym z ważniejszych dzieł artysty jest poemat „Promethidion”. Autor przedstawił w nim swój program prometeizmu, piękna pracy i pracy tworzącej piękno. Poemat zawiera refleksje nad funkcją sztuki i życia społecznego. Autor podkreśla szczególne znaczenie sztuk plastycznych, które związane są z pracą, zauważa także znaczenie sztuki użytkowej, która wprowadza piękno do codziennego życia. Konstatuje, że tworzenie sztuki jest zasługą natchnienia pochodzącego od Boga, a artysta jest jedynie naśladowcą i kopistą. Norwid myślał podobnie jak Platon, przedstawia człowieka jako istotę rozumną i zdolną do ciężkiej pracy, wyjaśnia tak zwaną triadę Platona – piękno, dobro i prawdę. W poemacie prowadzi dialog o sztuce – formie i treści, mówi o najwyższej wartości, którą jest prawda, mówi, że sztuka która powstaje wyłącznie z myślenia nie jest dużo warta. "Promethidion" jest także traktatem o rozbudzeniu Polski z marazmu kulturowego. Artysta wierzył, że Polacy są zdolnym narodem, a ciężka praca doprowadzi ich do znacznych efektów. Podkreślał także znaczenie jednostki. Sam tworzył trudną poezję i zmuszał swoich czytelników do poznawania szerszych kontekstów swoich dzieł. Norwid niezauważony za życia i nieobecny w kulturze polskiej XIX wieku, odkryty został na początku XX wieku w okresie Młodej Polski. Zenon Przesmycki (Miriam) poeta, publicysta, tłumacz i wydawca ocalił rękopisy artysty i systematycznie publikował je na łamach redagowanej przez siebie „Chimery”, warszawskim elitarnym piśmie literackim poświęconym sztuce (1901-1907).

alt


Dużą część swojego talentu artysta poświęcił malarstwu i rysunkom. Od roku 1837 Norwid uczęszczał do szkoły malarstwa i rysunku Aleksandra Kokulera, a od 1839 roku pobierał nauki w pracowni ekscentrycznego warszawskiego malarza Jana Klemensa Minasowicza, po czym w 1843 roku wyjechał do Wenecji i Florencji, by studiować tam rysunek w klasie aktu oraz w pracowni rzeźbiarskiej Luigiego Pampaloni’ego. Tam też zapoznał się z technikami graficznymi, ale był przede wszystkim rysownikiem. Posługiwał się wieloma technikami między innymi ołówkiem, piórkiem, pędzelkiem, kredką, używał farb akwarelowych i malował gwasze. Od 1847 roku malował także obrazy olejne, lubił małe formy wykonując wiele prac w szkicownikach i sztambuchach. W ostatnim okresie życia ze względu na brak finansów wykonywał wyłącznie zlecenia zarobkowe – grafiki i akwarele zajmował się również projektowaniem nagrobków.

alt


Najczęstszymi wątkami jego prac były motywy Nowego Testamentu i Ewangelii, a także dzieci i kobiety oraz wybitni przedstawiciele epoki: Chopin, Krasiński, Mickiewicz, Słowacki. Dla współczesnych jego trudna literatura, często niezrozumiała w znacznym stopniu doprowadziła artystę do frustracji i opuszczenia Europy. Norwid wyjechał do Ameryki.

alt


Jego twórczość plastyczną podzielić można na trzy okresy: okres warszawski, rysunki humorystyczne, okres podróży do Ameryki, rysunki rodzajowe i trzeci okres, drugiego pobytu w Paryżu, to zlecenia zarobkowe. Artysta prawie przez całe dorosłe życie mieszkał poza granicami Polski. W 1883 roku umarł w przytułku prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Ivry pod Paryżem. Umierał powoli na gruźlicę. Ostatnie honoraria przeznaczyć chciał na leczenie. Myślał o ciepłym południu Francji, ale małe kwoty otrzymywane za sprzedaż akwarel nie wystarczały. Umierając powiedział tylko „Przykryjcie mnie lepiej”. Pochowany został w zbiorowym grobie na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem”. Zapomniany i niedoceniony dopiero w XX wieku doczekał się należnego mu miejsca w polskiej kulturze.

Stanisław Seyfried

Rysunki pochodzą z publikacji:
Cyprian Norwid, białe kwiaty, opr. tekstu i studium wstępne Juliusz W. Gomulicki, PIW, Warszawa 1974, wyd. drugie
Alicja Bajdor, Halina Natuniewicz - Pan Tadeusz w ilustracjach, KAW, Gdańsk 1984, wyd.I
Cyprian Kamil Norwid, Myśli o Polsce i Polakach, wybór Marian Dobrosielski KAW, Białystok 1985, wyd. I


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież