Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Leonardo - Opera Omnia i K-Dron

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 czerwca 2019 20:10

Muzeum Narodowe w Warszawie wystawą wszystkich dzieł geniusza włoskiego renesansu Leonardo da Vinci (1452-1519) uczciło pięćsetlecie jego śmierci. Pokaz 17 dzieł malarza jest prezentowany w wersji cyfrowej bowiem opuszczenie macierzystych muzeów przez oryginały jest już dziś prawie niemożliwe, a poza tym pokazy cyfrowe w dużej rozdzielczości coraz śmielej wkraczają do światowych muzeów. To wynik nowoczesnych technologii i wygoda przy organizacji dużych kosztownych realizacji takich wystaw jak ta.


Na wernisaż wystawy przybyli szacowni goście: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Marek Suski – szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Julia Przyłębska – prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Zdzisław Krasnodębski – poseł do Parlamentu Europejskiego. Gości przywitał i zaprezentował zgromadzone dzieła prof. dr hab. Jerzy Miziołek - Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

alt

Od lewej: Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu RP, Julia Przyłębska - prezes Trybunału Konstytucyjnego, Marek Suski - szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Zdzisław Krasnodębski - poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Kapusta - artysta


Olbrzymie wrażenie wywołuje, zachowany do dzisiejszych czasów fresk - „Ostania Wieczerza” z Bazyliki Santa Maria Delle Grazie w Mediolanie. Zachowało się nieco mniej niż 50% oryginału, ale dzięki wielu staraniom konserwatorów dzieło przetrwało do dzisiejszych czasów. Fresk namalowany na zamówienie Lodovica Sforzy został ukończony w 1498 roku. Dziś jest najsłynniejszym przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy w światowej ikonografii malarskiej.

alt

Leonardo da Vinci, Ostatnia Wieczerza, kopia cyfrowa fresku, 1498, (oryginał znajduje się w Refektarzu Bazyliki Santa Maria Delle Grazie, Mediolan)


Wśród prezentowanych dzieł znajdują się jeszcze między innymi: „Dama z gronostajem”, „Pokłon Trzech Króli”, „Mona Liza, Głowa Kobiety”, „Jan Chrzciciel”, „Portret muzyka”, „Portret damy”, „Madonna Benois”. Pokaz przygotowany został przy współpracy Ambasady Włoch i Włoskiego Instytutu Kultury. Wyboru dzieł dokonał prof. Antonio Paolucci wieloletni dyrektor muzeów florenckich i Muzeów Watykańskich.

alt

Leonardo da Vinci - kopia cyfrowa obrazu Dama z Gronostajem ok. 1489 (oryginał w Muzeum Narodowym w Krakowie)


Na wystawie zobaczyć możemy również kilka dzieł naśladowców i uczniów Leonarda da Vinci: Marco d’Oggiono, Cesare da Sesto, Selaino, Giovanni Battista Boltrafio, Bernardino Luini. Symbolem doskonałości artysty jak mówił prof. Jerzy Miziołek jest jego słynny rysunek przedstawiający człowieka wpisanego w kwadrat i koło, inspirowany tekstem Witruwiusza. Na wystawę prof. Jerzy Miziołek zaprosił również Janusza Kapustę, polskiego artystę, filozofa, z zamiłowania matematyka, który przedstawił wymyśloną przez siebie figurę k-dronu z człowiekiem witruwiańskim.

alt

Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu RP i prof. dr hab. Jerzy Miziołek - dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie


Instalacja usytuowana na dziedzińcu warszawskiego muzeum prezentuje figury dwóch k-dronów, białego i czarnego, które niczym Yin i Yang dopełniają się tworząc sześcian, w rozwinięciu uświadamiając ich złotą proporcję. Pępek człowieka witruwiańskiego, z którego zakreślono koło, dzieli bok kwadratu i ciało człowieka w złotym podziale. „Złoty podział lub złota proporcja, czy boska proporcja - mówi Janusz Kapusta - to najważniejsza i najbardziej znana proporcja na świecie. Zajmowali się nią Pitagoras, Fibonacci, Luca Paciolli i Leonardo da Vinci. Odkryłem nowe, fundamentalne zasady jej istnienia. Jako pierwszej osobie w historii udało mi się połączyć złoty i srebrny podział w jednej konstrukcji geometrycznej, co zaowocowało szeregiem niezwykłych spostrzeżeń i konsekwencji. …Zdałem sobie wtedy sprawę z powagi wyobraźni. Znacznie później przeczytałem zdanie Einsteina, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. W moim przypadku matematyka wyniknęła z filozofii. O Bogu mówi się, że jest wszędzie, ale również podobnie mówi się o punkcie. Punkt jest wszędzie i nigdzie. Ma tylko jedno umiejscowienie, nie ma wymiarów, ale jest wszędzie. …Doprowadziło mnie to do zadumy nad punktem i cały mój rozwój matematyczny wynika z konsekwencji egzystencji punktu. Instalacji, którą przedstawiłem na dziedzińcu muzeum nadałem tytuł „W hołdzie dla Leonarda da Vinci”.”

alt

Janusz Kapusta


Wystawa potrwa do 30 czerwca 2019.

Stanisław Seyfried

fot. Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież