"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

List do himalaisty, malarza Ryszarda Kowalewskiego

Ocena użytkowników: / 86
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 czerwca 2015 13:42

Drogi Ryśku!


Jubileusz 45-lecia działalności malarskiej, który obchodzisz w tym roku skłonił mnie do napisania tych paru słów. Wspinałeś się w najtrudniejszych górach świata, wchodziłeś na najwyższe szczyty. Czym wyżej, czym gorsze warunki, czym ciężej, tym większe emocje i większa satysfakcja. To zastanawiające, skąd w Twoim ciele, w tej drobinie człowieczej, o której kiedyś sam mówiłeś taki wielki duch. Góry były, są i zapewne zostaną do końca Twoim powołaniem. Tak jak malarstwo, którym zajmujesz się już od liceum sztuk plastycznych. Ukończyłeś je w Zamościu, potem ASP w Warszawie. Pierwszą pracę podjąłeś w gdańskiej PWSSP. Wybrałeś jednak góry. Twoja 40-letnia wspinaczka przeplatana była malowaniem. To drugie powołanie, tak samo ważne, a dziś może ważniejsze. Trudne ściany norweskich fiordów czy szczyty Karakorum i Himalajów nie wchodzą już w rachubę. Nie wypominając jesteś po siedemdziesiątce, to nieprawdopodobne jak się prezentujesz, jaką masz kondycję, to niemożliwe. Myślę, że zakończyłeś już ekstremalną wspinaczkę, ale kto wie? Pomysły masz jak wiem nieodgadnione.


alt

Ryszard Kowalewski, Lhotse, Himalaje, płótno, olejalt

Ryszard Kowalewski, Disthagil Sar East, Karakorum, płótno, olejNadszedł drugi etap życia, może ciekawszy. Malujesz góry, zawsze góry i czasami ludzi gór, 45 lat malowania, emocjonalnego i bardzo osobistego. Czym bardziej zmagałeś się z nimi, tym lepsze obrazy powstawały. Decydował jeden moment. Moment zapisania chwili, który w malarstwie gór jest najważniejszy. Zmieniająca się pogoda, plan, barwa i ta chwila, która decyduje o wszystkim. Nie jesteś malarzem czystych impresyjnych pierwiastków malarskich, takich chociażby jak widoki: Gersona, Eljasza, Witkiewicza czy Wyczółkowskiego. Wręcz odwrotnie, zawsze kiedy oglądam Twoją sztukę nieodparcie nasuwają mi się syntetyczne bretońskie obrazy rozszalałego oceanu Władysława Ślewińskiego. Malarza morza, malarza jakże innej tematyki, ale o jak podobnej wrażliwości połączonej ekstremalnym ogromem żywiołu.


alt

Ryszard Kowalewski (z prawej) i Stanisław Seyfriedalt

Ewa Adamska - Kierownik Referatu d/s Mecenatu Kultury wręcza jubilatowi nagrodę przyznaną przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza  alt

Ryszard Kowalewski, Alpamayo, Andy - płótno , olejTwój wysiłek himalaisty, malarza po raz pierwszy jakiś czas temu w osobistej rozmowie docenił nasz papież Jan Paweł II. Ten moment zapisałeś w pamięci na zawsze, być może to on dodawał siły w najtrudniejszych chwilach. Teraz po tylu latach przyszedł czas na pewną stabilizację i przyjemny wypoczynek przy sztalugach. Myślę  również, że ta nagroda jaką przyznały władze Gdańska i list Prezydenta  Pawła Adamowicza otworzą nowy etap w Twojej pracy na rzecz  ZPAP. Mam wrażenie jednak, że największym uhonorowaniem dla Ciebie była wielka wystawa w rodzinnym mieście – Lublinie, na którą zjechali towarzysze wypraw wysokogórskich oraz przyjaciele artyści i twórcy sztuki polskiej. Daruj, nie mogłem tam być, ale pamiętasz, że inny temat zajął mi ten czas, równie ważny dla mnie jak góry i malarstwo dla Ciebie. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli wypić naszą przedpołudniową kawę z mleczkiem i omówimy wydarzenia ostatnich dni.

Z pozdrowieniami  Staszek

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież