Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„WYZWOLENIE”...?

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku premiera sztuki Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wyzwolenie”.


Teatr powitał widzów nowym wyglądem. Wyremontowane zostały foyer oraz duża scena wraz z widownią. Teatr zyskał scenę z XXI wieku z piętrowymi zapadniami, sceną obrotową i dużą ilością sztankietów pozwalających realizować najbardziej wyszukane scenografie. Widownia po remoncie zyskała nowy amfiteatralny wygląd bez antresoli i balkonów, co pozytywnie wpływa na widoczność i akustykę. Po zakończonym remoncie Teatr Wybrzeże wraz ze wszystkimi należącymi do niego scenami należy do najnowocześniejszych scen w Europie. Gratulujemy i życzymy powodzenia.


Na inaugurację nowej przestrzeni przygotowano „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Biorąc pod uwagę gorący czas wyborczy oraz tematykę sztuki należałoby się spodziewać ostrego dyskursu politycznego osadzonego tu i teraz. Tymczasem twórcy przedstawienia przenoszą nas w jakąś bliżej niekreśloną, post apokaliptyczną rzeczywistość, w której prowadzony jest spór o Polskę, o postawy, o człowieczeństwo, o sztukę. Rzecz dzieje się w teatrze, więc łatwo narzucić konwencję przedstawienia sugerując jednocześnie, iż jest to tylko gra, wytwór wyobraźni reżysera i aktorów, a jednocześnie niezwykle ważny proces sprawczy stawania się społeczeństwa, kreacji jego zachowań i postaw, spór o „rząd dusz” oraz miejsce i znaczenie sztuki.


Bardzo ważkim problemem głównego bohatera – w tej inscenizacji: bohaterów - jest walka ze sobą, wyzwolenie wewnętrzne prowadzące do samostanowienia i gotowości poświęcenia dla ogółu. Główny bohater „idzie” i na swojej drodze prowadzi spór, prowadzi agitację, przeistacza się przywódcę narodu, w guru polityki, znawcę sztuki i wszystko to z pomocą wyobraźni widza bowiem kostiumy w tym spektaklu nie istnieją, to znaczy kostiumem jest nagość, gotowa na przyjęcie wszystkiego i niczego. Wobec obnażonej w ten sposób bezradności obroną jest słowo.

alt


Muszę przyznać, iż zaskakuje w tym spektaklu dbałość o słowo, o dykcję, o interpretację. Wygląda to na zamierzony zabieg twórców biorąc pod uwagę znikomość scenografii, ograniczonej do minimum, jak również brak kostiumów w powszechnym rozumieniu. Słowo dociera do widza ze zdwojoną siłą. Niezwykłą siłę spektaklu stanowią również symbole na przykład towarzyszący Konradowi i jego interlokutorom symbol ognia przedstawiony na początku w pochodni, scenie inicjacji, oraz samospaleniu głównego bohatera. Muzyka wykorzystana w sztuce stanowi jej siłę napędową, dzięki której jest prowadzona akcja. Siłą „Wyzwolenia” jest zespół, trudno wyróżnić kogokolwiek, ponieważ cały zespół aktorski, biorący udział w spektaklu ma tak samo trudne zadanie: przebicia się przez tekst i brak standardowej scenografii i kostiumów. Cały zespół zasługuje na wyróżnienie, a są to: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Katarzyna Z. Michalska, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Agata Woźnicka.


Odpowiedzialnym za tę wizję „Wyzwolenia” jest reżyser Jan Klata, wielokrotnie nagradzany, a jednocześnie kontrowersyjny, tym razem również wymykający się prostym ocenom. Jego „Wyzwolenie” jak „Umarła Klasa” Tadeusza Kantora wprowadza nas w świat wyimaginowany, a jednocześnie rzeczywisty. Można lubić tego typu teatr, można go nie lubić, ale trudno obok niego przejść obojętnie. I to właśnie dotyczy tej inscenizacji „Wyzwolenia”. O scenografię, kostiumy i światło zadbał w tym spektaklu Mirek Kaczmarek, a za specyficzny i wymagający ruch sceniczny odpowiada Maćko Prusak. Na koniec bawiąc się we wróżkę mogę śmiało powiedzieć, że „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże będzie miało swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jak w życiu…

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items: